Rintareppu

Minkäikäisenä olette alkaneet pitää vauvaanne rintarepussa??
71103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

lähtien alettiin rintareppua käyttää ja se olikin ahkerassa käytössä siihen saakka kunnes vauva täytti 2kk. sitten painoa alkoi jo olla niin paljon (5kg) ettei hentoinen äiti ole jaksanut vauvaa siinä kannella mutta nyt kun vauva kannattelee päätä, reppua aletaan varmaan taas käyttää (isä ryhtyy kantojuhdaksi!). alkuun pidin pieniä pätkiä mutta melko pian (parin päivän sisällä) tehtiin jo pitkä kauppareissu repussa. ainakin meidän vauva viihty repussa tosi hyvin; ei välttämättä autossa nukkunut ollenkaan mutta kun reppuun pääsi, silmät meni kiinni just! kotonakin saatoin kotihommia tehdä ja vauva nukku repussa. suosittelen!

Äänestä
  • Oli ihan pakko kirjoittaa ja kommentoida siitä kuinka rintarepun käyttö piti lopettaa vauvan ollessa 2kk. Minä, hentoinen ja pieni äiti kannoin poikaani rintarepussa puolivuotiaaksi saakka, koska pikkuinen poikani ei suostunut olla vaunuissa eikä rattaissa, ei istuen eikä maaten. Vasta, kun rintareppu meni rikki jouduttiin väkisin opettelemaan rattaissa istumista ja siinä menikin sitten aikaa. Mutta, kyllä hartiat vahvistui, kun teit kauppareissuja puolivuotias muksu rintarepussa kulkien. =) Näin jälkeenpäin muistellen naurattaa, mutta silloin oli hymy kyllä kaukana! Pakkohan johonkin oli päästävä ja ainut keino oli rintareppu. Poika on nyt 9kk eikä vieläkään viihdy vaunuissa... Et rintareppu pelasti meidän elämän. Ei iskeny mökkihöperyys. Kunnia rintarepun keksijälle. :)

    Äänestä

  • pojan äiti kirjoitti:

    Oli ihan pakko kirjoittaa ja kommentoida siitä kuinka rintarepun käyttö piti lopettaa vauvan ollessa 2kk. Minä, hentoinen ja pieni äiti kannoin poikaani rintarepussa puolivuotiaaksi saakka, koska pikkuinen poikani ei suostunut olla vaunuissa eikä rattaissa, ei istuen eikä maaten. Vasta, kun rintareppu meni rikki jouduttiin väkisin opettelemaan rattaissa istumista ja siinä menikin sitten aikaa. Mutta, kyllä hartiat vahvistui, kun teit kauppareissuja puolivuotias muksu rintarepussa kulkien. =) Näin jälkeenpäin muistellen naurattaa, mutta silloin oli hymy kyllä kaukana! Pakkohan johonkin oli päästävä ja ainut keino oli rintareppu. Poika on nyt 9kk eikä vieläkään viihdy vaunuissa... Et rintareppu pelasti meidän elämän. Ei iskeny mökkihöperyys. Kunnia rintarepun keksijälle. :)

    Alkuun meidän vauva oli sellanen sylivauva mut parikuisesta eteenpäin hän alkoi viihtyä jo itsekseen lattialla eikä tarvinnu koko aikaa sylissä/repussa olla. Kerran kaupungilla käydessäni vauva alkoi jo tosi painavalta tuntua mutta kuntoiluahan se vaan on kasvavan kilomäärän kanssa liikkua! Kyllä meillä reppua vieläkin käytetään kun tarvis on, mutta helpompi on kaupungilla liikkua kun vauva on rattaisssa pötköllään; äitikin voi sovitella vaatteita...

    Äänestä

  • se vaan jäi... kirjoitti:

    Alkuun meidän vauva oli sellanen sylivauva mut parikuisesta eteenpäin hän alkoi viihtyä jo itsekseen lattialla eikä tarvinnu koko aikaa sylissä/repussa olla. Kerran kaupungilla käydessäni vauva alkoi jo tosi painavalta tuntua mutta kuntoiluahan se vaan on kasvavan kilomäärän kanssa liikkua! Kyllä meillä reppua vieläkin käytetään kun tarvis on, mutta helpompi on kaupungilla liikkua kun vauva on rattaisssa pötköllään; äitikin voi sovitella vaatteita...

    pakko kysyä miten sovitat vaatteita vaunujen kans/rattaiden? itsellä ongelma jos satun näkemään hyvän vaatten ja jos on pakko kokeilla niin hyllyyn jää, kun rattaat ei mahdu koppiin eikä vauvaa voi lattiallekaan laittaa =)

    Äänestä

  • minä vain kirjoitti:

    pakko kysyä miten sovitat vaatteita vaunujen kans/rattaiden? itsellä ongelma jos satun näkemään hyvän vaatten ja jos on pakko kokeilla niin hyllyyn jää, kun rattaat ei mahdu koppiin eikä vauvaa voi lattiallekaan laittaa =)

    ...jätä vauva vaunuissa kopin ulkopuolelle. Ei kai se sen kummempaa. Näin itse tein.

    Äänestä

...kun vauva oli n. 4vk. Viihtyi siinä hyvin, mutta totesin, että kantoliinassa vauva tuntuu paljon kevyemmältä. Kannattaa ostaa kunnon kantoreppu (tukee selkää kunnolla),tai kokeilla kantoliinaa. Sit kun on pakko tehdä jotain, niin meillä ainakin se onnistuu hyvin, kun syötön ja vaipanvaihdon jälkeen laittaa liinaan, siinä vauva nukkuu kitisemättä muutaman tunnin seuraavaan syöttöön asti.
Kantorepun koosta ja mallistakin riippuu, milloin voi kantaa, mutta kyllä monet on suunniteltu ihan pienen vauvan kantamiseen.
Ja kun hankit kantorepun, niin ota vauva mukaan ja kokeile vauvan kanssa, silloin tietää parhaiten, sopiiko se itselle. Itse en näin tehnyt ja kotona kauhistukseni totesin, että ostamani kantoreppu rasitti todella paljon selkää ja hartioita. Ja siksi olenkin kantanut aina tarvittaessa liinassa.

Äänestä
  • Tarkkaan en muista koska otin vaavin mukaan koiranulkoilutuslenkille metsään. Kyllä se tais olla melko pian syntymän jälkeen ja puolivuotiaaksi asti jaksoin kantaa.

    Tuo rintareppu joka minulla on, tuppaa kans ikävästi painamaan hartijoita mutta en sitten viittiny enää mitään toista mallia hankkia. Nykyisin (kun lapsi on 1v) niin voin vielä hyvin ottaa hänet syliin kun mennään lenkille. Kantaminen on sikäli helpompaa kun voi vaihtaa kantoasentoa niin ei rasitu liikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sussu kirjoitti:

Minkäikäisenä olette alkaneet pitää vauvaanne rintarepussa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu