Tapio Wirkkalan 3502-maljakon (kork. 20 cm)
käypä hinta? Signeeraus on.
Wirkkala maljakko
7
6930
Vastaukset
- amy***
ilman kuvaa on vaikea sanoa, mikä maljakon arvo on, tai edes mikä maljakko on kyseessä. Signeerauksen yhteydessä oleva numero kertoo vain maljakon valmistusnumeron, ei muuta, eikä sen perusteella voi määritellä maljakon hintaa tai tietää minkälainen maljakko on kyseessä.
Hintaan vaikuttaa olennaisesti esineen kunto. Pienikin särö tai vaikka lasin samentuminen laskee maljakon arvoa todella paljon.- Hui
Numero sarja kertoo nimenomaan mikä maljakko on kyseessä. Numero sarja on tuotenumero jonka perusteella tuote löytyy luetteloista ja hinnastoista. Esim Wirkkalan "Ajattelevat Kädet" kirjan loppuosassa olevassa luettelossa on kunkin lasiesineen mallinumero mainittu. Iittala käytti yleisesti 60-luvulla signeerauksessaan tuotenumeroa.Tuotenumerosta ei kyllä tosin selviä esineen koko tai väri, vaan ainoastaan malli.
- tietoa lisää
Maljakko virheetön, harmaata lasia (kuvassa liian tumma).
http://web.eu-design.net/edn/schedao.asp?id=1213&statozoom=zoom- tenula
mahtava maljakko!!!!!
- taiteenystävä
Terve,
Kyseistä maljakkoa on valmistettu 60-luvun loppupuolella, ja itse olisin valmis maksamaan siitä n.100-110€, jos se on täysin virheetön ja signeerattu.
Kyseisiä maljakoita on valmistettu 20 ja 26.5 cm korkuisina.- Haggelstammi
Et kai muovipurkin hinnalla yritä ostaa Wirkkalan ehjää maljakkoa 60-luvulta?
Etpä ole ainakaan hintatietoinen ostaja.
- Wirkkala
20 cm Wirkkalan vihreää 3502 on myyty esim Englannissa 800 punnalla :)
Tehdyt koot ovat 16, 20 ja 23 cm. Tuota isointa ei ole ollut myynnissä ainakaan 3 vuoteen Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057411
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1005255Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253451Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3451485Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?551318