Tuhnuttelija tuhnuttelee sohvalla maaten kuumia kuubalaisia (sikareita) - ei siis piereskele. Odottaa että rommauksen jälkeen tehdään TILI.
Tuulipuku = säälittävä olio joka lukee itselleen mantraa jossakin on asuttava, jossakin on asuttava, parempi maksaa omaa, parempi maksaa omaa... ja tekee loppuelämänsä virheen ja ottaa ison asuntolainan ja nuolee työnantajaa koska on pakko pysyä töissä.
Tuulipuku = säälittävä olio joka lukee itselleen mantraa jossakin on asuttava, jossakin on asuttava, parempi maksaa omaa, parempi maksaa omaa... ja tekee loppuelämänsä virheen ja ottaa ison asuntolainan ja nuolee työnantajaa koska on pakko pysyä töissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Rommauksen merkkejä ilmassa.
Tyhjissä kaupoissakin myyjät nojailivat tiskeillä ja kuiskivat, että ei näin voi jatkua... joku saa kenkää.
Osa porukasta (Tuulipuvut) yhä sokeasti ajavat itseään mustaan aukkoon, jonne Pankki vetää kaksinkäsin. Vuoden kuluttua 150.000 euron lainan vakuusarvot ei riitä, vaan tarvitaan lisävakuuksia...
Kupla alkaa jo narisemaan. Kohta tulee kovempi alamäki kuin 1989.
Tänään vaihdoin sijoitusrahasto-osuuteni lyhyen koron rahastoihin. Asuntoja vois ruveta jo katselemaan... sillä silmällä. Hintalappu - 60%.
siirsin lyhen koron rahastoihin,..
aaah! että naurattaa niiden arvo kohta tippuu
jos merkkisi menee nappiin eli hellureit sulle ja rahoillesi iriootti
Jos korot nousevat niin korkorahastojen tuotot laskevat, typerä muttä tuhnumainen siirto :-)
Niin, kyllä, lyhyen korkon rahaston tuotto pienenee korkotason noustessa, mutta vain hieman verrattuna esim. pitkän koron rahastoon, jossa mennään pakkasellekin.
Ja pointti onkin siinä, että asunto ym. kuplien puhjettua osakerahastot tulevat lujaa alas. En halua rahoilleni yhtään negatiivista "tuotto"-ajanjaksoa.
Ihminen joka elää tätä päivää ja nauttii hetkestä.
Tuhnu= Tollo joka elää tulevaisuudessa ja perustaa toivonsa "kuplaan joka poksahtaa kohta".
Tuhnu = Romppeli, eli asuntojen pikaiseen rohmahdusmaiseen hintojen alennukseen uskova tomppeli
Mutta jos olet taas lappuhaalari, oman onnensa seppä:
-sinä olet tehnyt tilin, romppeleilla se on vieläkin tekemättä!
-asut hyvin, romppeli asuu kehnosti.
-tulet olemaan varakas, romppeli taas ei milloinkaan.
Yhtäläisyyksiä:
-kummankaan ei tarvitse enää ostaa asuntoa, romppeli jäi tyhmyyttään vuokraluukkuunsa, sinulla on jo unelmiesi asunto.
"Tai sitten sananne julistavat vain pelkkää toimettomuuden oppia, joka on kuitenkin itsessään varsin ristiriitainen filosofia. Voidakseen pidättäytyä toimimasta täytyy ensin olla kykenevä toimimaan. Se joka kyvyttömyytensä takia on siirtämättä vuorta mutta väittää jättäneensä sen aloilleen muka suurta viisauttaan, on pelkkä filosofina esiintyvä narri. Toimettomuus on kyllä varmaa, mutta muita hyviä puolia siinä ei olekaan. Toiminta on taas epävarmaa, ja juuri siinä piilee sen viehätys."
Stanislaw Lem, Kyberias