Mikä niistä eläinlääkäriltä tai kaupasta ostetuissa raksuissa on niin paljon parempaa kuin kaupan raksuissa (meinaan kyllä rueta ostamaan sieltä jos ne vaan kissan terveyttä pitää paremmin yllä)
Mutta kun noissa kaupan raksuissakin sanotaan että pitää virtsatiet kunnossa ja on vitskut lisätty ja kasviksia jne. Siis olen luullut että nuo on hyväksi kun erikseen mainostetaan noilla kaikilla, mutta tämäkö ei ole totta???
Ja jos joku voisi katsoa paljonko sitä tauriinia on niissä muualta kuin kaupassa ostetuissa raksuissa??? Siis sanokaa se määrä....
Mutta kun noissa kaupan raksuissakin sanotaan että pitää virtsatiet kunnossa ja on vitskut lisätty ja kasviksia jne. Siis olen luullut että nuo on hyväksi kun erikseen mainostetaan noilla kaikilla, mutta tämäkö ei ole totta???
Ja jos joku voisi katsoa paljonko sitä tauriinia on niissä muualta kuin kaupassa ostetuissa raksuissa??? Siis sanokaa se määrä....
Vastaukset 6
Vanhimmat
Markettien raksuissa ensisijainen valmistusaine on tavallisesti vilja, koska se on halpaa. Mutta kuinka monta kertaa sinä olet nähnyt kissan viljapellossa vehnänjyviä nakertelemassa? Kissa on lihansyöjä, ja sille tarjottavan ravinnon pitää ensisijaisesti koostua lihasta. Viljassa on runsaasti mm. magnesiumia, joka lisää kissan riskiä saada virtsakiviä. Korkea viljapitoisuus tarkoittaa myös korkeaa hiilihydraattipitoisuutta, ja kissalle ei hiilihydraateista ole suurtakaan hyötyä. Lisäksi markettiraksuissa on usein paljon väri- ja säilöntäaineita, jotka saattavat altistaa kissaa ruoka-aineallergioille.
Tuoteselosteessa usein kerrotaan magnesiumpitoisuus tai hehkutusjäännös, mikä tulisi olla mahdollisimman pieni, kuten näissä eläinlääkäriltä saatavissa raksuissa. Monet halvalla tuotettujen eläinruokien väri- ja lisäaineet saattavat myöskin olla pidemmän päälle kissalle haitallisia. Yleensä ongelmat alkavat kissan tullessa kaksivuotiaaksi.
Hyväkään kuivaruoka pelkästään syötettynä ei täydellä varmuudella takaa ettei kollille tule virtsatieongelmia. Ravinnon tulisi olla monipuolista.
Kissa on petoeläin ja sen luontainen ravinto on tuore liha. Juuri teurastettu rasvapitoinen "lämpimänä" pakastettu verinen naudanliha lienee paras saatavissa oleva ruoka. Olen paloitellut lihan keittiösaksilla puoliksi jäisenä ja tarjonnut kissalleni huonelämpimänä aamupäivisin. Raksut ovat vain lisäruokana.
Minäkin ostin ennen markettimurkinaa, vasta pari viikkoa sitten luin huolellisesti Mamman tekstit aiheesta ja kokeilin muuta. Tosin ostamani ruoka on myös marketista, mutta vertasin sisällysluetteloita huolellisesti ja todentotta, kalliimmassa sapuskassa on lihan ja viljan suhteet toisinpäin. Kolmessa päivässä selkeä tulos: kollipojankin pökäleet ovat tummia, kiinteitä sekä, ehkei nyt ruusuntuoksuisia, mutta ei tainnuta heti ulko-ovelle :)
meillä tähän asti pökäleet on aina ollu vaikka markettimuonaa ollaan annettu. Ja Friskiesiä ollaan käytetty jossa luvataan kivennäisaineet sun muut vitamiinit ja omegat.
väärää markettia, koska voin vakuuttaa kollipoikani jätösten olleen suorastaan mykistäviä - kaasunaamarin kanssa äkkiä siivoamaan.
Tosin se ei kai voi olla koko totuus, sillä tyttökissan ulosteissa en ole havainnut mitään eroa, samaa ruokaa syövät aina molemmat. Siis ??
Niissä kaupan raksuissa on aika suuret viljapitoisuudet ja kissahan ei hyödynnä viljaa juuri mitenkään, vaan päinvastoin, kissan ruoan on perustuttava pääasiassa lihasta. Kaupan raksut edistävät siis virtsasairauksia.