-95 Clion lämmityslaite ei puhalla kuumaa

Freezing Renault

Pikku hiljaa tässä menneinä talvina on Clio vain alkanut puhaltaa haaleampaa ja haaleampaa ilmaa sisälle, moottori käy kyllä lämpömittarin mukaan ihan OK lämpöisenä, mutta se lämpö ei vain enää meinaa siirtyä kabiinin puolelle.
tietäisikö joku onko tämä tyyppivika kyseiselle mallille ja mistäköhän se mahtaisi johtua, kennosto tukossa ? Hana ei avaudu kunnolla ?
Kaikki vinkit olisivat tervetulleita, jottei tarvitsisi tulevana talvena palella...
Kiitokset

3

2979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eurostartti

      Kyllä se vanha kenno on iän myötä mennyt niin tukkoon,että lämpöä ei vaan tule.Kennoa ei saa kyllä enää huuhtelemalla"avattua" sillä alumiinikennoon tarttuu rautahiukkasia niin lujast,ettei huuhtelu niitä irrota.Aivan ensimmäisenä työnä järjestelmä tulisi huuhdella kohtuullisella vesijohtopaineella(ei liian kovalla)pelkällä vedellä puhtaaksi.Vasta tämän jälkeen ryhdytään vaihtamaan uutta kennoa ja jäähdytysnestettä.Tämän operaation jälkeen autosi lämpiää sisältä kuin uutena.

      • Freezing Renault

        Selvä juttu, ajattelinkin että saattaisi viitata enemmän moiseen kuin hanan onkelmiin, lienee varmaankin aika inhoittava vaihdettava se kennosto, hintahan ei onneksi kuitenkaan motonetissä ole suunnattoman rasvainen ( 64 eur), mahtaako kenelläkään olla kokemusta kennoston vaihdosta ??


    • vanha pappa

      Laske vanhat jäähdytysnesteet pois ja tee uusi neste vedestä ja kristallisoodasta, ajele pari päivää niin,että neste kiertää välillä myös lämmityslaitteen kennossa ja huuhtele runsaalla vedellä koko jäähdytyslaitteisto. Tämän jälkeen uudet jäähdytysnesteet sisään, kyllä toimii!

      On vanha konsti, mutta edelleen toimiva kun ei tee liian vahvoja pesuaineita tuosta kristallisoodasta. Tuon huuhtelun voi tehdä täyttämällä laitteisto vedellä ja ajamalla kone normaaliin lämpöön niin että vesi kiertää joka puolella, toistettava kolme kertaa, huuhtoutuu sillä tavalla varmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe