Suomessa kuulemma liikkuu saksalais-brittiläinen katras, joka etsii Sampoa. Siis ei asiantuntevaa luotonantajaa, vaan sitä tuottavampaa Sampoa.
Kenelle tuo mylly kuuluu, jos se löytyy? Suomussalmi kuului miehillä olevan määränpäänä ainakin hki-vantaan lentokentällä viime viikon lopulla.
Kellä on asiasta tietoa?
Sammon omistaja?
12
1055
Vastaukset
- jaina
joku niille, että se on kansainvälinen osakeyhtiö, jonka osakkeita saa jokainen halutessaan ostaa.
- Elonkorjaajat
Minulle perustellen että se on suomalais - mytologinen kulttiesine ja minulla on 100%puhtaat suomalaiset sukujuuret.
Eli JOS löytyy ei sitä sakemannit saa eikä sen enempää engelsmannitkaan.Itselleni alan vaatia..- Skylight
Jos sitä porukkaa näättee ni kertokaa et vaiva on turha. Sampo on mun vintil ja mää en sitä myy enkä lainaa.
- on rikki
Skylight kirjoitti:
Jos sitä porukkaa näättee ni kertokaa et vaiva on turha. Sampo on mun vintil ja mää en sitä myy enkä lainaa.
eikös se kalevalan lopussa hajonnu tuhannen pillun päreiksi.
- ukko
on rikki kirjoitti:
eikös se kalevalan lopussa hajonnu tuhannen pillun päreiksi.
Ei se todellisuudessa paljoakaan rikkoutunut, eli se on ilmeisesti korjattu tai osat on tallella ja hyvässä turvassa.
Kyllä, säilytyspaikka on kainuussa. - arvo
ukko kirjoitti:
Ei se todellisuudessa paljoakaan rikkoutunut, eli se on ilmeisesti korjattu tai osat on tallella ja hyvässä turvassa.
Kyllä, säilytyspaikka on kainuussa....se Kainuu onkin niin tunnettu rikkauksistaan, ja sinne kaikki niin kovin halajaa!
Sampo taitaa olla vertauskuva saavuttamattomalle rikkaudelle.
Tai ihan vain Pohjantähti =D
Ei se lähde Pohjan kylmiltä aroilta ikinä.
Ja jos lähtee on aika koota Kalevalan nuoret miehet miekkoihin ja RYÖSTÄÄ SE! (taas.)
=)- oli...
Siitähän löytyi kaikki tieto...Oli kultakirjokannetkin....
Tietojensa takia se niin jumalattoman arvokas olikin....
Nykyuskovaiset väittävät sitä Raamatuksi, Liiton Arkiksi, islamistit puhuisivat Koraanista jne.
Minäpä veikkaan sen sisältäneen matematiikkaa, astrologiaa, artimetiikkaa, fysiikkaa, kemiaa, jne......
-Granne - - Liekki
Sampo on meillä jokaisella. Meillä jokaisella on pala sampoa sydämessä, sitä ei ainutkaan enkelsmanni voi viedä. Vuosisatoja sitä tietoa taitoa ja suomalaisuutta on meiltä yritetty riistää, mutta ei sitä kukaan muu kuin me itse voida poistaa.
- Luu-kas-vi-tura
Olikohan samaa porukkaa instituutin tiloissa? Yks oli semmoinen rillipää asiallisen näköinen kaveri ja ne muut näytti ihan joltain itäsaksalaisilta.
- gruuveh
...tuli telkkarissakin. äijät ihan tosissaan, dillet.
- -_-
On energiasta taottu ja tuotettu esine joka hajoitettiin osa jäi suomeen henkisenä tietona ja voimana .
Mikäli pyrkivät sitä raahaamaan mihinkään niin olisi kuin veden kantamista kaivoon . : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433623- 362274
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321895- 171639
- 181628
- 231568
- 241427
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai831325- 151293
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881232