Onko kellään tietoa, missä tai miten vanhan Eero Aarnion Pastilli-tuolin voisi kunnostaa? Maali ja tuolin pinta on naarmuinen, joten tuoli pitäisi kai ensin hioa ja sitten maalata/pinnoittaa. Tekevätkö esim. oppilaitokset tällaisia töitä? Laskeeko uudelleenpinnoitus tuolin arvoa?
Kokemuksia ja neuvoja, kiitos.
Kokemuksia ja neuvoja, kiitos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voihan tuolin aina kunnostaa, kannattaa kyllä miettiä tarkkaan haluaako niin tehdä. Onhan yleensä alkuperäisessä kunnossa oleva vanha esine arvokkaampi, kuin uudelleen maalattu. Alan oppilaitokset tekevät kyllä esineiden kunnostus- ja restaurointitöitä, mutta ei tuo ole vaikea homma jos itsellä on vähänkin osaamista. Eli ensin pitäisi juuri hioa vanhat maalit pois (onko se öljymaalilla maalattu?), ja maalata/pinnoittaa uudelleen.
Tuoli on lasikuitua ja korjaaminen helppoa.
kirjastosta löytyy oppaita, mm lasikuituveneen korjauksesta.
Eli kannattaa korjata.
Jos et ole koskaan lasikuitua korjaillut, älä mene koskemaan Aarnion Pastilliin!
Mieti tarkkaan kannattaako edes ajatella. Vie asiantuntijalle ja kysy.
Ne ovat kalliita ja haluttuja näinä päivinä, mutta arvo laskee, jos on kolhosti käsitelty.
Hullun hommaa !!
Älkää " kunnostako " niitä aikansa klassikoita ja arvohuonekaluja.
Vaikka huonekalu olisi tyyliltään " moderni ", se saa olla luonnollisesti kulunut ja patinoitunut.
Arvo laskee heti jos sitä lähtee kunnostamaan, myykää vaikka pois jos ei pidä niistä kuluneena, moni muu pitää ja haluaa tavarat alkuperäiskunnossa.