freeair

ajattelin tehdä freeair asennuksen vaihtelun vuoksi takakonttiin.. elementtinä on carpowerin predator 12", kysymys kuuluukin että miten kyseinen elementti toimii freeairina ja miten freeair asennus toteutetaan? kiitoksia etukäteen vastanneille
8602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ton perusteella olet kuullut että joku on pistänyt freeair-asennuksena jotain mutta itse et tiedä että mitä se edes tarkoittaa ja nyt haluat itse toteuttaa freeair asennuksen? Huh huh...
Tuo subi ei sovellu freeair asennukseen.

Äänestä
  • senpä takia kysyinkin neuvoa viisaammilta

    Äänestä

  • haista sinä kilin pillu, minkä takia pitää heti lannistaa jos joku meinaa jotain tehdä?? sitäpaitsi semmosta elementtiä joka ei sovi freeair asennukseen ei ole tehtykään

    Äänestä

  • joo kirjoitti:

    haista sinä kilin pillu, minkä takia pitää heti lannistaa jos joku meinaa jotain tehdä?? sitäpaitsi semmosta elementtiä joka ei sovi freeair asennukseen ei ole tehtykään

    tehdä freeair asennus jos ei ole mitään käsitystä että mitä se edes tarkoittaa? Saatikka sen hyödyistä/haitoista?
    No, sanotaan sitten näin että on elementtejä jotka on suunniteltu freeair asennukseen ja enemmän elementtejä jotka ovat suunniteltu suljettu/reflexiasennukseen.
    Tuo kyseinen ei lukeudu ensin mainittuun..

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    tehdä freeair asennus jos ei ole mitään käsitystä että mitä se edes tarkoittaa? Saatikka sen hyödyistä/haitoista?
    No, sanotaan sitten näin että on elementtejä jotka on suunniteltu freeair asennukseen ja enemmän elementtejä jotka ovat suunniteltu suljettu/reflexiasennukseen.
    Tuo kyseinen ei lukeudu ensin mainittuun..

    ei kyseinen elementti kuulukaan siihen luokkaan, mutta alkuperäinen kysyjä kysyikin että miten freeair asennus toteutetaan, kai hänellä jokin käsitys sentään asiasta on, mutta haluaa vaan lisätietoja.. luulisin näin

    Äänestä

voisinpa tähän samaan freeair-ketjuun heittää oman kysymykseni:
ajattelinpa kokeilla free-air-asennusta ihan vain mielenkiinnon vuoksi parilla isolla elementillä jotka ovat kiinni 38mm mdf-levyssä sedan-tyyppisessa autossa takapenkkiä vasten.
epäonnekseni huomasin takapenkkien selkänojan olevan umpimuovia joten siitä ei paljoa ääni läpi tule. joten onko kokemuksia tälläisestä tilanteesta?
kannattaako puhkoa pari isoa reikää muoviin?
itse penkin pehmuste on jonkinlaista vaahtomuovia, joten mahtaakos sieltä tulla ääntä sen koommin läpi?

kiitokset asiantuntevista vastauksista etukäteen :)

Äänestä
  • kuka hakee "ääntä" subbarista,eiköhän siitä yleensä haeta äänenpainetta(minä ainakin).....

    Äänestä

  • marko.m kirjoitti:

    kuka hakee "ääntä" subbarista,eiköhän siitä yleensä haeta äänenpainetta(minä ainakin).....

    on äänenpainetta. ihan sama haetaanko sitä 90dB vai 140dB, samaa sössöö kuitenki. NI

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ketun vitkale kirjoitti:

ajattelin tehdä freeair asennuksen vaihtelun vuoksi takakonttiin.. elementtinä on carpowerin predator 12", kysymys kuuluukin että miten kyseinen elementti toimii freeairina ja miten freeair asennus toteutetaan? kiitoksia etukäteen vastanneille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu