Parhaat pahikset GALLUP

diabolos

Eli mielestäsi parhaat sarjakuva pahikset.

Oma top 5



1: Milla Magia. Harvan sarjakuva top-listani ykkösenä komeilee nainen. Milla Magia nyt vaan sattuu mielestäni olemaan niin sarjakuvamaailman tyylikkäin, hahmona mukavin ja tietyllä tavalla myös osaavin pahis.

2: Mustakaapu. Monta kertaa vastustajaansa Mikkiä
nokkelampi, älykkäämpi, charmikkaampi ja persoonallisepi. Mustakaavun sallisi joskus voittavan tuurillaan ja onnenpotkujen avulla porskuttelevan Mikin.

3: Karhukopla. Todellinen luuseri tiimi. Vaikea valita laittaako sympatiansa näiden vai Roopen puolelle. No se yleensä riippuu miten paljon Karhuveikkojen persoonia käytetään sarjakuvassa.

4: Musta ritari. Harvoin noin kliseinen hahmo on noin hyvin onnistunut. Ehkä Don Rosan paras luomus. "Slurp" hommeli on jo klssikko.

5: Judge Death. "Elämä on rikos, josta rangaistuksena kuolema". Myös Judge Mortis, Judge Fire ja Judge Fear ovat cooleja, ja hyvin onnistuneita kaikessa pahuudessaan. Judge Dredissä olisi kaikkein hauskimmat pahikset muutenkin, mutten muista niiden nimiä. ´Saavat sisäisen pikkupoikani hyvin pintaan.

13

3500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      1. Vihreä menninkäinen
      2. Kissanainen...se vaan on...hmmmmm...
      3. Milla Magia, oli pakko nostaa tähän kolmoseks ku aloin miettiä ton avauksen jälkeen, et hitto sehän on muuten aika loistava.

    • 1. Mustakaapu alias Al Rapina. Charmantti psykopaatti, Disney-maailman Hannibal Lecter.

      2. Jokeri. Batmanin arkkivihollinen. Hurmaava kaikessa kieroutuneisuudessaan.

      3. Kingpin. New Yorkin kumisetä, Daredevilin vihollinen numero 1.

      4. Wallenquist. Basin Cityn mafian ykköskiho. Ajattelee kaikkea kylmän taloudellisesti. Kostoakin. Samaa kokoluokkaa kuin Kingpin.

      5. Sikari-Sakari ja Viiksi-Vallu. Ankkalinnan versio mafiamiehistä.

      6. Heinäsirkka. Aiheutti Luupäille melkoisia hankaluuksia. Sauronin kaltainen pahuuden ruumiillistuma.

      7. Jack Rafferty. Basin Cityn ilkein ja kusipäisin jepari.

      8. Milla Magia. Ankkamaailman tiukin ja ilkein pimu.

      9. Karhukopla. Ankkalinnan Daltonit.

      10. Musta Pekka. Ankkalinnan alamaailman muhkein ilkimys.

      Erikoismaininnat:

      - Fritz: Natsivihulaisen ruumiillistuma
      - Tojo: Japsivihulaisen ruumiillistuma

    • kaikki ne

      niin

    • Hannes rulaa

      niii

    • AROSUSI-09

      Mutta Milla Magia noin muuten ehdoton ykkönen.Nykyisissä,Italialaisissa pokkareissa hahmosta löytyy uusia,yllättäviä piirteitä.Milla on m.m rakastunut(!)ja eräässä tarinassa on kuva,kuinka Roope antaa Millalle poskisuudelman,kun ymmärtää,miten tärkeä tämä heidän epäsovinnainen suhteensa kuitenkin on...nuori ankka pitää vanhan ankan virkeänä*wirn*

    • Hyrre76

      Top 5

      1. Milla Magia - aloittajan kanssa täysin samaa mieltä =)
      2. Karhukopla
      3. Lex Luthor
      4. Kissanainen
      5. P.J. Petkunterä on myös aikamoinen porsas ;)

    • animagus

      1. Ahmed Ahne on ihan ehdoton ykkönen!
      2. Lucky Luken konnat on jees, esim. Pat Poker ("Olen itsekin vain vasta-alkaja" :D) ja tietysti Daltonit
      3. Asterixin legioonalaiset & merirosvot
      4. Karhukopla, Mustakaapu, Sikari-Sakari ja Viiksi-Vallu, Velmu Viurusilmä, Kulta-Into Pii ja Kroisos Pennonen Aku Ankasta (kaikki nyt eivät ehkä varsinaisesti ole konnia, mutta "vihamiehiä" kuitenkin)

    • Inzane

      1. Tri Doom(Ihmeneloset)
      2. Carnage(Hämis)
      3. Milla Magia(Aku)
      4. Juggernaut(Ryhmä X)
      5. Mystique(Ryhmä X)

    • Mageling

      Mieleentulojärjestyksessä minullakin, ensimmäistä lukuunottamatta, eli:

      1: Magneto. Jotenkin vetoava kaikessa suuruudenhulluudessaan.

      2: Saatana, niin omassa sarjakuvassaan kuin myös muiden Vertigon luomuksien sivurooleissa.

      3: Preacherin Starr. Kierouden ruumiillistuma, jos nyt vähän epäpätevä hetkittäin.

      4: Dame Gerfaut. Vilkaiskaa Kadonneiden Nummien Valitus.

      5: John Constantine, luokiteltavissa pahikseksi paskamaisuuttaan.

      6: Asterixin roomalaiset. Roomalaiset rokkaavat aina. :D

      7: Kulta-Into Pii.

      8: The Corinthian, ks. Sandman.

      9: Fablesin Kultakutri. Ihana ajatus: söpö pikkutyttö verenhimoisena sosialismin äänitorvena.

      10: Samaisen teoksen Siniparta.

    • ghostghost

      Omat suosikit, ei sarjan mukaan pahimmat.

      BATMAN;
      1. Joker
      2. The Riddler
      3. Scarecrow
      4. Killer Croc
      5. Clayface

      SPIDER-MAN

      1. Green Goblin
      2. Venom
      3. Carnage
      4. Hobgoblin
      5. Lizzard

      . . . Alien & Predator . . . suosikko pahiksia, joita vastaan myöskin Batman on taistellut . . .

    • 10 parasta miespahista
      1. Emperor Zuul (kirjoitettu myös muodoissa Zul ja Zule) (Six God Combination Godmars) Vähän kuin Sauron, mutta avaruudessa. Chuck Norriskin pelkäisi häntä. XD
      2. Lord Zedd (Mighty Morphin Power Rangers). Se ääni, se maski, se sauva, se raivo Power Rangereita kohtaan. :D
      3. Starscream (Transformers, erityisesti TF: Armada, joka oli mun eka TF-sarja). Siistiä muuntautua suihkuhävittäjäks, ja sillä on kanttia uhmata Megatronia.
      4. Aziz the Combat fighter (Kummeli). Uhmakas mutta tohelo. XD
      5. Vihreä menninkäinen (Marvel). Lepakkoliituri kurpitsapommit menniläisasu sadistinen luonne= eeppisyyttä.
      6. Pakkasherra (90-luvun Batman-piirrossarja ja Batman & Mr. Freeze: Sub-Zero -leffa). Kylmäverinen, mutta vaimonsa menettäneenä sympaattinen.
      7. Makuta Teridax (Bionicle). Kaikista lego-pahiksista eeppisin
      8. Velho (Galilei ja kadonneet lelut) Kyky loihtia lasersalamoita ja tapa muuttua tornadoksi meren ylittämiseksi teki vaikutuksen.
      9. Silppuri (2003 Turtles) Kun se alkoi tappelemaan ninjapuvussaan, vastustajilla tuli kusi housuun :D
      10 Jafar (Aladdin). Mun lapsuuden eka miespuolinen ikimuistoinen Disney-pahis

      10 parasta naispahista
      1.Rita Repulsa (Mighty Morphin Power Rangers). Perinteinen satujen noita uudella tasolla.
      2. Kissanainen (DC). Mitä Batman olis ilman häntä tai Jokeria?
      3. Haman Karn (Mobile Suit Zeta Gundam ja Double Zeta Gundam)
      4. Blackarachnia (Transformers). Kaikkien aikojen eka paha nais-Transformeri, ja sellaisenakin uskottavampi ja julmempi kuin Transformers Cybertronin Thunderblast.
      5. Mother Brain (Super Metroid). En oo pelannut koskaan loppuun, mutta oon nähnyt YouTubesta miten eeppinen taistelu sitä vastaan on.
      6. Tekkaman Sword (Space Knight Tekkaman Blade). Sadistinen Power Rangerin näköinen avaruusmuija.
      7. Biollante (Godzilla vs Biollante) Liskohirviöksi muuttuva ruusuhirviö on varsin harvinainen näky Suomessa. ;)
      8. Roodaka (Bionicle). Yks harvoista lego-naispahiksista.
      9. Musta Kissa (90-luvun Spider-man -sarja). Eka harvoista Marvelin naispahiksista, vaikkei ole enää sitäkään.
      10. Kuningatar (Lumikki). Klassikko, mutta itsestäänselvyys :/

      Kunniamaininnat: Julius Caesar (Asterix), Godzilla (jotkin Godzilla-leffat), Char Aznable (Mobile Suit Gundam), Ridley (Metroid), Sin Tzu (Batman: Rise of Sin Tzu), Scorpion (Mortal Kombat), Boomer Kuwanger (Mega Man X)

    • ludwigteodorhubert

      Onkohan noista Milla Magian soolojutuista julkaistu suomeksi mitään kunnollista kokoelmaa ym.?!? Siinä olisi ihan kova idea ...
      Millallahan oli joissakin sarjoissa nekin omat "veljentytöt", jotka tosin taisi tulla hänen oppilaikseen jostakin taikakoulusta (keksittiin varmaan aikana kun Harry Potterit myivät kovimmin ... ). Ja muista juu lukeneeni jonkun sarja, jossa Milla joutui treffeille jonkun taikakaupan myyjän kanssa, jotta saisi ilmaiseksi jotain kalliita taikatarvikkeita (taikakauppakin muuten viitta noihin Potter - juttuihin ... ).

    • Anonyymi

      Milla Magia. Ernst stavro blofeld.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      1269
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      66
      1192
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      290
      936
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      41
      913
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      222
      796
    6. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      785
    7. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      782
    8. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      757
    9. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      744
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      125
      736
    Aihe