Tunturi Maxi

oldmotor

Olen aloittanut entisöimään -76? vuosimallista pappa tunturia. Mitenkä kannattaisi, kun mopon runko on aikas ruosteessa hiekkapuhaltaisi vai teräsharja laikalla puhdistaisi. Hiekkapuhallushan syö todella paljon runkoa?

Onkohan poliisilla tietoa moposta, jos kysyisi runkonumeron perusteella. Itse olen omistanut mopon 10vuotta ja enkä tiedä/muista keltä ostin juuri tämän runkon, kun on tullut aikoinaan ostettua mopon osia paljon.

2

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja muustakin

      Jos runko ei ole ihan toivottoman mätä, niin sen kyllä pitäisi kestää hiekkapuhallus ihan hyvin. Puhallusta ei titenkään kannata tehdä millään laivojen tai panssarivaunujen hiekkapuhallukseen tarkoitetuilla laitteilla, eikä varsinkaan paineilla. Silloin voipi tulla rumaa jälkeä, hyviä autoja on pilattu liian kovilla paineilla puhaltamalla. Jos taas runko häviää puhalluksessa totaalisesti, ei sillä olisi tehnyt muutenkaan mitään.

      Jos runko on ollut sulla 10 vuotta, on sulla rekisteröinnin kannalta riittävän pitkä historia tiedossa. Kannattaa kuitenkin kysäistä vaikkapa poliisilaitokselta tai AKE:lta, että onko ko. numeroista mopoa ilmoitettu varstetuksi milloinkaan, ei tule ainakaan ongelmia katsastuksessa sitten.

    • hiekkapuhallus

      on ainoa tapa, jolla saat kaiken ruosteen pois pienellä vaivalla. Teräsharja ei uppoa huokosiin, joten ruoste puskee hetkessä takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      81
      9772
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      114
      7000
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6017
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      51
      4107
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      79
      4015
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      57
      3070
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3047
    Aihe