Olen harjoitellut ristinollaa, pelataanko siitä Sm-kisoja tai kansainvälisiä kilpailuja?
Näkemykseni on se että ristinollassa TULEE OLLA parillinen määrä eriä, sillä aloittajalla onhirmuinen etu. Etu on suurempi kuin tenniksessä syöttäjällä. yleensä kavereiden kesken olevat tiukat matsit päättyivätkin 10-8, 11-9, tai 9-9, joissa "ei alotus vuorojen" voitot olivat jotain 2-1 tai yleensä 1-0.
Kertokaas tosi pelaqajat, missä olsi enempi tietoa?
Laitan tähän yhden linkin, tosin tämä tietokonevastustaja on helppo:
http://marko.rantala.tripod.com/games/oxo/Oxo.html
Ristinollasta
3
646
Vastaukset
- hallusinaatio
Juuri sen aloittavan suuren etulyöntiaseman vuoksi ristinollan SM-kilpailuissa ei ole oikein mitään mieltä. Käsittääkseni huippupelaajan - joka ei tekisi huolimattomuuusvirheitä - pitäisi olla mahdollista voittaa 100 % aloittamistaan peleistä.
Kannattaa vaikka tutustua aasialaiseen versioon viiden suorasta nimeltä Go-Moku. Ja vaikkapa sitten vielä Renju-nimiseen peliin, joka on vielä vaativampi versio pelistä.
Go-Mokun ainoa ero ristinollaan pelimerkkien ja pelilaudan ulkonäön lisäksi on se, että täytyy saada muodostettua tismalleen viiden suora voittaakseen pelin. Kuuden tai useamman pelimerkin suoralla peli jatkuu kuin mitään ei olisi tapahtunut. - Salkkuman
Brainking.com sivustossa on tosi vahvoja risti nolla pelaajia.
- Renjuman
Myös täällä voi kokeilla taitojaan ristinollassa:
http://www.ristinolla.net/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482533
- 1801798
- 691623
- 921618
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91221- 80978
- 94965
- 71955
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 65877