Ongelma: koneeen formatoinnin jälkeen kaikki windowsin omat haku, eheytys ja pakkaustoiminteet hidastuivat murto-osaan siitä mitä olivat ennen.
Missä vika ja korjausehdotuksia?
Muutoin kone käyttäytyy normaalisti ja kaikki muut ulkopuoliset scannerit pelaavat kuten ennen formatointia.
Nyt käytewttäessä hakua ja/tai eheytystä prosessoritehot on aina sata ja kone aivan h i d a s.
Naapurin nörtti suoritti koneen formatoinnin ja uudelleen osioinnin partition magic ohjelmalla.
Missä vika ja korjausehdotuksia?
Muutoin kone käyttäytyy normaalisti ja kaikki muut ulkopuoliset scannerit pelaavat kuten ennen formatointia.
Nyt käytewttäessä hakua ja/tai eheytystä prosessoritehot on aina sata ja kone aivan h i d a s.
Naapurin nörtti suoritti koneen formatoinnin ja uudelleen osioinnin partition magic ohjelmalla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Formatointi tarkoittaa tiedostojärjestelmän tekoa. Siis levyosiolle kirjoitetaan hakemisto ja muuta tarvittavaa tiedostojen säilyttämistä varten. Operaation jälkeen levyosion hakemisto on tyhjä ja osiolle voidaan kirjoittaa tiedostoja. Käyttöjärjestelmä pittää sitten huolen siitä että tiedot pysyvät järjestyksessä käyttämällä levyllä olevaa "kirjanpitoa".
Erilaisia tiedostojärjestelmiä on paljon ja kaikilla on omat etunsa ja haittansa. Käyttöjärjestelmästä sitten riippuu mitä tiedostojärjestelmiä se osaa käyttää.
XP: FAT ja NTFS
OS/2: FAT, HPFS ja JFS
Linux: FAT,ext2, ext3, JFS, XFS, Reiserfs ja monta muuta.
Formatointi tarkoittaa levyn tyhjentämistä eli sen jälkeen ei levyllä ole mitään.Käyttöjärjestelmä ja ajurit on asennettava uudelleen,jos ei ole asennettu ajureita niin se ei voi toimia kunnolla.
Hieman selvennystä konettaan myyville.
Levyllä oleva tieto on tallella formatoinnin jälkeenkin. Siinä vain luodaan uusi tyhjä tiedostojärjestelmä eli käyttöjärjestelmä näyttää levyn tyhjänä ohjelmille.
Todellisuudessa vanha tieto häviää vasta sitten kun sen päälle kirjoitetaan uutta. Täydellistä tyhjennystä varten on ohjelmia (kuten Dban), jotka kirjoitavat levyn kaikki sektorit täyteen uutta, jolloin vanhat tiedot katoavat.
siitä että nörttien suosituksesta otettu levyn indeksointi pois päältä.
Se hidastaa hieman normaalikäyttöä mutta juuri nuo toiminnot kun mainitsit sitten hidastuvat.
ok, asia selvä... eiköhän tuo tuosta tokene. Jos ei, niin naapurin nörtti talutetaan niskasta uudelleen koneen kimppuun.