Negatiivista positiivi

Voisiko joku viisaampi kertoa miten valokuvanegatiivistä (CanoScan LiDE 50 scannerilla )tehdystä kuvasta saa tehtyä positiivin?
Photoshop Elements 2.0 on käytössä, ja joku Canonin mukana tullut on ollut aikoinaan myös mukana.
Kiitti!
55729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Photoshopissa kääntänyt kuvat Image/Adjustments/Invert

Äänestä
  • Eikös sen saa valittua skannerin käyttöliittymästä, että nyt skannataan negatiivia !

    Negafilmeillä on oranssi/punertava pohjahuntu, joka täytyy suodattaa pois, pelkällä invertillä se ei lähde varmaankaan minnekään. En tosin ole kokeillut skannata negaa positiivina.

    Äänestä

Ei tehdä

Äänestä

Värinegaa on huono skannata. Mustavalkoinen on ok.
Minulla ei ole photoshoppia, vaan olen kääntänyt kuvat Gimpillä.
Käy helposti: colors>Invert. Sitten kyllä alkaa miettiminen, miten saada värit oikeiksi.
Eli poistettua negatiivin pohjamaskin. Tavallisella värisäädöllä se onnistuu huonosti.
Minulla on niin vähäb värinegoja, etten ole asiaan paljoa perehtynyt, vain muutaman potretin kääntänyt.
On parempi, jos skannerissa on tarvittavat säädöt skannata heti positiiviksi, varsinkin, jos ohjelmasta löytyy erityinen säätö negatiiveille.

Äänestä
  • Jos värinegatiivi on digitoitu oikeanlaista valoa (valkoinen 5000K) vasten niin Gimpin pitäisi osata automaattisesti pistää rajausten jälkeen sävyt kuntoon kun klikkaa automaattista valkotasapainoa tai histogrammista automaattista sävyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huonomuistinen kirjoitti:

Voisiko joku viisaampi kertoa miten valokuvanegatiivistä (CanoScan LiDE 50 scannerilla )tehdystä kuvasta saa tehtyä positiivin?
Photoshop Elements 2.0 on käytössä, ja joku Canonin mukana tullut on ollut aikoinaan myös mukana.
Kiitti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu