MATKATOIMISTO AVENTURA

Vincent

Hey!

Onko kukaan ollut matkatoimisto Aventuran kautta Karibian lomalla? Esim. Jamaika tai Kuuba?

Minkäikäisiä ihmisiä yleensä noilla matkoilla on?
Olen yksin (23 v. )lähdössä enkä haluaisi viettää aikaani kenenkään eläkeläisparien kanssa...

13

4523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasu

      Siellä on keskustelu Aventurasta.

      • Loco a mi habana

        Aventuralla oli 1. opas, jota emme nähneet koko matkan aikana. Lentokentällä oli vastassa vain paikallinen taksikuski. Jos halusi yhteyden oppaaseen, oli soitettava itse omalla puhelimella.

        Mukana oli anoppi, joka maksoi meidän reissun, halusi vain päästä helpommalla ja siksi varasi valmiin paketin. Anoppi ei enää aio ostaa Aventuran matkoja.

        Nyt lähdetään ( ilman anoppia ! ) omatoimisesti Santiago De Cubaan. Aventura on ihan turha firma.


      • Aventuran
        Loco a mi habana kirjoitti:

        Aventuralla oli 1. opas, jota emme nähneet koko matkan aikana. Lentokentällä oli vastassa vain paikallinen taksikuski. Jos halusi yhteyden oppaaseen, oli soitettava itse omalla puhelimella.

        Mukana oli anoppi, joka maksoi meidän reissun, halusi vain päästä helpommalla ja siksi varasi valmiin paketin. Anoppi ei enää aio ostaa Aventuran matkoja.

        Nyt lähdetään ( ilman anoppia ! ) omatoimisesti Santiago De Cubaan. Aventura on ihan turha firma.

        Olemme olleet parikin kertaa ao. toimiston asiakkaina ja mielestämme saaneet rahoillemme hyvä vastinetta.

        Kaikkihan tässä maailmassa on suhteellista.
        =))


      • Eka kerta

        Minuakin kiinnostaa kaikki mahd. tieto Aventuran matkoista Kuubaan! En kyllä löytänyt muuta tietoa kuin tämän viestiketjun.. Voisiko joku neuvoa tyhmää kuinka sen ed. keskustelun löydän? Tai laittaa jatkoa tähän. Matka juuri varattu - vielä ehtii perua..!


      • Never
        Eka kerta kirjoitti:

        Minuakin kiinnostaa kaikki mahd. tieto Aventuran matkoista Kuubaan! En kyllä löytänyt muuta tietoa kuin tämän viestiketjun.. Voisiko joku neuvoa tyhmää kuinka sen ed. keskustelun löydän? Tai laittaa jatkoa tähän. Matka juuri varattu - vielä ehtii perua..!

        Me olimme Aventuran matkalla ja petyimme pahasti. Aventuralla oli just se 1 opas Kuubassa ja kuten joku kirjoitti, huono sellainen. Ihan yhtä tyhjän kanssa. Ikinä en ole ollut niin huonolla matkalla kuin Kuubassa.


      • Eka kerta
        Never kirjoitti:

        Me olimme Aventuran matkalla ja petyimme pahasti. Aventuralla oli just se 1 opas Kuubassa ja kuten joku kirjoitti, huono sellainen. Ihan yhtä tyhjän kanssa. Ikinä en ole ollut niin huonolla matkalla kuin Kuubassa.

        Millä tapaa opas oli huono? Mimmonen matka noin muuten oli? Missä kiersitte? Ajankohta? Olisi kiva tietää kaikki mahdollinen..!!!

        Harmi kun niin harva matkatsto järjestää matkoja sinne. En haluais kahdex vkoa pelkästään Varaderoonkaan lusii.. Ja ajankohtakin on rajoitettu. Mut mitään ei ole vielä kuitenkaan lyöty lukkoon!


      • Never
        Eka kerta kirjoitti:

        Millä tapaa opas oli huono? Mimmonen matka noin muuten oli? Missä kiersitte? Ajankohta? Olisi kiva tietää kaikki mahdollinen..!!!

        Harmi kun niin harva matkatsto järjestää matkoja sinne. En haluais kahdex vkoa pelkästään Varaderoonkaan lusii.. Ja ajankohtakin on rajoitettu. Mut mitään ei ole vielä kuitenkaan lyöty lukkoon!

        Opas oli ammattitaidoton. Kuubalaisen kanssa naimisissa ja kiinnostunut enemmän omasta elämästään kuin töistään. Ärsytti tämä: Voitko soittaa minulle, eli hän soitti minulle ja pyysi soittamaan hänelle, kun olin kysynyt jotain. Kalliit puhelinmaksut, mutta niin olivat minullekin! Olimme Havannassa ja Varaderossa. Siis meillä meni kaikki niin pieleen kuin voi mennä. En suosittele Kuuban matkaa kenellekään. Ja olen sentään matkannut Afrikkaa ja Kiinaa myöten kaikki mahdolliset. Kuuba oli syvältä.


    • huomioida

      Kannattaa huomioida että noilla matkoilla
      saa maksaa tonnin extraa siitä ett on opas
      mukana ei nuoret ei ainakaan tuollaisille
      matkoille lähde vaan säästää sen tonnin ja
      menee omatoimisesti.

    • Hijo de la puta

      Ei Aventuran retkillä tarvi olla missään tekemisissä sen enempää oppaan kuin muiden matkalaistenkaan kanssa. Lento on omatoiminen, liput tulee Ebookersilta ja vaihto on yleensä Pariisissa. Matkalla et muita tapaa, vasta Havannan lentokentällä on opas vastassa. Voit sanoa tulleesi ja kadota sen silkosen tien.
      Voit myös valita Folke Westin matkan, siellä eläkeläiset sammuu lähes heti, sitkeimmät saattavat olla omaa ikäluokkaasi ja jaksavat notkua kellon ympäri...

    • Misa

      Jätä väliin Aventura,et missaa mitään. Niillähän onkin suurin piirtein 1 opas ja huono sellainen.

      • -Jorma-

        ..muillahan ei ole sitäkään...

        Olen nimittäin kysellyt eri toimistoista ja siellä ollaan yleensä oppaana vaan sen mitä joku turistikortti sallii eikä tunneta maata ollenkaan?

        Luulisin että Kuuba on maa, joka vaatii omaa osaamistaan...?


    • Kalevi

      Olimme toukokuussa 2005 Aventuran matkalla Havanna & Varadero.
      Reitti oli:

      MENO KLM / Helsinki 06.40 - Amsderdam 08.15 (2 h 35 min)ja
      MartinAir / Amsderdam 14.15 - Havanna 18.45 (10 h 30 min)

      PALUU MartinAir / Varadero 17.25 - Amsderdam 08.40(9 h 15 min)ja
      KLM / Amsderdam 12.35 - Helsinki 16.05 (2 h 30 min)

      Havannassa asuimme Sevillassa ja Varaderossa Kawama Superiorissa.

      Maksettuja retkiä teimme 3 eli 1. Hemingwayn jäljillä ( Finca La Vigia, San Francisco de Paula, Havana, jolla retkellä käytiin myös Cojimarissa La Terrazassa sekä Bodeguita Del Mediossa ja omatoimisesti käytiin Ambos Mundos hotellissa) 2. Real Fabrica de Tabacos Partagas & Fundacion Destileria Havana Club ja 3. Tropicana Show.

      Syynä maksettuihin retkiin oli oma puutteellinen espanjankielen taito, etenkin Hemingwayn retkellä sekä tuolla sikaritehdas & rommimuseo retkellä oppaan erinomaiset tiedot ja taidokas esitys aihepiiristä tekivät tyytyväiseksi hyvästä sijoituksesta.

      Omatoimisesti kävimme tietysti mm. Hotelli Nacionalissa, Museo de la Revolucionissa, Capitoliossa, El Floditassa, Coppeliassa ja kiertelimme jalan Habana Viejoa päivittäin.

      Bodeguita del Medion Mojitot ja El Floriditan Daiquirit ovat mielessä vielä pitkään.

      Niin, ruoka ei ollut mikään gourmet elämys, mutta päivittäin syötiin, eikä mitään jäänyt syömättä.

      Matkalta ei oikeastaan jäänyt mitään kielteistä kokemusta. Keskustelimme palattuamme ja totesimme yhdessä lähtevämme takaisin heti kun talous sen sallii.

      Näkemättä jäivät mm. Santiago de Cuba, Trinidad, Santa Clara ja Pinar del Rio. Paljon jäi vielä näkemättä myös Havannassa. Varadero on nähty, se on Karibian alueen suurin hotellikeskittymä.

      Turvallisuus vaikutti hyvältä Policia Nacional Revolucionaria PNR ja Policia Especialesin virkapukuista henkilöstöä oli riittävästi. Hotelleissa oli myös riittävästi turvallisuushenkilöstöä. Jineterotkaan eivät olleet sen rasittavampia kuin heidän kollegansa Turkissa, Kreikan saaristossa ja Kanarian saarilla.

      Matkapäätöksen teimme niin hyvissä ajoin, että ehdimme hankkia Laura Similän ja Juhani Similän Kuuba, Trooppinen coctail kirjan (ISBN 951-0-26228-5) sekä DK Eyewitness Travel Guides Cuba matkaoppaan(ISBN 0-7513-4837-6). Sarja tunnetaan Suomessa nimellä kaupunkikirjat. Niiden opiskelu, ja joidenkin muidenkin matkaoppaiden sekä lehti- ja internetartikkelien ja -keskustelujen opiskelu auttoivat huomattavasti sopeutumista kulttuuriin, joten mitään kulttuurishokkia ei tullut.

      Koska tuomisiin kuuluivat myös sikarit opiskelin seuraavat teokset:

      Olli Alho -Jari Ehrhnrooth: Sikari aamusta yöhön
      Jane Resnick: Kansainvälinen sikariopas
      La Dolce Vita Sikarit
      Eric Deshodt - Philippe Morane: Sikari

      En oikein ymmärrä kaikkein kriittisimpiä Kuuban matkoista käytettyjä puheenvuoroja. Ilmeisesti kaikki eivät ole tehneet "karttatöitään" ennen matkaa riittävän perusteellisesti.

      Maassa maan tavalla!

      Ps. Katselin päivittäin joltakin kansalliselta kanavalta vähintään puolituntia Fidel Castron puhetta televisiosta. Vaikka en espanjaa paljon ymmärräkään, niin hän kyllä teki vaikutuksen.

      • Kalevi

        Niin tietysti - jäi vastaamatta itse varsinaiseen kysymykseen. Meidän matkakumppanimme olivat keski-ikäisiä, niinkuin me itsekin.

        Matkatoimisto Aventuran palveluihin olimme tyytyväisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4690
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      178
      4574
    3. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4518
    4. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3420
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2098
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1607
    9. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      176
      1122
    10. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1018
    Aihe