miten nämä joka ainutta pikkuasiaa ihmettelevät ihmiset oikein pärjäävät,kun joka helkutin asia on kysyttävä täältä.Entä jos ei olisi tälläistä palstaa,oisi vaan hämmästyksen/kummastuksen piinaamia äitejä.
Kysymys äideille
mika
5534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nämä uusavuttomat,itsensä unohtaneet äidit on aika naurettavia..
Ennen oli äiti/anoppi/sukulaiset/ystävät/naapurit jotka neuvoivat. Nyt monet ovat yksin vailla mitään kokemusta vauvoista, mistä niitä neuvoja saa? Netistä, kirjoista, neuvolasta..
paitsi on kiva kuulla muidenkin mielipiteitä ja kokemuksia sekä uusia vinkkejä, näkökantoja asioihin. jos ärsyttää niin mikään tai kukaan ei varmaan pakota lukemaan viestejä herra täydellinen.
Nettipalstat ovat äideille,ainakin minulle ihanaa vertaistukea.Ihmettelen että miksi sitten vaivaudut näille sivuille..Jos ei vauvajutut kiinnosta niin hus-hus pois-pois..Saat paremman mielenkin kun et luuhaa täällä.
En usko että kukaan meistä äideistä hoitaisi lapsiaan huonommin ilman tätä palstaa, mutta ehkä meidän täytyy saada johonkin heittää mieltä askarruttavat asiat. Täällä se on helppoa, eikä tunne itseään tyhmäksi kun vaihtoehtona on esim. lista kysymyksiä neuvolaan kuukausittain, vielä kun neuvoloiden ajat ovat rajallisia..