Minkä ikäisenä eka kerran jätit hoitoon?

Joku oli kirjoittanut että voisi tehdä Gallupin siitä,minkä ikäisenä olette jättäneet ensimmäistä kertaa vauvanne toisen hoiviin.
Eli kertokaapas nyt..... :)

Itse jätin puolivuotiaana ja silloinkin sen takia,että sain kerrankin yöni nukkua kunnolla,koska oli pari viikkoa velvomista takana,vauva itkeskeli ja hyppyytti ylös...Se teki hyvää :)
41340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itsellä ei ole ollut mahdollisuustta jättää vauvoja minnekään hoitoon yöksi. Miehen kanssa valvottiin ja valvottiin,, oltiin aivan puhki. Neuvolassakin puhuttiin asiasta, mutta sanottiin vain että sellaista se on. Nyt lapset jo aikuisia oman elämänsä taipaleella (ei kuitenkaan vielä olla mummoja ja pappoja, mutta kumppanit lapsilla on jo) eli ollaan kestetty kaikki stressin kanssa, silloin kun olivat pieniä. Oltiin kyllä äärirajoilla kuitenkin monta kertaa, että en missään nimessä suosittele.
Sinulla on ollut erittäin hyvä tuuri kun veit/sait lapsen muualle välillä. Oikein tehty!

Äänestä

Meidän neiti oli ekan kerra kahden kuukauden ikäisenä hoidossa muualla. Silloin oli pari tuntia ystäväni luona. Toinen kerta taisi olla vajaan 4 kuukauden ikäisenä,jolloin jätin äitini hoiviin illaksi.Pääsi kuitenkin helpolla kun vauva nukkui koko ajan ;)

Äänestä

Olin siis ravintolassa illalla ja tyttö 2,5kk ei muualla hoidossa ku isin kanssa ja nukkui koko ajan. Samoin toisessa kaupungissa shoppaa ja tyttö isin kanssa päivän. Äitilleni olen ajatellut jättää tässä syksyllä eli alle puoli vuotiaana...

Äänestä
  • Vauvani ensimmäisen kerran "hoitoon" 2 viikon ikäisenä, olin pari tuntia kaupungilla. Lapsenvahtina taisi silloin olla veljeni. Yökylässä mummolassa poju oli n. puoli vuotiaana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiphei kirjoitti:

Joku oli kirjoittanut että voisi tehdä Gallupin siitä,minkä ikäisenä olette jättäneet ensimmäistä kertaa vauvanne toisen hoiviin.
Eli kertokaapas nyt..... :)

Itse jätin puolivuotiaana ja silloinkin sen takia,että sain kerrankin yöni nukkua kunnolla,koska oli pari viikkoa velvomista takana,vauva itkeskeli ja hyppyytti ylös...Se teki hyvää :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu