Moro,
Astra -97 1.8i 16V Comf.Car
Ohjaus on alkanut pitää naksunaa ja se ei kuulu vetareista, tuntuu että kuuluu virtalukon vierest' eikös siinäkin ole joku nivel.
Auttaako rasvaus vai onko merkki siitä että nivel on rikki?
Ääriasentoihin kääntäessä naksuna on pahin.
Astra -97 1.8i 16V Comf.Car
Ohjaus on alkanut pitää naksunaa ja se ei kuulu vetareista, tuntuu että kuuluu virtalukon vierest' eikös siinäkin ole joku nivel.
Auttaako rasvaus vai onko merkki siitä että nivel on rikki?
Ääriasentoihin kääntäessä naksuna on pahin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Veikkaisin ohjausniveltä. Ominaisuus ainakin B Vekkuleissa, itseltä vaihdettu muuutamaan otteeseen.
Juu nivelhän se varmasti on. Kaverin avensikseen vaihdettu kanssa monta kertaa. Kyllä tojujen ja ooppelien laatu on maineensa verosta.
Onko paha vaihtaa itse ja missähän hinnoissa pyörii?
Ääntä ei tosin kuulu normaalissa ajossa, vain kun esim. ajaa P-ruutuun ja joutuu kääntämään rattia paljon ilman että auto liikkuu tai liikkuu juuri ja juuri.
Tehostin kyllä on toiminut ihan hyvin.
Ajotapani on aina ollut niveliä säästelevä eli ei kiihdytyksiä risteyksissä ennenkuin renkaat suorassa jne. Mut jos se kerta on tyyppi vika ni ei kait siinä auta sit mikään :(
Oireet sopivat kyllä täydellisesti ohjausniveleen. Nivelen toiminnan voi parhaiten testata esim. siten, että ajat hiljaa eteenpäin, käännät kaikki oikealle ja sitten heti perään vasemmalle. Mikäli tunnet naksaduksen ratissa/kuulet äänen, on nivel vaihtokunnossa. Toinen vaihtoehto on, että käännät kaikki oikealla/vasemmalle ja lähdet peruuttelemaan. Tällöin viimeistään kun nostat jalan kaasulta tai alat jarruttamaan ratissa tuntuu naksadus/kuuluu ääni.
Hintaa en tiedä, omani menivät takuuseen. Ja ei se nivelen vajaatoiminta vaikuta tehostimen toimintaan, hyvin se pelaa.
Ja kuten jo mainitsin, lienee ainakin B Vekkuleissa ominaisuus tämä nakse...
Kiitoksia infosta, pitänee alkaa kysellä hintaa töineen, kuulin ettei välttämättä ole ihan simppeli homma varsinkin kun ei ole koskaan ennen tehnyt.
löytyikö vika?omassa astrassa oli samat oireet ja vika löytyi etutolppalaakereista...
Ainakin meidän -98 G Astran ohjausnivelen liukuboorin voitelu jäykällä silikonirasvalla poisti ohjauksessa olevan naksahtelun
90 omegassa samanlaista naksuntaa. kuinka tämä rasvaaminen tapahtuu? ohje amatöörille...