Gallup

Päätin tässä avata ketjun johon toivoisin teidän kirjoittavan mikä matkustajisssa eniten ärsyttää! Eli avautukaa rohkeasti ja kertokaa mikä saa verenpaineenne nousemaan. Sain innoitukseni tähän crewstart-sivuilta ja hämmästyttävän samanlaisia tuntuvat ärtymyksen aiheet olevan ympäri maailmaa;)

Omat suosikkini ovat seuraavat: Juomakärryn tullessa kohdalle: "mitä sulla siellä on???" Kun olet selostanut kaiken: "onko sulla Koskenkorvaa?" "Ei ole mutta muuta vodkaa kyllä löytyy" "Ai, no en mä sitten ota mitään".

Kun olet trollin kanssa käytävällä, tunkee joku väkisin ohitsesi vessajonoon/vessajonosta paikalleen vaikka muutaman sekunnin odotuksen jälkeen olisi päässyt ilman tunkemista. Ei mitään tilannetajua!

Kysyt kannu kädessä saako olla teetä. "Kahvia kiitos" ja kuppi ojennetaan eteesi.

Ihmiset jotka pitävät kahvia/teetä tarjoillessa kuppiansa jossain mahdottomassa kulmassa ja kun yrität kaikin tavoin taiteilla juomaa kuppiin eivät tee elettäkään nostaakseen sitä lähemmäksi.

Ihmiset jotka mitään sanomatta vetävät kupin kaatamisen aikana yhtäkkiä poispäin kun haluavat vain puoli kuppia.

Ihmiset jotka eivät vastaa tervehdyksiin ovella. Eivät myöskään vastaa kun kysyt haluavatko kahvia vaan katselevat sitkeästi poispäin kun viidettä kertaa kysyt samaa kysymystä. Kuinka vaikeaa on sanoa "ei kiitos"? Jos vain ohitat tällaisen, voit olla varma että perästä kuuluu ja sinut haukutaan siitä ettet kysynyt heiltä niin että olisivat kuulleet.

KÄSIMATKATAVARAT. Aina puolet liikaa ja kun eivät mahdu hyllylle niin sinun pitäisi taikoa niille joku paikka. Ruumaan tai penkin alle niitä ei tietenkään VOI laittaa.

Vauvanvaipat penkillä ja istuintaskuissa. Tai sinulle yllättäen käteen tungettuna.

Voisin jatkaa ikuisesti...huokaus...
626375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

..mutta olen paljon matkustava. Tai mikä lieneekään paljon, mutta turustiluokassa olen jo viidettä vuotta kultajäsen sekä OneWorldissa että StarAlliancessa.

Tämä pisti viestissäsi silmään:
"KÄSIMATKATAVARAT. Aina puolet liikaa ja kun eivät mahdu hyllylle niin sinun pitäisi taikoa niille joku paikka. Ruumaan tai penkin alle niitä ei tietenkään VOI laittaa."

Kaikki yhtiöt ovat antaneet aika selkeät ohjeet käsimatkatavarasta, mutta aina tämä (pääsääntöisesti naispuolinen) matkustaja änkeää koneeseen sen lentolaukkunsa kanssa. Eihän siinä mitään, mutta puolihuomaamattomasti olkapäällä keikkuu myös aika reilunkokoinen käsilaukku. Puhumattkaaan siitä Dubaista tai jostain ostetusta muovikassillisesta tuliaissuklaata tai -viiniä tai mitä vaan.

Näillä kuitenkin yleensä täytetään kolmen tai neljän matkaajan tilat... Kiitos teille!

Äänestä
  • Miehillä on pääsääntöisesti jättiläistrolli ja lisäksi salkku joka vie vielä enemmän tilaa kuin käsilaukku.

    Äänestä

  • kyllä miehetkin osaa: vetolaukku, jättimäisen kokoinen salkku laptopille ja täyteen tungettu pukupussi, ja kaikki pitää tietysti saada hattuhyllyyn. Tätä esiintyy nykyään enemmän ja enemmän, kun liikematkustajat matkustavat enemmän ja enemmän turistiluokassa, ja olettavat voivansa kuljettaa saman määrän tavaraa kuin mitä busineksessä. En tiedä mikä ois paras ratkaisu, ikuisuusongelma, ja ymmärrän kyllä matkustajaakin, joka ei ehdi ja viitsi odottaa matkatavaroiden saamista ruumasta, voisi vaan ehkä vähän miettiä sitä mukaan otettavan tavaran määrää, jos on niin kiire...

    Äänestä

Lomalennoilla on ärsyttävintä se, ettei matkustajat kuuntele yhtään mitä kuulutetaan.
Jos kuulutetaan, että mikä on ennakkotilaus ja mikä tax-freeta, niin sitten aina tax-free myynnin aikana matkustajat haluavat juuri niitä ennakkotilaustuotteita...Sitten saa 200 matkustajalle selittää saman asian uudelleen mikä kuulutettiin hetki sitten =D

Niin, ja sitten se ikuisuus kysymys lapsiperheiltä: "voitteko lämmittää tämän vauvan ruoan teidän mikrossa"....

Ja sitten tietysti se, että viimeisien rivien matkustajilla on kaikkein suurin kiire ulos koneesta, ja kuvittelevat pääsevänsä ekana...

Ja ihan kaikista ärsyttävintä on se, että vessassa käsipapereita EI osata laittaa roskikseen vaan ne tungetaan kaikiin mahdollisiin vapaisiin rakoihin...

Äänestä
  • Tuo mikrojuttu on ihan LEGENDA!!! Sanon varmaan seuraavan kerran että meidän on rikki mutta eikö teillä itsellä ole sellaista kannettavaa mikroa mukana?

    Äänestä

  • "Lomalennoilla on ärsyttävintä se, ettei matkustajat kuuntele yhtään mitä kuulutetaan."

    Valitettavasti erään nimeltä mainitsemattoman yhtiön PA-laitteisto on viritetty päin prinkkalaa. Tästä johtuen useimmat matkustajat eivät edes KUULE, mitä lennolla kuulutetaan.

    Ihmettele siinä sitten, miksi matkustajat eivät tiedä, mistä on kyse. Melkoisen harvalla lennnolla kuulutukset ovat olleet selkeitä ja äänentoisto ollut kohdallaan. Lentäjien turinoista ei tahdo saada selvää juuri koskaan.

    Täytyypä muistaa laittaa ensi kerralla palautetta huonosta kuuluvuudesta. Ehkä se sitten joskus paranee. :)

    Äänestä

  • Kuuntelija kirjoitti:

    "Lomalennoilla on ärsyttävintä se, ettei matkustajat kuuntele yhtään mitä kuulutetaan."

    Valitettavasti erään nimeltä mainitsemattoman yhtiön PA-laitteisto on viritetty päin prinkkalaa. Tästä johtuen useimmat matkustajat eivät edes KUULE, mitä lennolla kuulutetaan.

    Ihmettele siinä sitten, miksi matkustajat eivät tiedä, mistä on kyse. Melkoisen harvalla lennnolla kuulutukset ovat olleet selkeitä ja äänentoisto ollut kohdallaan. Lentäjien turinoista ei tahdo saada selvää juuri koskaan.

    Täytyypä muistaa laittaa ensi kerralla palautetta huonosta kuuluvuudesta. Ehkä se sitten joskus paranee. :)

    kyllä minä kuulen mitä kuulutetaan jos satun olemaan vaikka matkustamossa sillä hetkellä. Toki jossain yhtiössä saattaa olla vikaa jonkun koneen PAssakin, mutta jos osa kuulee kuulutuksen niin sitten täytyy olla myös vikaa toisissa kuuntelijoissa. Ja kokemusta on paristakin yhtiöstä eli vika ei todellakaan voi olla PA laitteistoissa... ;)

    Mutta, tässä keskustelussa sai kertoa mikä matkustajissa ärsyttää, niin älä sinä tule puolustelemaan kanssamatkustajiasi =)

    Äänestä

  • koska kirjoitti:

    kyllä minä kuulen mitä kuulutetaan jos satun olemaan vaikka matkustamossa sillä hetkellä. Toki jossain yhtiössä saattaa olla vikaa jonkun koneen PAssakin, mutta jos osa kuulee kuulutuksen niin sitten täytyy olla myös vikaa toisissa kuuntelijoissa. Ja kokemusta on paristakin yhtiöstä eli vika ei todellakaan voi olla PA laitteistoissa... ;)

    Mutta, tässä keskustelussa sai kertoa mikä matkustajissa ärsyttää, niin älä sinä tule puolustelemaan kanssamatkustajiasi =)

    Koneen etuosassa kuulee paremmin. Koneen takaosassa ei kuule paljon mitään. Myös seistessä kuulee paremmin, koska ei ole niin paljon ääntä imevää pehmeää ainetta korvien lähistöllä. Ongelma on pahin MD-82 ka MD-83 -koneissa. Moottorien läheisyys vaikuttaa tietysti asiaan. Oli pakko sanoa. Sori.

    Mielellään luen, mikä matkustajissa ärsyttää, niin että antaa tulla vaan :D Tämähän on hauskaa nähdä, mitä kärryjen toisella puolella ajatellaan. Voin sieluni silmin kuvitella noita kerrottuja tilanteita. Kertokaa vain lisää :)

    Äänestä

kaikki edellä mainitut, ja sitten lisäksi suomalaismatkustajan käytös lehtitelineen edessä! Kaikki tarjolla olevat lehdet pitää saada mukaan, oli lentoaikaa 10 tuntia tai 45 minuuttia! Ei puhettakaan, että voisi ottaa yhden tai kaksi, ja sitten vaihdella muiden kanssa (lehtiä kuitenkin kierrätetään), vaan mulle heti kaikki nyt...En ole vielä tavannut ihmistä, joka kykenee lukemaan seitsemää lehteä samanaikaisesti!
Ärsyttää myös se, kun joku painaa kutsunappia tilatakseen juotavaa, ja kun viet juoman perille, hänen vierustoverinsa innostuu, "Minäkin voisin ottaa toisen punaviinin..." Ei tullut sitten mieleen hetkeä aikaisemmin kun kaveri pyysi...?
Entä kun turvavyövalo laitetaan päälle laskua varten ja samanaikaisesti n. 20 ihmistä nousee mennäkseen vessaan?
"No ei teillä häävit tilat ole..." kommentit vessajonosta, jonka vieressä yrität ehtiessäsi epätoivoisesti lappaa jotain ruokaa suuhusi. No ei ole ei, pidä nyt se verho kiinni!

Äänestä
  • "Ärsyttää myös se, kun joku painaa kutsunappia tilatakseen juotavaa, ja kun viet juoman perille, hänen vierustoverinsa innostuu, "Minäkin voisin ottaa toisen punaviinin..." Ei tullut sitten mieleen hetkeä aikaisemmin kun kaveri pyysi...?" Joo, tuo on ihan todella hermojaraastavaa. Etenkin kun yleensä tapaan vielä kysyä vierustoverilta ottaako hänkin samalla jotain mutta ei kelpaa. No sitten kun tuon juoman niin vierustoveri tietenkin muuttaa mielensä...Ja kun haet uuden juoman, päättää kaveri käytävän toisella puolella että myös häntä janottaa, juokseminen ei lopu koskaan...Ja yleensä nämä janoiset juoksuttavat sinua juuri silloin kun on suurin kiire, ainoa mahdollisuutesi syödä päivän aikana tms. Yleensäkin se, että ihmisistä näyttää lentokoneessa tulevan erikoisen itsekkäitä, kaikki minulle ja heti! Pätee käsimatkatavaroihin (minun kolme laukkuani TÄYTYY mahtua hattuhyllylle, muista p.skan väliä), lehtien omimiseen ja kaikkeen muuhun.
    Myös se on raivostuttavaa kun jotkut boordauksen aikana jäävät siihen käytävälle koneen etuosaan asettelemaan tavaroitaan eivätkä päästä ketään ohi, takana jono kasvaa ja nämä tukkijat vain rauhassa siirtelevät tavaroitaan ylös, takaisin penkille, lattialle, etsivät kännykkää, alkavat pakata laukkuaan uudelleen, you name it! Lähtöaika lähestyy ja menee ohi mutta jono ei liiku... Argh!!!

    Äänestä

  • Kyllästynyt kirjoitti:

    "Ärsyttää myös se, kun joku painaa kutsunappia tilatakseen juotavaa, ja kun viet juoman perille, hänen vierustoverinsa innostuu, "Minäkin voisin ottaa toisen punaviinin..." Ei tullut sitten mieleen hetkeä aikaisemmin kun kaveri pyysi...?" Joo, tuo on ihan todella hermojaraastavaa. Etenkin kun yleensä tapaan vielä kysyä vierustoverilta ottaako hänkin samalla jotain mutta ei kelpaa. No sitten kun tuon juoman niin vierustoveri tietenkin muuttaa mielensä...Ja kun haet uuden juoman, päättää kaveri käytävän toisella puolella että myös häntä janottaa, juokseminen ei lopu koskaan...Ja yleensä nämä janoiset juoksuttavat sinua juuri silloin kun on suurin kiire, ainoa mahdollisuutesi syödä päivän aikana tms. Yleensäkin se, että ihmisistä näyttää lentokoneessa tulevan erikoisen itsekkäitä, kaikki minulle ja heti! Pätee käsimatkatavaroihin (minun kolme laukkuani TÄYTYY mahtua hattuhyllylle, muista p.skan väliä), lehtien omimiseen ja kaikkeen muuhun.
    Myös se on raivostuttavaa kun jotkut boordauksen aikana jäävät siihen käytävälle koneen etuosaan asettelemaan tavaroitaan eivätkä päästä ketään ohi, takana jono kasvaa ja nämä tukkijat vain rauhassa siirtelevät tavaroitaan ylös, takaisin penkille, lattialle, etsivät kännykkää, alkavat pakata laukkuaan uudelleen, you name it! Lähtöaika lähestyy ja menee ohi mutta jono ei liiku... Argh!!!

    Tässä pari perussääntöä matkustajille joita noudattamalla on kaikilla mukavampaa:

    1. Älä tuo koneeseen enempää tavaraa kuin penkkisi alle mahtuu, hylly on takkeja ja muita KEVYITÄ tavaroita varten. (Mieti paljonko tavaraa haluaisit omaan niskaasi esim. pakkolaskussa)

    2. Kun tulet koneeseen, äkkiä tavarat penkin alle ja perse penkkiin niin muutkin pääsevät paikalleen.

    3. Noudata turvavyön merkkivaloa, käy vessassa hyvissä ajoin ennen laskua. Kun valot syttyvät on liian myöhäistä. Älä pomppaa ylös vaikka ollaan maassa jos valot ovat vielä päällä.

    4. Tilaa kaikki juomasi kerralla, älä juoksuta emäntää turhaan, (vain nöyrä pyyntö,please!)

    5. Kun lasku lähestyy ja siitä kuulutetaan, hoida oma osuutesi itse, nosta penkki, laita tavarat penkin alle ja sulje vyö. Jäljelläolevat roskat voit hyvin jättää istuintaskuun, niitä varten on siivous!

    Äänestä

  • Mie kirjoitti:

    Tässä pari perussääntöä matkustajille joita noudattamalla on kaikilla mukavampaa:

    1. Älä tuo koneeseen enempää tavaraa kuin penkkisi alle mahtuu, hylly on takkeja ja muita KEVYITÄ tavaroita varten. (Mieti paljonko tavaraa haluaisit omaan niskaasi esim. pakkolaskussa)

    2. Kun tulet koneeseen, äkkiä tavarat penkin alle ja perse penkkiin niin muutkin pääsevät paikalleen.

    3. Noudata turvavyön merkkivaloa, käy vessassa hyvissä ajoin ennen laskua. Kun valot syttyvät on liian myöhäistä. Älä pomppaa ylös vaikka ollaan maassa jos valot ovat vielä päällä.

    4. Tilaa kaikki juomasi kerralla, älä juoksuta emäntää turhaan, (vain nöyrä pyyntö,please!)

    5. Kun lasku lähestyy ja siitä kuulutetaan, hoida oma osuutesi itse, nosta penkki, laita tavarat penkin alle ja sulje vyö. Jäljelläolevat roskat voit hyvin jättää istuintaskuun, niitä varten on siivous!

    - tarkista että laukkusi mitat ovat sallituissa rajoissa (mitat ovat penkin alusen kokoiset, EIVÄT hattuhyllyn mitat!)

    - ota matkatavaravakuutus ja laita hyvillä mielin mitat ylittävät matkatavarat jo checkauksessa ruumaan. käsimatkatavaroihin pakkaat sen max 5 tai 8 kiloa yhden päivän tarpeita varten.

    - saavu ajoissa kentälle, muista että checkauksessa ja turvassa on poikkeuksetta lähes aina jonoa

    - saavu myös ajoissa portille, _vähintään_ 20 min ennen lennon lähtöä. lentokone ei ole linja-auto jonka lähtöaika on se aika kun suunnataan portille!

    - kuuntele annettuja ohjeita ja toimi niiden mukaan. jos lento on myöhässä/perutaan, se ei johdu kenenkään laiskuudesta, tietämättömyydestä tai saamattomuudesta. jos emäntä pyytää laittamaan laukun penkin alle, laita se sinne. älä kysenalaista sillä emäntä kaikkein mieluiten puhuisi kanssasi jostakin paljon mukavammasta! säännöt ovat turvamääräyksiä joita noudattamalla varmistat itsellesi ja muille matkustajille mahdollisimman hyvät edellytykset selviytyä lennolta ehjin nahoin kotiin..

    Äänestä

Kun on juuri laskun jälkeen kuulutettu että pitää istua kunnes ollaan pysähdytty niin eiköhän saman tien pomppaa useampi hätähosu ylös ja ala kaivamaan tavaroitaan vauhdissa sieltä hyllyltä. Ihan kuin pääsisivät ulos ennen kuin kone on portilla;) Ja se kun laskussa, pari minuuttia ennen touchdownia joku älypää päättää lähteä käymään vessassa. Ja se kun vessaan pitää aina päästä heti kun tullaan koneeseen, luulisi tuon perusteella ettei terminaalissa ole vessoja ollenkaan? Jotkut ihmiset näköjään tarvis jonkun katetrin kaikille lentomatkoille.

Äänestä

seuraavat:
-ihmiset, jotka katsovat olevansa liian tärkeitä sanomaan kiitos, ole hyvä ja päivää
-ihmiset, jotka raahaavat koneeseen laukun, joka ei noudata mitään rajoituksia (ei koko- eikä paino-) ja olettavat, että heitä itseään puolta pienempi lentoemäntä nostaa sen miljoonakiloisen laukun, joka alunperinkin kuuluisi ruumaan, HEIDÄN OMALLE hattuhyllylleen
-ihmiset, jotka ovat sitä mieltä, että turbulenssi ja vyövalo eivät koske heitä ja juuri silloin menevät vessaan, kun fasurit on päällä. jos heitä kieltää, rupeavat riitelemään
-ihmiset, jotka luulevat sen olevan kokeneen matkailijan merkki, että on mahdollisimman töykeä emännille ja esittää välinpitämätöntä kaikkien turvaohjeiden suhteen
-ihmiset, joita ei kiinnosta heidän oma turvallisuutensa
-ihmiset, joita vielä vähmmän kiinnostaa omien lastensa turvallisuus

näitähän riittää... onneksi suurin osa matkustajista on ihan kivoja. hauskoja lentoja kaikille!

Äänestä
  • "-ihmiset, joita vielä vähmmän kiinnostaa omien lastensa turvallisuus" Lasta ei pidetä turvavöissä kun "se alkaa huutaa". Eli kun emäntä on mennyt ohi, napsautetaan vyö auki. Pahimmassa tapauksessa kakara seisoo käytävällä samantien kun ollaan maassa. Mikä näitä vanhempia vaivaa? Koneen rullatessa kentällä on vauhti aika suuri ja jos siitä tulee äkkipysähdys/käännös niin mitenkähän käy? Tai kun lähdössä ei ole vyö päällä ja tulee keskeytetty lentoonlähtö, kyllähän se jonkun niskaan tömähtää se lapsi. Eli ei välitetä kanssamatkustajienkaan turvallisuudesta. Onkohan näillä tyypeillä turvavyöt/istuimet lapsille omassa autossaan? Vaikea uskoa.

    Äänestä

  • Alk.peräinen kirjoitti:

    "-ihmiset, joita vielä vähmmän kiinnostaa omien lastensa turvallisuus" Lasta ei pidetä turvavöissä kun "se alkaa huutaa". Eli kun emäntä on mennyt ohi, napsautetaan vyö auki. Pahimmassa tapauksessa kakara seisoo käytävällä samantien kun ollaan maassa. Mikä näitä vanhempia vaivaa? Koneen rullatessa kentällä on vauhti aika suuri ja jos siitä tulee äkkipysähdys/käännös niin mitenkähän käy? Tai kun lähdössä ei ole vyö päällä ja tulee keskeytetty lentoonlähtö, kyllähän se jonkun niskaan tömähtää se lapsi. Eli ei välitetä kanssamatkustajienkaan turvallisuudesta. Onkohan näillä tyypeillä turvavyöt/istuimet lapsille omassa autossaan? Vaikea uskoa.

    samaan kastiin kuuluvat nekin jotka kauhistuvat kun häntä briefataan ennen lentoonlähtöä. heille voi hyvinkin tulla huono olo kun kerrotaan missä on lähin hätäuloskäynti (varsinkin silloin kun copterlinen onnettomuudesta oli kulunut vasta muutama päivä.).

    laskuun mennessä monesti lasta ei tohdittaisi herättää vaikka hän nukkuu kahdella penkillä ilman turvavyötä.

    välillä kyllä täytyy myös ihmetellä kanssamatkustajien suhtautumista lapsiin ja lapsiperheisiin (etkö saa lasta lopettamaan itksemistä?)..

    Äänestä

1. matkatavarat. näistä riittää juttua vaikka kirjaksi asti

- liian isoja, painavia ja liian monta matkatavaraa mukana
- laukut asetellaan poikittain hyllyille jotta sinne ei vahingossakaan mahdu muita kuin yksi laukku

- hyllyille asetellaan takki/hattu/sateenvarjo poikittain viemään koko tila. sitten sanotaan, ettei niiden päälle saa laittaa mitään..

- mitään laukkua ei haluta laittaa penkin alle "mihin sitten laitan jalkani?" (v:"seuraavalla kerralla sitten niin pieni laukku että mahtuu jalatkin")

- "onko sinulla joku kaappi mihin voin laittaa tämän ylisuuren ja liian painavan laukkuni?" (v:"on, ruumassa")

- "laittaisitteko laukkunne edessänne olevan istuimen alle nousun ja laskun ajaksi?" (v:" ei sinne mahdu..")

- ihmiset jotka väittävät ettei koskaan millään muulla yhtiöllä tarvitse laittaa laukkuja penkin alle/selkänojaa pystyyn/cd-soitinta pois päältä laskun ajaksi. he usein eivät ole myös koskaan kuulleetkaan moisesta pakosta (v: se kuulutettiin kolmella kielellä ennen nousua ja juuri äsken lähestymiskuulutuksessa")


2. ihmiset jotka tukkivat käytävän riisuakseen takkinsa, hattunsa ja pikkutakkinsa asetellakseen ne hylly(i)lle. ja koko jono odottaa. tämä koskee myös niitä lentoja jotka lähtevät myöhässä.

3. ihmiset jotka istuutuvat muulle kuin lippuun merkitylle paikalle. sitten he kyselevät erikoisruokaansa jonka olen jo ojentanut hänen lippunsa merkityllä paikalla istuvalle

4. ihmiset jotka oikeasti eivät tiedä mitä he haluavat. "saako olla kylmiä ruokajuomia?" (v:"kahvia, kiitos")

"mitä sinulla on tarjota?" (v:vettä, mehua, olutta, viiniä tai väkeviä kahvin kanssa") "otan siiderin (v:"sanoinko että minulla on siideriä, SANOINKO!?"

"otan kokista" (v:"olkaa hyvä") "ai mutta eikö sinulla ole light-kokista?!" (v:tarvitsee vain pyytä light-kokista")

5. vessaan menijät. hätä ei katso todellakaan edes turvavyövaloa "minulta tulee pissat housuun!" (v:"no ehkä mieluummin niin kuin että niskat menee poikki pissatessa")

6. jatkolennoille menijät: "mitä luulet, ehdinkä tälle jatkolennolle joka lähtee 20 min. laskeutumisemme jälkeen?" (v:"hetkinen, otan kristallipalloni esiin..")

7. turistiluokassa matkustavat: "onko teillä shampanjaa?" (v:"on, busineksessa")

8. "apua, kuulinko kapteenin nimen oikein ja se oli pirkko?" (v: kyllä, kapteeni on nainen") "voi hyvä luoja, osaako hän lentää?!"

9. koneen ovella: " kylläpäs tämä on pieni kone! pysyyköhän tämä ilmassa?" (v:"eikö pienellä koneella olekaan helpompi pysyä ilmassa kuin isolla koneella?!"

tässäpä näitä, muutamia.

Äänestä
  • "mitään laukkua ei haluta laittaa penkin alle "mihin sitten laitan jalkani?" (v:"seuraavalla kerralla sitten niin pieni laukku että mahtuu jalatkin")" Vastaus voisi olla myös: "Viedäänkö ne jalat sitten vaikka ruumaan kun et voinut laukkua sinne chekata?"

    Äänestä

  • Hemmo kirjoitti:

    "mitään laukkua ei haluta laittaa penkin alle "mihin sitten laitan jalkani?" (v:"seuraavalla kerralla sitten niin pieni laukku että mahtuu jalatkin")" Vastaus voisi olla myös: "Viedäänkö ne jalat sitten vaikka ruumaan kun et voinut laukkua sinne chekata?"

    hemmo, olet minun tyyppiseni hemmo!

    Äänestä

  • että matkustajien joukossa on niitäkin jotka ovat tottumattomia lentämiseen ja niihin rutiineihin joita koneissa olisi hyvä noudattaa että kaikki sujuisi joustavasti. Osa noista harmia aiheuttavista matkustajista on ihan varmasti niitä mutta en ollenkaan väitä etteikö paljon olisi myös noita "tiedättekö kuka minä olen" ja "kyllä tämä yhtiö on huono" ja "aina tämä yhtiön koneet ovat myöhässä" -matkustajia.
    Asennevammoja on puolin ja toisin meillä itsekullakin joten katsotaan peiliin kun hirveästi harmittaa jokin asia toisissa ihmisissä.

    Äänestä

  • emännät ja stuerit kirjoitti:

    että matkustajien joukossa on niitäkin jotka ovat tottumattomia lentämiseen ja niihin rutiineihin joita koneissa olisi hyvä noudattaa että kaikki sujuisi joustavasti. Osa noista harmia aiheuttavista matkustajista on ihan varmasti niitä mutta en ollenkaan väitä etteikö paljon olisi myös noita "tiedättekö kuka minä olen" ja "kyllä tämä yhtiö on huono" ja "aina tämä yhtiön koneet ovat myöhässä" -matkustajia.
    Asennevammoja on puolin ja toisin meillä itsekullakin joten katsotaan peiliin kun hirveästi harmittaa jokin asia toisissa ihmisissä.

    Mutta mistä tahansa nämä johtuvatkin, niin kyllä ne joka päivä katseltuna alkavat vähän nostaa verenpainetta. Mutta matkustajallehan pitää aina olla ystävällinen, joten ei hän tuota ärtymistä yleensä näe. Väitän myös, että suurin syy ihmisten tyhmään käytökseen on nimenomaan ITSEKKYYS. Tai sitten jotkut ihmiset eivät vain pärjää kovin hyvin vähällä hapella;)

    Äänestä

  • Myös sellaiset ihmiset ovat ärsyttäviä, jotka ovat tilanneet esim. kasvisruoan, mutta kun menet tarjoamaan ko. ruokaa niin matkustaja ilmoittaakin, että "kyllä mä voin syödä kanaakin!"............Ei tullut vissiin mieleen, että niitä ruokia on ehkä tasan niin monta kuin matkustajiakin.

    Ja sellaiset pariskunnat, jossa rouva on tilannut erikoisruoat itselleen ja herralleen vain ja ainoastaan sen takia, että hän kuvittelee niiden olevan jotenkin muka parempia ja maukkaampia. Tämähän siis paljastuu siinä vaiheessa, kun tarjoaa herralle nimellä erikoisruokaa, joka on ihan pihalla...

    Äänestä

  • tuli mieleen... kirjoitti:

    Myös sellaiset ihmiset ovat ärsyttäviä, jotka ovat tilanneet esim. kasvisruoan, mutta kun menet tarjoamaan ko. ruokaa niin matkustaja ilmoittaakin, että "kyllä mä voin syödä kanaakin!"............Ei tullut vissiin mieleen, että niitä ruokia on ehkä tasan niin monta kuin matkustajiakin.

    Ja sellaiset pariskunnat, jossa rouva on tilannut erikoisruoat itselleen ja herralleen vain ja ainoastaan sen takia, että hän kuvittelee niiden olevan jotenkin muka parempia ja maukkaampia. Tämähän siis paljastuu siinä vaiheessa, kun tarjoaa herralle nimellä erikoisruokaa, joka on ihan pihalla...

    Luin tämän tositarinan jostain, varmaankin crewstartista: Intialainen pariskunta pyytää erikoisruokia "I'm vegetable and my wife is chicken". Toinen samaa sarjaa: Intialainen pariskunta tulee koneeseen ja sanoo ovellaseisovalle emännälle: "I'm dirty and my wife is dirty too" (Paikkanumerot, you know!)

    Äänestä

  • emännät ja stuerit kirjoitti:

    että matkustajien joukossa on niitäkin jotka ovat tottumattomia lentämiseen ja niihin rutiineihin joita koneissa olisi hyvä noudattaa että kaikki sujuisi joustavasti. Osa noista harmia aiheuttavista matkustajista on ihan varmasti niitä mutta en ollenkaan väitä etteikö paljon olisi myös noita "tiedättekö kuka minä olen" ja "kyllä tämä yhtiö on huono" ja "aina tämä yhtiön koneet ovat myöhässä" -matkustajia.
    Asennevammoja on puolin ja toisin meillä itsekullakin joten katsotaan peiliin kun hirveästi harmittaa jokin asia toisissa ihmisissä.

    ei ole mikään puolustus sille, että alkaa väittämään vastaan työtään tekevälle ihmiselle. useammin kuin kerran on käynyt niin, että kun laukku ei löydä oikeaa paikkaa millään, äänensävyni muuttuu käskevämmäksi tai survon laukun ylähyllylle säälittä (etenkin jos jo rullataan..!) aletaan valitttaa huonosta palvelusta.

    huono palvelu my ass! alaleuka tai sääret murskana on paha valittaa huonosta palvelusta.

    Äänestä

  • "6. jatkolennoille menijät: "mitä luulet, ehdinkä tälle jatkolennolle joka lähtee 20 min. laskeutumisemme jälkeen?" (v:"hetkinen, otan kristallipalloni esiin..") "

    Asiakkaana oletan, että lentoemännillä on paljon enemmän kokemusta lentämisestä kuin itselleni. Siten saattaisin kysyä tuon tyyppisen kysymyksen. EN siksi, että olettaisin emolla olevan kristallipallon, vaan siksi, että emo saattaisi tuntea terminaalin ja hänellä on ehkä muutenkin enemmän kokemusta. Täten hän kykenisi itseäni paremmin varmasti esittämään ns. valistuneen arvauksen. Olisin erittäin tyytyväinen esim. vastaukseen: "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    Äänestä

  • kokematon lentäjä kirjoitti:

    "6. jatkolennoille menijät: "mitä luulet, ehdinkä tälle jatkolennolle joka lähtee 20 min. laskeutumisemme jälkeen?" (v:"hetkinen, otan kristallipalloni esiin..") "

    Asiakkaana oletan, että lentoemännillä on paljon enemmän kokemusta lentämisestä kuin itselleni. Siten saattaisin kysyä tuon tyyppisen kysymyksen. EN siksi, että olettaisin emolla olevan kristallipallon, vaan siksi, että emo saattaisi tuntea terminaalin ja hänellä on ehkä muutenkin enemmän kokemusta. Täten hän kykenisi itseäni paremmin varmasti esittämään ns. valistuneen arvauksen. Olisin erittäin tyytyväinen esim. vastaukseen: "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    Jos et suostu arvaamaan olet töykeä, mutta jos vastaat että "luulisin teidän ehtivän" saat kyllä perästä kuulla jos asiakas ei ehdikään kyseiselle lennolle. Silloin asia on kääntynyt näin: "Lentoemäntä LUPASI minun ehtivän, mutta en ehtinyt, haastaan koko firman oikeuteen!" Siksi emännät eivät vastaa noihin kysymyksiin vaan se on ihan erikseen kielletty yhtiön taholta.

    Äänestä

  • kokematon lentäjä kirjoitti:

    "6. jatkolennoille menijät: "mitä luulet, ehdinkä tälle jatkolennolle joka lähtee 20 min. laskeutumisemme jälkeen?" (v:"hetkinen, otan kristallipalloni esiin..") "

    Asiakkaana oletan, että lentoemännillä on paljon enemmän kokemusta lentämisestä kuin itselleni. Siten saattaisin kysyä tuon tyyppisen kysymyksen. EN siksi, että olettaisin emolla olevan kristallipallon, vaan siksi, että emo saattaisi tuntea terminaalin ja hänellä on ehkä muutenkin enemmän kokemusta. Täten hän kykenisi itseäni paremmin varmasti esittämään ns. valistuneen arvauksen. Olisin erittäin tyytyväinen esim. vastaukseen: "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    kyse on lähinnä siitä, että kun olemme ilmassa (tai jopa ennen kuin olemme lähteneet ilmaan) on _mahdotonta_ ensinnäkin tietää laskeutumisajankohtaa koska mitä tahansa voi tapahtua jo ennen laskeutumista (pilviä/ukkosta kentän päällä tm lennonjohdon rajoituksia joko lähtö-tai määränpäässä). laskeutumis- ja nousuajankohta on todellakin vain arvio, ei varma tieto.

    jos päästään laskeutumaan onnellisesti ajassa voi rullausaika olla todella pitkä. niinkin voi käydä että edellinen kone ei ole jostakin syystä poistunut portilta ja sitä odotetaan. tai tapahtuu ihan mitä tahansa odottamatonta joka viivyttää portille saapumista.

    näihin tilanteisiin ei kukaan emäntä eikä edes pilotti voi varautua muuten kuin olemalla visusti lupaamatta minkäänlaisia mahdollisuuksia ehtiä jatkolennoille. tämä onkin ainoa asia mihin minulla on yhtiön käsky antaa vastaus: "en tiedä". ainakin niin kauan kun kristallipalloa ei ole..

    Äänestä

  • kokematon lentäjä kirjoitti:

    "6. jatkolennoille menijät: "mitä luulet, ehdinkä tälle jatkolennolle joka lähtee 20 min. laskeutumisemme jälkeen?" (v:"hetkinen, otan kristallipalloni esiin..") "

    Asiakkaana oletan, että lentoemännillä on paljon enemmän kokemusta lentämisestä kuin itselleni. Siten saattaisin kysyä tuon tyyppisen kysymyksen. EN siksi, että olettaisin emolla olevan kristallipallon, vaan siksi, että emo saattaisi tuntea terminaalin ja hänellä on ehkä muutenkin enemmän kokemusta. Täten hän kykenisi itseäni paremmin varmasti esittämään ns. valistuneen arvauksen. Olisin erittäin tyytyväinen esim. vastaukseen: "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    tuo edelinen vastaus, sorry.

    vielä kysyisin että mitä hyödyttää tämä tieto?:
    "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    minulle tuossa olisi ihan liian monta jossia..

    Äänestä

  • päin kirjoitti:

    tuo edelinen vastaus, sorry.

    vielä kysyisin että mitä hyödyttää tämä tieto?:
    "En osaa sanoa varmaksi, mutta jos olemme aikataulussa ja seuraava lentonne lähtee samasta terminaalista, luulisin, että ehditte. Muuten voi mennä täpärälle."

    minulle tuossa olisi ihan liian monta jossia..

    sitten olisi hyvä vastaus, kun mitään ei voi luvata?
    Toi on ehkä vaan ystävällisyyttä ja rauhoittelua, sen sijaan, että sanoisi: "En voi luvata mitään" Kuulostaisi aika tylyltä.

    Äänestä

  • "apua, kuulinko kapteenin nimen oikein ja se oli pirkko?" (v: kyllä, kapteeni on nainen") "voi hyvä luoja, osaako hän lentää?!" Oikein tyypillistä, yleensä myös naiskapteenin/co-pilotin kuulutukset tulkitaan kabiinihenkilökunnan kuulutuksiksi...Varmaan turhauttavaa olla naiskippari, mutta onneksi ne harvemmin kuulee näitä "älykköjen" kommentteja...

    Äänestä

  • kate kirjoitti:

    sitten olisi hyvä vastaus, kun mitään ei voi luvata?
    Toi on ehkä vaan ystävällisyyttä ja rauhoittelua, sen sijaan, että sanoisi: "En voi luvata mitään" Kuulostaisi aika tylyltä.

    sanopas sinä se..tuossa yllä olikin jo yksi vastaus liittyen kristallipalloon.

    Äänestä

Kun joku laittaa laukkunsa hyllylle niin että vähintään puolet laukusta on hyllyn ulkopuolella ja huomaa hyvin ettei luukku parhaalla tahdollakaan VOI mennä kiinni. Mitä tämä ihminen tekee silloin? Jättää olkapäitään kohauttaen laukun paikalleen ja uskoo että kyllä joku (emäntä) sen saa kiinni.(siis miten???) Kun kiireessä sitten suljet luukkuja ja kyselet kenen laukku on, ei omistaja tietenkään vastaa. Vasta kun olet viemässä selkä vääränä tuota satakiloista laukkua ruumaan aletaan hätääntyneenä huutaa perään.

Äänestä

Ennen laskua kuulutetaan useammalla kielellä että selkänoja ylös, pöydät pois ja turvavyö kiinni ja nämä tavalliset. No, kun näitä lähdet tarkistamaan niin eiköhän siellä joka toisella ole selkänoja alhaalla (sitä nappia mistä sen saa ylös ei löydy sitten millään vaikka samaa käytettiin kun istuin laitettiin alas), kaivetaan käsilaukkua, lehti pöydällä, turvavyö kadonnut maan alle, lap-top ei sammu millään ilveellä ja sinulle tungetaan käteen kaikki mahdolliset mukit, räkäpaperit, juomatölkit ja vanhat purkat/karkkipaperit sieltä istuintaskusta. Miksei ne roskat voi olla siellä taskussa maahan asti, oi miksi ei? En itse myöskään edes kehtaisi antaa räkäpapereitani/purtua purkkapalloa kenenkään ihmisen käteen, mutta kaikki eivät näköjään ole yhtä estoisia...

Äänestä
  • Myös se, että juuri kun joku on käynyt keräämässä vaikka roskat pois, ja lähdetään jakamaan ruokia, niin juuri silloin matkustajat kuvittelevat sen ruokakärryn (jonka päällä on selvästi ruokaa) olevan roskakärry eli yrittävät tunkea kaikki tahmaiset tölkit kärryysi, ja sitten kun kauniisti selität ottavasi roskat kohta ettei mene puhtaat tarjottimet ja roskat sekaisin, niin matkustajat kohauttavat tyytymättöminä olkapäitään...

    Äänestä

(ei-suomalainen) mies näpyttelee kännykkäänsä lennolla. kun alamme lähestyä määränpäätä ja turvavyövalo syttyy, pyydän häntä sulkemaan laitteen laskun ajaksi. hän katsoo minua voitonriemuinen ilme naamallaan ja sanoo "look, this phone is on flight mode!"..yeah, right ja nokiasi on suunniteltu suomessa mutta se pitää kuitenkin sulkea laskun ajaksi!

Äänestä
  • Myös suomalainen tekee näin! Tajuttoman ärsyttävää!

    Äänestä

Ihmiset jotka ojentavat kahvikuppinsa täytettäväksi vaikka sisällä on pakattuna vesimuki. Kun yrität huomauttaa että jos ensin kaivaisit sen mukin pois niin ei mene jakeluun...Vanhuksien ja lapsien kohdalla ymmärrettävää mutta aikuiset, terveet ihmiset? Toinen vastaava on kun ei huomata sitä pöytää siinä nokan edessä vaan yritetään syödä tarjotin sylissä. Nämä eivät ole mitään yksittäistapauksia vaan sattuu joka päivä. Samaan asiaan liittyvä on se kun ei ikinä osata varautua mihinkään etukäteen, ei kaiveta kuppia esiin vaikka nähdään että kahvitarjoilu lähestyy eikä mietitä yhtään mitä juomia halutaan vaikka nähdään että juomakärry on edellisellä rivillä. Tai sitten sanotaan "tilaus" niin hiljaa ja epäselvästi ettei siitä millään saa selvää. Ja mulkoillaan vihaisena jos sanot ettet kuullut. Nämä ärsyttävät sen vuoksi että monesti on KIIRE!

Äänestä

työnsin kerran käteni suoraan vauvanpaskaan tarkistaessani penkin istuintaskuja. eikö näitä "pommeja" kylvävät tajua mitä ovat tekemässä? mitäs siitä että käsi on paskassa mutta kun pitäisi vielä tarjoilla ruokaa lennolla joka lähtee 20 minuutin päästä..

toinen ällöttävä asia on vanhemmat jotka vaihtavat vaippoja penkillä. vauvankakan haju tunkeutuu aina etukeittiöön asti ja koko matkalle siltä väliltä..syö siinä sitten ateriaasi kun silmiä kirvelee! olen jopa yllättänyt äidin vaihtamassa vaippoja koneen KEITTIÖN PÖYDÄLLÄ!! suositelen seuraavalla lentomatkalla tutustumaan vessatiloihin. vessa on miehistön ainoa mahdollisuus pestä kätensä koko päivänä..

eri kivaa on myös tuo, että vaikkapa 1h 20 min tunnin lennolla normaalisti ehditään juuri jakaa ruoka, juomat ja kahvi sekä kerätä nämä kaikki pois. aikaa ei siis ole juurikaan ylimääräistä mutta AINA löytyy joku joka haluaa saada kahvinsa "myöhemmin", konjakit "seuraavalla kierroksella" tai "vielä yhdet".

lisäksi on raivostuttavaa että kun tullaan kahvin ja teen kanssa, halutaan "vain vettä". no voi v****u kun nyt on nää kahvit ja teet tosiaan tarjolla ja käsiä vain kaksi kappaletta!

"ottaisin viiniä"..jaahas, ja minun päätettäväkseni jää sitten otatteko puna- vai valkoviiniä. "onko muita vaihtoehtoja?" juu kyllä, käyn vain viinikellarissa hakemassa lisää vaihtoetoja..kävisikö chileläinen?

se että keittiön verho on kiinni ei tarkoita sitä että juorukerho on koolla vaan että siellä loihditaan tarjoilua takaisin niihin sikapieniin kaappeihin josta ne otettiin juuri pois.

Äänestä
  • Joo, mikä ihmeen paikka aivoissa ihmisellä sumenee kun laittaa paskavaipan istuintaskuun??? Siellä sitten muut ihmiset säilyttävät eväitään, juomapulloa jne. Ja siellä on ne turvaohjeet mitä muut ihmiset toivottavasti joskus lukee. Vessassa on roskis vaippoja varten ja emännältä voi pyytää myös muovipussin niitä varten. Älä tyrkkää niitä, kuten ei myöskään oksennuspuseja, taskuun tai emännän käteen. Vie ITSE roskikseen!

    Äänestä

Inhoan kun ihmiset tuijottaa kokoajan. Kaikkea mitä teet seurataan. Ymmärrän ettei koneessa ole paljon tekemistä mutta ottaisitte edes jonkun kirjan mukaan, huokaus...Hirveän raskasta kun koko pitkän päivän on silmät selässä eikä missään ole omaa tilaa. Verhoa kun yrität vetää eteen että saisit hetken yksin vaikka syödä niin joku tunkee itsensä verhon sisäpuolelle. Ei ole kahvi/lounastaukoja, ainakaan sellaisia että niiden aikana oikeasti saisit jotain omaa rauhaa. Se kiristää pinnaa.

Äänestä
  • toisen ammatin jos lentokoneessa ollessa häiritsee ihmiseten katseet, se on niin pieni tila että väkisinkin silmät osuvat niihin henkilöihin jotka ovat pystyasennossa ja liikkuvat käytävillä.

    Äänestä

Kun jaetaan sämpylöitä korista niin sitten kun niitä tarjoaa vaikka rouvalle paikalla A, ja hän kieltäytyy, niin ylättäen kieltäytyy myös vierustoveri ja hänen vieressään istuva ja joskus jopa seuraava rivikin! Mutta sitten kun taas yksi rohkenee ottamaan, niin kaikki muutkin ottavat...=D

Rasittavia on myös ne, jotka rohmuaa leipäkorista n.5 leipää kerralla vaikka selvästi kysyy, että "maistuuko sämpylÄ?".

Ja ne matkustajat, jotka tyrkyttävät omaa tarjotinta pois kahvitarjoilun aikana vaikka näkevät että meillä on toisessa kädessä kahvipannu ja toisessa tarjotin...

Josta tuli mieleen myös se, että kun toiset tekevät tarjottimella olevista tavaroista jonkun sortin pyramidin, ja sitten kun yrität nostaa tarjotin varovasti niin kaikki tavarat siitä leviää matkustajan päälle (ja taas emäntä saa vihaisia katseita matkustajalta...). Eikä ymmärrystä riitä myöskään niillä jotka ojentavat tyhjän tarjottimen ja oksennuspussin, johon on siis kerätty kaikki tarjottimen päältä...=)

Äänestä
  • jotka olettavat että emäntä kerää kaikki tavarat takaisin tarjottimelle. Eli kaikki on ympäri pöytää eikä tehdä elettäkään että kerättäisiin niitä vähän kasaan. Jos kaikki tekisivät niin niin kauankohan keräys kestäisi? Tai viimeisellä ikkunapaikalla istuvat jotka eivät voi ojentaa kuppiaan/tarjotintaan lähemmäksi emäntää vaan tämän pitää siinä poukkoilla muiden matkustajien yli. Niin ja oletteko huomanneet sellaisen kuriositeetin että jos kone on täynnä ja hirveä kiire niin kaikki haluavat ihan hirveästi palvelua ja lisää juomia mutta jos on hiljaista ja emännällä olisi aikaa niin silloin ollaan todella vaatimattomia eikä kehdata kysyä mitään.

    Äänestä

Yksi kaveri otti omaa laukkuansa hyllyltä puhuessaan kännykkäänsä ja pudotti samalla minun kassini sieltä. Kysyin "kohteliaasti": Would you like to throw it again?. Valitettavasti taisi olla niin nuija ettei tajunnut kysymystäni. Lentohenkilökunnasta ei ole pahaa sanaa sanottavana muuta kuin LH h-stuertit joskus ärsyttää kysyessään: Is there ANYTHING else I can get you?

Äänestä

Suomalaisilla on niin jurottava ilme jo heti koneeseen tultua, moni ei edes tervehdi. Olet itsekin väsynyt aamukuudelta ja siinä hyvää huomenta hokiessa koet itsesi aivan papukaijaksi, mutta silti sitä jankutan. Jopa hymyssä suin, sillä se on itsellekin mukavampaa.
Tiedän, että olemme matkustajia varten ja ei heidän TARVITSE meidän vuoksi vaivautua olemaan muuta kuin ovat, mutta ne normaalit käytöstavat, pliis! Niihin kuuluu muiden ihmisten kohtelias huomioiminen, jopa palvelusväen. Nythän ollaan muutenkin niin kansainvälisiä, muttei tältä osin.

Äänestä

Se kun selvästi näkee miten matkustaja halveksii sinua alusta lähtien ja on kova tarve näyttää mihin kastiin sinä kuulut, eli palvelusväkeen. Juoksutetaan, valitetaan, nyrpistellään nenää ja kettuillaan päin naamaa. Ja yleensä nämä tosiaan luulevat että tuollainen käytös on kokeneen matkustajan merkki. Uutisia teille: eniten etenkin business-luokassa matkustavat ovat yleensä niitä jotka käyttäytyvät parhaiten. Heille lentäminen on vain tapa päästä paikasta toiseen, eivätkä he odota että "palvelusväki nuolee heidän varpaitaan" kun kuninkaan elkein tulevat koneeseen. Tajuavat että syödä voi myös sen parin tunnin lennon jälkeen ravintolassa jos ruoka ei satu sillä kertaa miellyttämään, eikä tarvitse juoda koko kärryä tyhjäksi kun kerrankin ilmaiseksi saa. Kohtelevat emäntiäkin kuin ihmisiä ja jostain kumman syystä saavat myös ystävällisempää palvelua kuin nuo edellämainitut öykkärit jotka valittavat että TAASKAAN ei emäntä edes osannut hymyillä!

Äänestä
  • Minua ihmetyttää jopa ystäväpiirin voivottelut, että eipä ole hääppöistä se sinunkaan työsi. Ja et mitään koulutusta, muuta kuin parin kuukauden kurssi, ole alalle saanut.
    En usko että tulee päivä jolloin menen kaupan kassalle, lääkärin vastaanotolle, kerrossiivoojalle jne. kertomaan, että eipä ole hääviä tämä teidänkään työ.

    Äänestä

kun tapaan uuden ihmisen ja jossakin vaiheessa selviää että olen lentoemäntä, määrää työni aika pitkälle tulevat puheenaiheet tämän henkilön kanssa. on käsittämäntöntä että työni on loputtoman kiinnostuksen ja kyselyn aihe!

lisäksi minua on alkanut ottaa päähän kaverini jotka voivottelevat minun jämähtäneen paikoilleni yhteen työpaikkaan ja työhön, jossa en enää voi kehittyä. I DISAGREE! aina voi opetella olemaan kärsivällisempi, nopeampi, tehokkaampi ja samaan aikaan ystävällisempi. välillä harjoittelen sellaista tilannev****uilua jonka kohde ymmärtää vasta jälkikäteen jos ikinä.

Äänestä
  • "välillä harjoittelen sellaista tilannev****uilua jonka kohde ymmärtää vasta jälkikäteen jos ikinä."

    Tulipa ainakin selväksi, missä lentoyhtiössä työskentelet.

    Älä luule, etteivät matkustajat ymmärrä "tilannev***uiluasi". Heilä vain on sen verran käytöstapoja, että jättävät noteeraamatta ylimielisen pikkuemon keinoterävää kettuilua. Vaihtoehtoisesti olet juuri kettuillut ihmiselle, joka kyllä ymmärtää, mutta on liian arka antaakseen sinulle tai purserille palautetta.

    Kiitos kommentistasi. Se kannustaa antamaan palautetta, kun seuraavan kerran sinunlaiseesi törmään.

    Äänestä

  • FF_AY kirjoitti:

    "välillä harjoittelen sellaista tilannev****uilua jonka kohde ymmärtää vasta jälkikäteen jos ikinä."

    Tulipa ainakin selväksi, missä lentoyhtiössä työskentelet.

    Älä luule, etteivät matkustajat ymmärrä "tilannev***uiluasi". Heilä vain on sen verran käytöstapoja, että jättävät noteeraamatta ylimielisen pikkuemon keinoterävää kettuilua. Vaihtoehtoisesti olet juuri kettuillut ihmiselle, joka kyllä ymmärtää, mutta on liian arka antaakseen sinulle tai purserille palautetta.

    Kiitos kommentistasi. Se kannustaa antamaan palautetta, kun seuraavan kerran sinunlaiseesi törmään.

    irrotit yhden lauseen asiayhteydestään. kyse oli siitä että aina voi yrittää olla _ystävällisempi_, _nopeampi_, _tehokkaampi_ ynnä muuta. ja harjoitella tuota tilanteeseen sopivaa pikkuv**ilua. yritän toki olla aina ja iankaikkisesti ystävällinen, mutta ihminen kun olen, rajani tulee siinä vaiheessa vastaan kun minulle ollaan asiattomia.

    tapanani ei siis ole vi***illa kaikille. jos olet minut tavannut ja olet kärsinyt sanoistani, olet todennäköisesti rikkonut turvamääräyksiä toistuvasti ja ohittanut minun ohjeeni toistuvasti. siitä taas on fiksuus kaukana kuten hyvin (toivottavasti) tiedät.

    Äänestä

  • FF_AY kirjoitti:

    "välillä harjoittelen sellaista tilannev****uilua jonka kohde ymmärtää vasta jälkikäteen jos ikinä."

    Tulipa ainakin selväksi, missä lentoyhtiössä työskentelet.

    Älä luule, etteivät matkustajat ymmärrä "tilannev***uiluasi". Heilä vain on sen verran käytöstapoja, että jättävät noteeraamatta ylimielisen pikkuemon keinoterävää kettuilua. Vaihtoehtoisesti olet juuri kettuillut ihmiselle, joka kyllä ymmärtää, mutta on liian arka antaakseen sinulle tai purserille palautetta.

    Kiitos kommentistasi. Se kannustaa antamaan palautetta, kun seuraavan kerran sinunlaiseesi törmään.

    kyse ei ole enää asiakaspalvelusta jos turvallisuusmääräyksiä rikotaan tieten tahtoen. emännillä on matkustamossa kasi roolia: hymyilevä viinankantaja (asiakaspalvelija) ja turvamääräysten valvoja. raja näiden kahden roolin välillä on selvä, ainakin minulle. hymyilen niin kauan kun kaikki sujuu hyvin ja turvallisuutta vaarantamatta. jos taas huomaan että jotakin on menossa/menee pieleen, otan eri roolin. ja se merkitsee välillä tiukkojakin sanoja.

    loppujen lopuksi olemme matkustamossa turvallisuuden takia. jos joltakin emännältä tämä on unohtunut, kannattaa oikeasti vaihtaa konetta v ä l i t t ö m ä s t i.

    Äänestä

  • FF_AY kirjoitti:

    "välillä harjoittelen sellaista tilannev****uilua jonka kohde ymmärtää vasta jälkikäteen jos ikinä."

    Tulipa ainakin selväksi, missä lentoyhtiössä työskentelet.

    Älä luule, etteivät matkustajat ymmärrä "tilannev***uiluasi". Heilä vain on sen verran käytöstapoja, että jättävät noteeraamatta ylimielisen pikkuemon keinoterävää kettuilua. Vaihtoehtoisesti olet juuri kettuillut ihmiselle, joka kyllä ymmärtää, mutta on liian arka antaakseen sinulle tai purserille palautetta.

    Kiitos kommentistasi. Se kannustaa antamaan palautetta, kun seuraavan kerran sinunlaiseesi törmään.

    että kaikki vittumaiset emännät ovat Finnairilla? Onhan tässä maassa useampi lentoyhtiö ja ihan yhtä tiukka sävyisesti muidenkin yhtiöiden emännät joutuvat joskus matkustajille sanomaan. Ja moni matkustaja närkästyy ja kokee sen ehkä vittuiluna, mutta silti vain (ainakin tämän palstan kirjoittajien mielestä) ikävimmät emännät ovat Finnairilla. Heh.Outoa...

    Äänestä

edellä mainittujen koon, lukumäärän ja painon lisäksi ärsyttävää on kuulla seuraavaa: "voisitko auttaa minua nostamaan tämän laukun tuonne hyllylle?". jos henkilö ei ole vanhus tai raskaana oleva nainen, en voi mitenkään ymärtää kuinka max 8 kg painoinen laukku voi olla niin vaikea nostaa hyllylle. ja jos on, miksei sitten sitä voi laittaa penkin alle.?

Äänestä

Kaikkein ärsyttävimpiä on kädettömät lapsiperheet. Matkalle lähdetään maailman ääriin, mutta mukana ei ole edes lusikkaa naperon sörsseleitä varten, puhumattakaan että olisi varattu lapselle ruokaa. Koneessa on kuitenkin vain pari purkkia vauvaruokaa, siis lähtiessä. Ja vaippojahan ei tarvitse itse hankkia...
Toinen mikä kismittää on se kun ei saada sanottua kiitos. Kun jakaa lapsille leluja on tilanne tämä: Kakara tuijottaa suu auki, kunnes toinen vanhemmista sanoo "ota se". Sen jälkeen keskitytään preparoimaan saalis. Yleensä kun lomalennolla on noin 30 tai yli lapsia niin hyvä jos 5 kiittää (tai edes vanhemmat). Yritän lypsää kiitoksen sanomalla Ole hyvä vähän äänekkäämmin, mutta harvoin auttaa. Ymmärrän kyllä, että lapset saattavat innostua kun saavat jotakin, mutta vanhempien luulisi kiittävän.
Vielä yksi... Sormien napsauttelu huomion kiinnittämiskeinona. Täysi bingo on kun huutaa "Hei sinä" ja napsauttaa sormia samalla. Arvaa noteeraanko ;)

Äänestä
  • Täysi Bingo on se kun yhdistää siihen sormien napsautteluun "hei tarjoilija" tai "hei neiti". Toimii takuuvarmasti;)

    Äänestä

  • Sanna kirjoitti:

    Täysi Bingo on se kun yhdistää siihen sormien napsautteluun "hei tarjoilija" tai "hei neiti". Toimii takuuvarmasti;)

    Ihan silleen kurioisiteettinä, mutta millä kutsumanimellä teitä pitäisi kutsua ja miten? Jos emo on metrin päässä, niin lampun käyttäminen tuntuisi melko turhalta...

    Äänestä

  • kuriositeetti kirjoitti:

    Ihan silleen kurioisiteettinä, mutta millä kutsumanimellä teitä pitäisi kutsua ja miten? Jos emo on metrin päässä, niin lampun käyttäminen tuntuisi melko turhalta...

    Muista se!:) No, vitsi vitsinä. Jos olet parin metrin päässä sano vaikka vain "hei anteeksi, voisinko saada vielä yhden gintonicin?" Kohteliasta ja fiksua. Tai "emäntä/lentoemäntä" sopii myös, harva sitä vaan käyttää. Ja ei kai niistä "tarjoilija"-jutuistakaan kukaan oikeasti suutu, ainakaan jos asiakkaan asenne ei ole se että on ihan tosissaan, määräilevä ja vaikka napsuttaa vielä niitä sormia...

    Äänestä

  • kuriositeetti kirjoitti:

    Ihan silleen kurioisiteettinä, mutta millä kutsumanimellä teitä pitäisi kutsua ja miten? Jos emo on metrin päässä, niin lampun käyttäminen tuntuisi melko turhalta...

    (yleensä vanhemmat ihmiset), jotka rupevat repimään essusta jotta saavat huomion...

    Jos emäntä on metrin päässä niin silloin hän on myös varmasti kuuloetäisyydellä eli voi sanoa vaikkapa "anteeksi" huomion kiinnittämiseksi...
    Mutta jos on kauempana niin sitten voi vaikka painaa sitä kelloa tai jos ei ole hengen hätä niin odottaa kunnes emäntä tulee kohdalle. Tai sitten voi itse vaikka mennä käymään siellä keittiössä...

    Äänestä

  • EI KUTSUTA!! kirjoitti:

    Muista se!:) No, vitsi vitsinä. Jos olet parin metrin päässä sano vaikka vain "hei anteeksi, voisinko saada vielä yhden gintonicin?" Kohteliasta ja fiksua. Tai "emäntä/lentoemäntä" sopii myös, harva sitä vaan käyttää. Ja ei kai niistä "tarjoilija"-jutuistakaan kukaan oikeasti suutu, ainakaan jos asiakkaan asenne ei ole se että on ihan tosissaan, määräilevä ja vaikka napsuttaa vielä niitä sormia...

    Minusta tuntuu myös typerältä pyytää anteeksi asiakaspalvelijan "häirintää", puhumattakaan siitä, ettei pelkkä "hei, anteeksi" yksilöi puheen kohdetta.

    Tuo "anteeksi" varmaan juontaa juurensa suomenkieleen siltä ajalta, kun kauppaporvari oli vielä herra, jolta nöyrästi mentiin tuotteita ostamaan.

    Jokin fiksumpi ja yksilöivä nimitys olisi paikallaan.

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    Minusta tuntuu myös typerältä pyytää anteeksi asiakaspalvelijan "häirintää", puhumattakaan siitä, ettei pelkkä "hei, anteeksi" yksilöi puheen kohdetta.

    Tuo "anteeksi" varmaan juontaa juurensa suomenkieleen siltä ajalta, kun kauppaporvari oli vielä herra, jolta nöyrästi mentiin tuotteita ostamaan.

    Jokin fiksumpi ja yksilöivä nimitys olisi paikallaan.

    Itse kyllä pidän sanaa "anteeksi" samanveroisena kuin englannin excuse me, ruotsin ursäkta, saksan entschuldigung jne. Eli kyllä se juontaa juurensa ihan samasta ajatuksesta kuin muissa eurooppalaisissa kielissä...Ei ole mitään nöyristelyä vaan ihan normaalikäytöstapoihin kuuluvia sanoja joilla herätetään toisen huomio.

    Kyllä näköjään istuu syvällä tuo suomalaisten herraviha, kaikki muu paitsi itsekäs örveltäminen ilman käytöstapoja koetaan nöyristelyksi ja siihenhän ei suomalainen p..rkele ala! Siksi ei myöskään tervehditä koska se voidaan myös tulkita "herrojen" p.rseen nuolemiseksi. Rehellinen "tarjoilija!", sorminäpsäytyksellä ja komentavalla äänensävyllä tehostettuna,sopii suomalaiseen suuhun paremmin kuin se että osoittaisi kohteliaisuutta jollekkin itseään parempana pitävälle keekoilijalle. Jussi ja kuokka kunniaan, ...tana!!!

    Äänestä

  • Kielitieteilijät asialla? kirjoitti:

    Itse kyllä pidän sanaa "anteeksi" samanveroisena kuin englannin excuse me, ruotsin ursäkta, saksan entschuldigung jne. Eli kyllä se juontaa juurensa ihan samasta ajatuksesta kuin muissa eurooppalaisissa kielissä...Ei ole mitään nöyristelyä vaan ihan normaalikäytöstapoihin kuuluvia sanoja joilla herätetään toisen huomio.

    Kyllä näköjään istuu syvällä tuo suomalaisten herraviha, kaikki muu paitsi itsekäs örveltäminen ilman käytöstapoja koetaan nöyristelyksi ja siihenhän ei suomalainen p..rkele ala! Siksi ei myöskään tervehditä koska se voidaan myös tulkita "herrojen" p.rseen nuolemiseksi. Rehellinen "tarjoilija!", sorminäpsäytyksellä ja komentavalla äänensävyllä tehostettuna,sopii suomalaiseen suuhun paremmin kuin se että osoittaisi kohteliaisuutta jollekkin itseään parempana pitävälle keekoilijalle. Jussi ja kuokka kunniaan, ...tana!!!

    Herraviha? Lentoemäntää kohtaan? Lennokas mielikuvitus sinulla. Kauppaporvareitakin on ollut -yllätys, yllätys- myös muualla maailmassa kuin Suomessa.

    En missään väittänyt, että sana "anteeksi" olisi nöyristelyä. Mieti hetki, mitä sana itsessään tarkoittaa ja mieti sen jälkeen, sopiiko se oikeasti tilanteeseen.

    Lopuksi, itsekin käytän sanaa "anteeksi", vaikka se typerältä tuntuukin. Hainkin sitä, onko parempaa tapaa tarjolla.

    Mitä tuli vastineeksi? Meloonin (tyhjästä) nenään vetänyt yksisilmäinen lentoemäntä. Saat varmasti aina positiivista palautetta ihmissuhdetaidoistasi.

    Äänestä

  • vielä ne... kirjoitti:

    (yleensä vanhemmat ihmiset), jotka rupevat repimään essusta jotta saavat huomion...

    Jos emäntä on metrin päässä niin silloin hän on myös varmasti kuuloetäisyydellä eli voi sanoa vaikkapa "anteeksi" huomion kiinnittämiseksi...
    Mutta jos on kauempana niin sitten voi vaikka painaa sitä kelloa tai jos ei ole hengen hätä niin odottaa kunnes emäntä tulee kohdalle. Tai sitten voi itse vaikka mennä käymään siellä keittiössä...

    En muistanutkaan kuinka inhottavalta tuntuu, kun kävelee käytävällä ja joku tarttuu vaatteista kiinni. Tulee äkkipyssäys ritinän ja rätinän saattelemana. Välillä kuitenkin kävelen aika kovaa, en siksi että ehtisin kujanjuoksun päähän palvelematta ketään vaan voi olla ihan oikeata ja kiireellistä asiaa toiseen päähän konetta. Siinä kun tarraa kiinni, meinaa mennä nokalleen. Nykyään tarraajat tosin harvinaisempia, yleensä vanhoja immeisiä, joille ei oikein voi olla ärtynyt, mutta ei kivalta tunnu silti.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


emännille/stuerteille kirjoitti:

Päätin tässä avata ketjun johon toivoisin teidän kirjoittavan mikä matkustajisssa eniten ärsyttää! Eli avautukaa rohkeasti ja kertokaa mikä saa verenpaineenne nousemaan. Sain innoitukseni tähän crewstart-sivuilta ja hämmästyttävän samanlaisia tuntuvat ärtymyksen aiheet olevan ympäri maailmaa;)

Omat suosikkini ovat seuraavat: Juomakärryn tullessa kohdalle: "mitä sulla siellä on???" Kun olet selostanut kaiken: "onko sulla Koskenkorvaa?" "Ei ole mutta muuta vodkaa kyllä löytyy" "Ai, no en mä sitten ota mitään".

Kun olet trollin kanssa käytävällä, tunkee joku väkisin ohitsesi vessajonoon/vessajonosta paikalleen vaikka muutaman sekunnin odotuksen jälkeen olisi päässyt ilman tunkemista. Ei mitään tilannetajua!

Kysyt kannu kädessä saako olla teetä. "Kahvia kiitos" ja kuppi ojennetaan eteesi.

Ihmiset jotka pitävät kahvia/teetä tarjoillessa kuppiansa jossain mahdottomassa kulmassa ja kun yrität kaikin tavoin taiteilla juomaa kuppiin eivät tee elettäkään nostaakseen sitä lähemmäksi.

Ihmiset jotka mitään sanomatta vetävät kupin kaatamisen aikana yhtäkkiä poispäin kun haluavat vain puoli kuppia.

Ihmiset jotka eivät vastaa tervehdyksiin ovella. Eivät myöskään vastaa kun kysyt haluavatko kahvia vaan katselevat sitkeästi poispäin kun viidettä kertaa kysyt samaa kysymystä. Kuinka vaikeaa on sanoa "ei kiitos"? Jos vain ohitat tällaisen, voit olla varma että perästä kuuluu ja sinut haukutaan siitä ettet kysynyt heiltä niin että olisivat kuulleet.

KÄSIMATKATAVARAT. Aina puolet liikaa ja kun eivät mahdu hyllylle niin sinun pitäisi taikoa niille joku paikka. Ruumaan tai penkin alle niitä ei tietenkään VOI laittaa.

Vauvanvaipat penkillä ja istuintaskuissa. Tai sinulle yllättäen käteen tungettuna.

Voisin jatkaa ikuisesti...huokaus...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu