Ubunto 5.04 linux asennus

Netistä latasin Ubuntun 5.04 ja poltin sen kuva muodossa Nerolla ja käynnistin uudelleen. Tuli Ubundun asennus ja painoin enteriä. Se latasi paritiedostoa ja tuli tämmöinen "Your CPU does not support long mode. Use a 32 bit disribution." Eli mitä pitäisi tehdä?
83670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Loppu oli distribution.

Äänestä

siis jos oikein tulkitsin tuon viestin....

niin sinulla on koneessa 32 bittinen prossu ja yritit asentaa 64 bittistä ubuntua siihen :)

ja mikä toi poltto "kuva" muodossa ?????

siinä nerossa on kohta "polta image levylle"

6.*** sarjassa ainakin.....

minkäniminen se ubuntuimage on minkä latasit ?
ja mimmonen sun kone on ?

infoa peliin niin ei tarvitse katsoa niinpaljon tohon "kristallipalloon"

Äänestä

  • Samatyyppi kirjoitti:

    Eli latasin
    Ubuntu 5.04 INSTALL CD
    AMD64 INSTALL CD
    http://us.releases.ubuntu.com/releases/5.04/

    ja koneessa on AMD 1800 XP

    Pitäisikö siis löytää 32 bittinen Ubuntu vai mitä?

    tää on sulle se oikea...

    "Intel x86 install CD"

    se amd64 on noille uusille 64bittisille...

    et sillen.....

    Äänestä

Pääsin asennuksen puoleen väliin, mutta sitten ilmestyikin pari sanomaa näytölle. 8% asennuksesta taisi olla takana.

"Couldn´t retrieve gnups. This may be due to a network problem or a bad cd, debendingon your installion method. If you istalling from cd-r or cd-rw burning the cd at lower speed may help."

Siis käytössä oleva levy on... Imation cd-rw 650mb 74min 4x-10x... Eli mitä pitäisi tehdä?

Äänestä
  • Itselläni asennus meni läpi vasta kun tietokone oli kytketty internettiin. Kokeile.

    Äänestä

  • Tarkistitko cd-imagen että se oli virheettömästi imuroitu? Kannattaa käyttää jotain md5-tarkistussummaohjelmaa jolla sitten tarkistaa imagen virheettömyys. Myös se imageen liittyvä md5-tarkistussummatiedosto, yleensä tiedostopäätteeltään .md5, pitää imuroida. Tuli vaan mieleen kun tuo virheilmoitus vihjaisi viallisesta cd:stä. Toki se itse cd voi olla viallinen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Linukkilinux kirjoitti:

Netistä latasin Ubuntun 5.04 ja poltin sen kuva muodossa Nerolla ja käynnistin uudelleen. Tuli Ubundun asennus ja painoin enteriä. Se latasi paritiedostoa ja tuli tämmöinen "Your CPU does not support long mode. Use a 32 bit disribution." Eli mitä pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu