Hallitus miettii miten saisi työnteosta kannattavaa matalapalkkaisilla aloilla.Pienituloisilla ihmisillä menee palkasta jopa puolet vuokraan vaikka asuisikin jossain pikkuyksiössä.Asunnoilla keinotellaan ja ne ovat nyt kai huippuhinnoissaan. Sekä vuokrissa että myynti/pyyntihinnoisaan. Yhteiskunta jopa maksaa näiden keinottelijoiden asuntoja erilaisten opiskelu-sekä asumis- ja toimeentulo-tukimuodossa.
Jos asuminen pakotetaisiin kohtuuhintaiseksi, ihmisillä jäisi myös muuhun kulutukseen varoja,jolla olisi tietenkin myönteinen vaikutus kansantalouteen.
Mutta ei. Järkeillään vaan erilaisia tukiviidakoita vastuuttomille..
Jos asuminen pakotetaisiin kohtuuhintaiseksi, ihmisillä jäisi myös muuhun kulutukseen varoja,jolla olisi tietenkin myönteinen vaikutus kansantalouteen.
Mutta ei. Järkeillään vaan erilaisia tukiviidakoita vastuuttomille..
Vastaukset 6
Vanhimmat
mitä sanoit.
Mutta jotain pitäisi tehdä, että kasvukeskuksiin ei muuta liikaa väkeä. Lisäksi rakennusmaan jako gryndereille pitäisi lopettaa, kaikki tuollaiset paskat nostavat asuntojen hintoja.
Mallia saa ottaa Saksasta.
Asuntolainojen korkovähennysoikeudet pois myös sijoittajilta, niin asuntojen kysyntä vähenisi ja hinnat laskisivat.
On todellakin ongelma miten työnteosta saisi kannattavaa. Ongelma ei ole kuitenkaan asuntojen hinnoissa vaan erilaisissa tuissa. Ja toisin kuin väität opiskelijan saamat tuet nyt ovat naurettavan pieniä... Työttömät taas saavat varsin paljon - jopa niin paljon että tulot tippuvat matalapalkka-alalle siirryttäessä.
Ratkaisu on ilmeinen, mutta mahdoton ajaa läpi nyky-yhteiskunnassa. Eikä kuulu muuten tämän palstan aiheeseenkaan... Sanon sen kuitenkin: kansalaispalkka + tasaveroprosentti (~60%) muulle tulolle.
Opiskelijoiden saama asumistuki on erittäin tärkeä osa opiskelijoiden toimeentuloa.
Vielä tärkeämpää se tuntuu olevan gryndaajille jotka haluavat asuntoihinsa opiskelijoita.
Tukea kaikki tyynni.Menee vaan loppujen lopuksi hyvätuloisimpien taskuun.
Jos opiskelija maksaa omaa asuntoa, niin hänellä on oltava tuloja sen verran että asumislisää tai yleistä asumistukea ei saa.
Siis perus opintotuella...
Jokohan se on yli 200 euroa kuussa? :-)
Ainakin meidän perheessämme tilanne on se että minä saan nettona enemmän kuin avovaimo bruttona kun hän opiskelee...
tarkoitin tietenkin asuntoa, jonka joku grynderi omistaa ja jossa joku nuori opiskelija asuu. Vai ostaako kaikki opiskelijat nykyään oman asunnon?
Enemmistö asuu kuitenkin vuokralla ja näihin asuntoihin saavat asumistuen/lisän miten sitä nyt kutsua haluaa.
Ja nämä rahat menevät tietenkin omistajalle/pankille.
> Ja nämä rahat menevät tietenkin omistajalle/pankille.
Ja sieltä ne menevät kiertoon, päätyen ties minne.
Raha on hyödytöntä (hukassa) vain jos sitä varastoi patjan alle...