olen ajatellut hankkia kyseistä rotua olevan koiran...mutta haluaisin valkoisen, tuntuu että niitä on hankala löytää mistään vai onko näin? olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa joitain hyviä kasvattajia :)
ps. koirat.com:n kasvattajat olen käynyt kaikki läpi.
ps. koirat.com:n kasvattajat olen käynyt kaikki läpi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valkoinen(hunaja, vilja, kerma) väriset lapinkoirat ovat harvinaisempia, mutta on niitä silloin tällöin saatavilla. Itselläni on lähes valkoinen lappari, hieman viljan kellertävää (varsinkin kesäturkissa) päässä ja selässä. Talvella turkki on jokseenkin valkoinen. Ainakin paimensukuisten suomenlapinkoirien keskuudesta valkoisia pentuja on myynnissä silloin tällöin. Psl:n sivut: http://www.saunalahti.fi/~pls/
käy ihmeessä katsomassa lappalaiskoirien omilta sivuilta.. www.lappalaiskoirat.fi
kyllä niitä pentuja on aina silloin tällöin... meillä on sellane parkki eli oranssi lapinkoira koiraa jonotettiin noin vuosi koska halusimme juuri sen värisen.. yleisimmät värithän on musta jne kannattaa tuolt kattooo siel niit kenneleit on ja aika paljon xD
Valkoinen, siis ihan puhtaasti valkoinen lapinkoira on todella harvinaisuus. Jos oikeasti tahdot puhtaasti valkean koiran kannattaa harkita SAMOJEDIA.
Mutta Googlettamalla löytää myös niitä kasvattajia, niin, että jos olet kiinnostunut rodusta, eikun selailemaan. Mitään ei saa aikaiseksi jos vaan odottelee josko joku tulis ja soittais ovikelloa ja tarjoais valkeaa lapparipentua. ;)
ajattelin vaan kun meillä on tuollainen luonnonvalk.Että mistä päin suomea löysit jos löysit?Näin vaan että samalla henkilöllä oli vaaleita myynnissä.
aloittaja olla se joka koirankoulutuspalstalla kyselee sitruunapantaa 8-viikkoiselle nyt ja aikoo hylätä sen ulkotarhaan!
Ei voi pitää sisällä ihmisten seurassa kun äiti on astmaatikko.