Jos 18 vuotias riitantuu perheensä kanssa ja hänet heitetään ulos omasta kodista niin mitä pitäisi tehdä? maksaako valtio sitten elämisen??
perheriita
onneton
4547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
18-vuotias on täysi-ikäinen, ja jos kerran on aikuinen , niin joutuu elättämään itse itsensä ja hankkimaan katon päänsä päälle.
Asunnon saat nopeasti, jos vanhempasi kirjoittavat sinulle todistuksen, että ovat häätäneet sinut. Ehkä olet myös oikeutettu asumistukeen, työttömyyskorvaukseen, opintotukeen tms. riippuen elämätilanteestasi.
Vanhempien elatusvelvollisuuden katsotaan jatkuvan ainakin toisen asteen opintojen loppuun saakka. Tästä seuraa seuraavaa:
- Opintorahan suuruutta määritettäessä otetaan vanhempien tulot huomioon 20-vuotiaaksi saakka. Eli jos vanhemmat ovat vähänkään keskivertoa paremmin ansaitsevia, ei opintotukea saa vaikka asuisi omillaan eikä yhteydenpitoa vanhempiin olisi.
- Asumislisää voi saada, siinä vanhempien tulot vaikuttavat 18-vuotiaaksi saakka.
- Valtion takaamaa opintolainaa ei voi saada ellei ole oikeutettu opintorahaan esim. vanhempien tulojen vuoksi.
- Toimeentulotukea ei myönnetä ei myöskään myönnetä lukiolaiselle, koska vanhempien elatusvelvollisuuden katsotaan olevan voimassa. Tästä minulla on omakohtainen kokemus.
Mitä sitten voi tehdä? Kuulemani mukaan on ennakkotapaus, jossa nuori oli hakenut elatusta vanhemmiltaan oikeusteitse. Itse rahoitin viimeisen lukiovuoden kesätöillä sekä pyrkimällä yliopistoon ja nostamalla korkeakouluasteen opintotukea viimeisen lukiovuoden ajan. Sisäänpääsy vaatii pientä järjestelyä ellei ylioppilastutkintoa ole kädessä. Tiedän myös erään joka joutui jättämään lukion kesken ja hakeutumaan töihin kun vanhemmat potkivat maailmaan. Opintotukea ei tippunut.
Mahdollisuudesta työttömyyskorvaukseen en sitten tiedä mitään.
Elämisen maksaa sitten kunta, ei valtio.
Jos täysi-ikäinen ei ennen pystynyt itseään elättämään vaan joutui turvautumaan köyhäinapuun oli se suuri häpeä.
Tänään tällainen on kunniakansalainen, joka kääntää sohvalla kylkeä ja jota työssä käyvät verovaroin elättävät hautaan saakka. Kenenkään kun ei ole pakko mennä työhön jos ei halua.