Minun on kyllä vaikea olettaa että ystävänsä tappanut ihminen jää heidän ruumiidensa päälle/sekaan odottelemaan poliisin tuloa. Se kyllä vaatisi joko erittäin kovaa tai sitten erittäin sairasta luonnetta. Jos olisi jäänyt hieman sivuun makaamaan olisihan se ollut ihan yhtä vakuuttavaa ja siihen sopivan tarinan voi aina kehittää.
Juuri tuon ruumiskasassa makaamisen takia on vaikea pitää lavastuksena. Ja mistä Nils tiesi että poliisi hälytetään paikalle muutaman tunnin sisällä. Olisi kai ollut mahdollista että koko pivänä sinne ei olisi tullut ketään ? Olisiko makoillut siinä vaan sitten vaikka pari päivää ?
Juuri tuon ruumiskasassa makaamisen takia on vaikea pitää lavastuksena. Ja mistä Nils tiesi että poliisi hälytetään paikalle muutaman tunnin sisällä. Olisi kai ollut mahdollista että koko pivänä sinne ei olisi tullut ketään ? Olisiko makoillut siinä vaan sitten vaikka pari päivää ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
ole käsitystä tähän
olla itku ja suru ystävien vuoksi, että mitä tulikaan tehtyä. Jos on vaikka loput viinat juonnut suruun, niin humalassa ei edes paikkaansa ajattele. Tuskin sitä päällä oloa on lavastus mielessä tehty.
ihan niin hvyiä ystäviä kuin on annettu olettaa?
sitäkään sitten tietää. Muutenkin koko aika vaan valehtelua valehtelun perään.
Koko oikeudenkäynti on ihan pelleilyä. Vanhan miehen kiusaamista. Kolmoismurhasta syytetään ja mies vapaalta saa vastata. Jo on aikoihin eletty. Farssin ainekset ovat koossa.
Juttuhan on niin, että Nissellä yritetään maksattaa poliisin aikoinaan tekemät kömmähdykset. Eli sama juttu kuin Ruotsissa, missä Palmen murhaajaksi yritettiin väkisin leipoa rappioholisti ja narkkari, kun ei muitakaan saatu. Samanlainen syntipukin metsästys meilläkin on nyt käynnissä.
Jokaisen syyttäjän näkemyksen pystyy helposti kumoamaan. Voihan tapahtumainkuvaus pitää paikkansa, mutta vähintään yhtä varmasti juttu on voinut mennä toisinkin. Ja AUKOTONTA näyttöä tässä vaaditaan. Onnistuuko 45 vuoden jälkeen? No ei varmasti.
...niin ei täällä Suomessa ole turvassa enää kukaan.
Turvassa ei toivottavasti ole kukaan tuomiotta jäänyt kolmoismurhaaja.
Poliisin tehtävä on tutkia rikokset, varsinkin selvittämättömät henkirikokset. Paljon myöhempiäkin juttuja on avoinna. Ei poliisi pyri paikkaamaan entisiä kömmähdyksiään, vaan selvittämään tämän tapauksen, kun uutta näyttöä on tullut esille.Tai siis tietenkin pyritään paikkaamaan alkuperäisessä tutkimuksessa tapahtuneet virheet.
Nisse on humalaisen raivossa pistänyt kaikki muut kylmäksi, ja meinannut sitten häpäistä Björklundin post mortum. Jätkä on kuitenkin sammunut kesken puuhiensa. Tuo usein mainittu jalan heiluttelu kuulostaa juurikin humalapäissään nukkuvan toiminnalta.
lievät HYÖKKÄYSVAMMAT ja muilla "hyvillä" kavereilla KARMEAN OKSETTAVAT PUOLUSTUS/UHRIN VAMMAT????????
Känninen vihainen katkera himokas isoin ja hiukan hölmökin suomalainen mies jää teltan päälle pötkölle ja eloon siitä sylttytehtaasta...Reality Check!
Heh! Taas sinä hassu veikko vouhkaset hyökkäysvammojesi kanssa!
Känninen, mistä tiedät?
Vihainen, mistä tiedät?
Katkera, mistä tiedät?
Himokas, mistä tiedät?
Hölmö, mistä tiedät?
Olisi mielenkiintoista tietää onko joskus ollut sellaista tapausta kuin poliisin teonkuvauksessa on esitetty. Jää makaamaan loukkaantuneena murhaamiensa hyvien ystävien päälle kärpästen pörrätessä ympärillä. Olen katsonut lukemattomia filmejä ja en ole ikinä nähnyt näin merkillistä tapahtumaa. Olisihan NG voinut vaikka lähteä hortoilemaan johonkin. Normaalisti ihmiselle tulee voimakas pakoreaktio.