Tietäiskö joku onko Windows 98:lle mitään ohjelmaa joista läytyisi ns. "pre-boot access control" ja "full disk encryption".
Nämä ko. ominaisuudet löytyvät CompuSec:sta, mutta ohjelma tukee valmistajan mukaan vain xp, nt ja 2000 käyttiksiä. Onko kellään kokemuksia toimiiko se 98:ssa?
Mulla on ns. mökkikoneena vanha romu jossa on 98 ja ois hyvä saada siihenkin joku suojaus ettei kaikki pääse tietoihin käsiksi.
Ehdotuksia...
full disk encryption 98:lle?
G-Man
2
353
Vastaukset
- cvb
http://winencrypt.com/cryptarchiver/lite.htm
Ja
Truecrypt:n pitäs toimia 98:ssa.
Noita boottauslukkoja on vaikka mitä, googlaa,
niillä vaan tuppaa olemaan taipumusta sekoittaa
koko käynnistyssektori, jonkun virheen sattuessa. - cvb
Hätäilen näköjään.
PgP-Ckt 6.5.8 versiossa on pgpdisk -softa
salatun levyosion luomiseen ja siinä ei
ole jenkkityylisiä takaportteja, lisäksi
se tukee 16 kt:n julkisia avaimia muussa
salauksessa. Normaali pgp tukee vaan 4 kt:n
avaimia. Vaatii kyllä jonkunverran tehoja
koneelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774422Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112333- 1681517
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431456- 1211311
- 1151237
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721149Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81126- 611048
- 35956