Millaisia ajokokemuksia löytyy Intruderista 800:sta.
Sopiiko pitemmille matkoille?
Millainen istuttava kyytiläiselle/kuskille?
Sopiiko pitemmälle kuskille (187cm)?
Onko luotettava?
jne.
Kehuja ja moitteita odotellen
TV: ostoaikeissa oleva.
Sopiiko pitemmille matkoille?
Millainen istuttava kyytiläiselle/kuskille?
Sopiiko pitemmälle kuskille (187cm)?
Onko luotettava?
jne.
Kehuja ja moitteita odotellen
TV: ostoaikeissa oleva.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koska ilmeisesti olet päätynyt customiin, en nyt lähde analysoimaan vertailukohtia matka/naku/sportti yms pyöriin.
Pyörähän on vesijäähdytteinen keskikokoinen custom. Painopiste on matalalla ja pyörä on erittäin vaivaton käsitellä joka suhteessa. Moottori on sitkeä ja välitykset sellaiset, että pyörä vetää hyvin vitosvaihteella 60-70 nopeudesta l. maantiellä ei tarvitse rauhallisessakaan ajossa pikku vaihteita käyttää. Vääntö ei kylläkään ole yhtä hyvä kuin esim. 883 Sporsterissa, mutta kuten totesin, välitysten vuoksi toimii sitkeästi pienistä nopeuksista lähtien.
Tekniikaltaan Intruderit ovat erittäin varmatoimisia ja huolettomia. Huoltokohteita on vähän, pyörähän on kaiken kukkuraksi kardaanivetoinen. Erittäin lujaa tekoa. Tyyppivikoja ei juuri ole, lukuunottamatta kromiosien herkkyyttä korroosiolle. Samoin alumiiniosat voivat olla hapettuneita, mutta ne saa kiillotettua. Vesijäähdytys on makuasia, kestävyyttähän se tuo lisää, koska kone käy tasalämpöisempänä.
Menee kokoisellesi ja mahdollisesti mieltymysten mukaan voi laittaa siirtosarjat, jos niitä ei ole valmiina. Samoin vaihtaisin ohjaustangon leveämpään, ehkä suoraan tankoon, jolloin pitkät kädet sopisi paremmin kuvioon, etkä veisi tilaa takanaolijalta liian takakenolla asennolla. Kyydissä on ihan kiva olla, onhan pyörässä sissybarkin valmiina.
Moitteita pyörästä on vaikea keksiä. Tietenkin, jos sinulla on ajokokemusta, herää kysymys mikset harkitsisi Isoa Intikkaa? Vakuutusmaksut ovat samat ja pyörän hinnassakaan ei ole hurjia eroja. Tonnineljäsatanen truderi on sitten jo ihan eri pyörä sekä ajoltaan, että ominaisuuksiltaan. Lisätietoa saat esim. tällä osastolla olevasta viestistäni Truder vs FXR.
joo pyörä on tosi hyvä laskee! mulla ois myytävä sellanen tosin 700 jenkeistä tuotu. siinä on 56 hp ja 800 on 50hp tää on remontoitu ja tosi toimiva peli paa viestii jos kiinnostaa
Moi!
Mulla on itsellä ajossa nyt tuollainen 700 intruder ja hyvin on tilaa (188cm).
tosin tallista löytyisi myös intruder 1400 vm 1992.
Luovun jommasta kummasta tuo isompi tax freenä hintaan 5999 vero tekee noin 2500 eur. pienempi ? hintaa en ole vielä miettinyt.
kysele jos kiinnostaa- vesa
p 050-3679418. fillarit tampereen lähellä.