Meidän pentukoira alkoi viime yönä kolmen aikaan pitämään aivan ihme ääntä, joka kuulosti ikäänkuin "räästämiseltä", niin kuin sillä olisi jotain ollut kurkussa. Se teki sitä pitkin yötä aina välillä, ja vielä aamullakin. Soitin jo el.lääk. ja hän käski tarkastaa suun ja jos syö ja juo ok, niin tarvitsee vain tarkkailla. No ihan normaalisti tuo söikin, ja nyt rauhallisena nukkuu tuossa, mutta silti hiukan huolettaa. Ehkä sillä on vain kurkussa jotain vanua tai karvaa joka kutittaa, ja lähtee sitten itsestään pois. Mutta kertokaa jos on neuvoja/ kokemuksia vastaavasta.
Kurnuttaja
5
389
Vastaukset
- hatamm
todellakin vain jotain roskaa tai kuten meillä usein, kepeistä jäänyt kurkkuun pieniä tikkuja. Tiedän kyllä, niitä keppejä ei saisi edes heitellä, saatika sitten antaa järsiä ja kaluta. Meillä nyt kuitenkin se keppi tuolla ulkoilu lenkeillä on lähestulkoon ainoa tapa saada tytölle liikuntaa enemmänkin.
Mutta näistä juuri saattaa irrota kaikenlaista kurkkua häiritsevää tavaraa, ja onhan niitä lelujakin, mitkä eivät koiran puremista kestä vaikka ovat sellaisiksi tarkoitettujakin. Harvoin kuitenkin mitään sinne kurkuun mitään poistettavaa jää. Ei meillä ainakaan ole vielä lääkäriä koskaan sen suhteen tarvittu....saattaa olla myös tuolla nyt palasia irronnut, kun oli taas poikaystävä antanut pihalta tuoda yhden kepakon sisälle järsittäväksi. Kiitos vastauksesta =)
- hatamm
MarzaH kirjoitti:
...saattaa olla myös tuolla nyt palasia irronnut, kun oli taas poikaystävä antanut pihalta tuoda yhden kepakon sisälle järsittäväksi. Kiitos vastauksesta =)
minä olen antanut kuivamuonaa tai näkkileipää. Näkkäriähän ihmisellekin tarjotaan jos jotain on jäänyt kurkkuun vaivaamaan. Meillä jopa koira sitä syö. Mutta pipanoita, meillä on sellainen nimitys, kuivana, niin kyllä se vie ylimääräisen tavaran mennessään.
hatamm kirjoitti:
minä olen antanut kuivamuonaa tai näkkileipää. Näkkäriähän ihmisellekin tarjotaan jos jotain on jäänyt kurkkuun vaivaamaan. Meillä jopa koira sitä syö. Mutta pipanoita, meillä on sellainen nimitys, kuivana, niin kyllä se vie ylimääräisen tavaran mennessään.
...juuri annoinkin äsken, eikä ole sen jälkeen enää kurnuttanut. Ehkäpä tuo auttoi =)
- Wilma.
MarzaH kirjoitti:
...juuri annoinkin äsken, eikä ole sen jälkeen enää kurnuttanut. Ehkäpä tuo auttoi =)
Laitetaas tähänkin vielä toinen näkökanta..rotua tietämättä mikä sinulla on..edelliset aivan loistavia vastauksia..jos kurnutus jatkuu ihan näin rempseästi otappa pentuasi kaulanalta kiinni ja jos nahkaa jää käteen "nyrkillisen"verran..tai yleensä pennun vartalosta tuo kurnutus häipyy kasvaessa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän502622Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h702211Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31621En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa491076On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi49937Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.278921- 66796
- 14764
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja19739Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m54731