Mistä löytäsin nettisivut, jonka avulla pieni lapsi voisi harjoitella puhetta ja hahmottamista? Olisin todella kiitollinen, jos joku viitsisi auttaa etsinnöissäni. Mahdollisista vastauksista kiittelen tässä suuresti jo etukäteen! :)
Vastaukset 5
- Ruusu
Olen pahoillani, mutta etsit väärästä paikasta.
Ei täällä kukaan kuuroista tai viittomakielisistä tiedä puheen oppimisesta tai hahmottamisjutusta yhtään mitään.
Ellei täällä satu käymään jonkun lapsen vanhempi,joka sattuisi tietämään tästä asiasta.
En minä valitettavasti osaa vastata tuohon,kun en todellakaan tiedä.
Sun kannattaa etsiä muualta paikalta tai googlettaa.- alkuperäinen kirjoittaja
Kiitos vastauksestasi Ruusu. Osittain oikeasta paikasta kuvittelin tätä tietoa etsiväni...Nimittäin myös implantoiduille lapsille nuo puheen oppimis- sekä hahmotusharjoitukset ovat olennainen osa kuntoutumista.
Harjoituksia olen kyllä etsinyt googlestakin, mutta en ole keksinyt sitä osuvaa avainsanaa. Ajattelin, että näitä sivustoja saattavat lukea muutkin asiaan perehtyneet, eivät ainoastaan kuurot ihmiset.
Noh, toivottelempa tässä sitten kaikille oikein mukavaa syksyä ja jatkan etsimistä! :) - Ruusu
alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi Ruusu. Osittain oikeasta paikasta kuvittelin tätä tietoa etsiväni...Nimittäin myös implantoiduille lapsille nuo puheen oppimis- sekä hahmotusharjoitukset ovat olennainen osa kuntoutumista.
Harjoituksia olen kyllä etsinyt googlestakin, mutta en ole keksinyt sitä osuvaa avainsanaa. Ajattelin, että näitä sivustoja saattavat lukea muutkin asiaan perehtyneet, eivät ainoastaan kuurot ihmiset.
Noh, toivottelempa tässä sitten kaikille oikein mukavaa syksyä ja jatkan etsimistä! :)Jos sinä nyt tarkoitat kuulovammaisen lapsen kohdalla puheen oppimis ja hahmottamisjuttuja, niin sitä kai löytyy Kuulonhuoltoliiton sivun kautta.(www.kuulonhuoltoliitto.fi) En ole varma,mutta olin kerran näkevinäni tuollaista juttua sieltä sivulta.
Mutta jos taas on kyse kuulevasta lapsesta, niin siihen en tiedä vastausta tarkalleen. Enkä tiedä sitä, josko kummankin sekä kuulevan että kv:n kohdalla puheenoppimis ja hahmottamisjutut on samanlaisia.
- Kitty
Hei! Olisikohan tästä sivusta apua http://lasten.haetaan.net/ mutta..
Luulenpa, että parhaimmat jutut saisi kaupoista, ne varmaan myydään CD-romppuina. Uskon, että sellaiset jutut ovat maksullisia, eikä niitä oikein saada ilmaiseksi kuten esimerkiksi netistä. Kannattaa siis kierrellä kirjakaupoissa/tavarataloissa.
Kun olin muksu, muistaakseni puheterapeutilla oli jännä tietokoneohjelma, jolla harjoiteltiin oikeaa ääntämistä ym. Ehkäpä puheterapeuteilla on vinkkejä, mistä niitä ohjelmia saisi....- Apua?
Joo, mä olen nähnyt tällaisia puheenharjoitusjuttuja puheterapeutilla. Niistä ohjelmista vois kysyä oman alueen sairaalan kuulokeskuksesta.
Jos lapsella on dysfasiaa tai kuulovamma niin ainakin Mikael-koulu on valmistanut tietokoneohjelman jossa voi puhetta harjoittaa. Siinä on kyl viittomiakin mukana jos oikein muistan.
Onnea etsintään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1551428Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281150Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64772
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58648- 47572
- 34564
- 52562
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187548En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29542