Hei !
Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia teiltä, jotka olette tilanneet lasten vaunut tai -rattaat ulkomailta. Tuntuvat olevan huomattavasti halvempia tuolla keski-Euroopassa kuin täällä. Paljonko tulee kuljetuskustannuksia ? Pitääkö Suomeen maksaa lisäksi veroa / kuinka paljon ? Linkkivinkkejä ?
Kaikista neuvoista kiitollinen !
lastenvaunut ulkomailta
7
1154
Vastaukset
- ja UPS tuo
suoraan kotiovelle ilman kuluja kun tilaus muistaakseni yli 300€.
www. babyonlineshop.de ainakin toimii ja maksaa voi kortilla. - nasulotta
Hyviä vinkkejä aiheeseen löytää mm.
http://www.lastenvaate.fi/lastenvaunut-ja-rattaat-ulkomailta/ - veronkierto
Tietenkin asialla on toinenkin puoli. Ostaessa ulkomaisesta verkkokaupasta teet verosuunnittelua, ja olet periaatteessa yhtä huono suomalainen kuin panamacasen tai Portugalin verovälttelijäkin. Ulkomaisesta verkkokaupasta ostettaessa ei suomalaisen yhteiskunnan tulonsiirtoihin ja palveluihin kuten vanhempainrahaan, lapsilisiin, päivähoitoon, terveydenhoitoon, koululaitokseen jne. jää yhtään senttiä rahaa puhumattakaan työpaikoista ja palkoista. Kaikki raha menee vieraan maan asukkaiden työllistämiseen ja hyvinvointipalveluihin. Turha sitten kitistä, että suomalaisilla menee huonosti. Oma valinta jokaisella kohdallaan.
- hmmp
Ei siinä ole mitään veronkiertoa, jos ostaa verollisia tuotteita EU-alueelta.
- mitäpäsemullekuuluu
Kuljetuskustannukset ilmoitetaan kyllä verkkokaupoissa kun menet vain kassalle saakka (silloin ei vielä tarvitse tilata).
Ylimääräisiä veroja ja tullejahan ei tietenkään EU:n alueelta tilatuista tuotteista tarvitse maksaa, mehän olemme samassa liittovaltiossa.
Kannattaa kuitenkin varmaan ostaa samoja laatumerkkejä kuin mitä täällä meilläkinpäin on myynnissä. Niistä löytyy kuitenkin meikäläiset testitulokset ja käyttökokemukset.- liittovaltioko
Missä ne testitulokset voi oikein lukea??? Enpä ole testejä nähnyt.
- mitäpäsemullekuuluu
liittovaltioko kirjoitti:
Missä ne testitulokset voi oikein lukea??? Enpä ole testejä nähnyt.
Onhan noita testejä alan lehdet pullollaan.
Google auttaa myös, eikä ole edes vaikeaa. http://lmgtfy.com/?q=lastenvaunut testi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743397
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601628