Emme kuulu avomieheni kanssa kirkkoon ja olemme menossa vuoden päästä naimisiin. Haluaisinkin siis tietää, onko kokemuksia ns. siviilipuhujista? Entäpä muutenkin tälläisistä "ei kirkkohäistä"?
Siviilipuhuja?
3
800
Vastaukset
- Kirkonmies
Hei! Olethan lukenut Anneli Aurejärvi-Karjalaisen kirjoittaman "Perheen omat juhlat" - kirjan? Siellä kerrotaan hyviä vinkkejä siviiliseremonioihin. Osallistuin itsekin vaatimattomalla panoksella kyseisen kirjan laadintaan, vaikka oma vakaumukseni on ihan toisenlainen. Sain sitä kautta myös tutustua vapaa-ajattelijoiden aktivisteihin, jotka kaikki minusta vaikuttivat varsin hienoilta ja kyvykkäiltä ihmisiltä. Tarkoitan tällä sanoa sitä, että jos seuraat tuon kirjan neuvoja ja kysyt puhujia neuvotuista paikoista, saat varmasti ammattilaisen, joka tietää, mitä sanoa ja miten, eli häistänne tulee siltäkin osin onnistuneet! Onnea!!!
- Rva
Minut ja mieheni vihittiin maistraatissa ja täytyypä sanoa, että tilaisuus oli todella sanoisinko, että karu ! Henkikirjoittajan puhe kesti pari minuuttia ja sitten kaikki olikin jo ohi !
Huonoiten oli mielestäni järjestetty kahvitilaisuus. Sillä vihkiminen tapahtui kahdelta ja kahvitilaisuus alkoi vasta kuudelta, oli todella mälsää, kun siinä oli niin kauan aikaa hermoilla...! Mutta tämä kaikki sen vuoksi, kun meidät vihittiin perjantaina, kun maistraatti ei ole vklp:sin auki.
Voisin suositella, että pyydätte siviilipuhujaa jonnekin teidän valitsemaan juhlapaikkaan, sen voi koristellakin nätiksi, toisin kuin sen huoneen jossa meidät vihittiin... - Rouva
Mistä päin Suomea olet? Hyvinkään maistraatista saa siviilivihkijän paikanpäälle kohtuullisen matkan päähän (esim. Helsinkiin onnistuu) matkakorvauksia vastaan, myös viikonloppuisin. Meidät vihittiin "siviilimenoin" helsinkiläisessä kartanossa. Vihkipuhe kaava oli itse kirjoitettu ja näin paljon normaalia kaavaa pidempi ja juhlavampi, mutta ennen kaikkea henkilökohtaisempi. Kaikissa maistraateissa tämä vihkikaavan "sormeilu" ei onnistu, mutta puheen sen yhteyteen voi lisätä kai missä vain.
Useimmista maistraateista ei saa vihkijää paikanpäälle ainakaan virallisesti - tosin kuulemani mukaan esim. yksi helsinkiläinen henkikirjoittaja kyllä tulee juhlapaikalle vihkimään myös viikonloppuisin, mutta hinta on kohtuuton, suorastaan törkeä! Ja tämän hän tekee ns. of the records, sillä palvelu ei kuulu H:gin maistraatille. (Jonkun lain mukaan vihkimisestä EI saisi ottaa maksua -> vrt. kirkkovihkiminenkin on ilmainen ajankohdasta ja vihkipaikasta riippumatta.)
Häiden alla kyselin siviilivihkimisestä Helsingin, Espoon ja Vantaan maistraateista, mutta kaikissa niissä vihkimiseen suhtauduttiin kuin mihin tahansa virkatoimitukseen, joka vaati sen pakollisen asioinnin ko. virastossa... Eli hyvin nuivasti! Juhlatilaa ei esim. pysty koristelemaan, sillä aika yhdelle vihittävälle parille on tosi lyhyt (odotustilassa usein monia muitakin pareja odottamassa vuoroaan), joten sen siivoamiselle / uudelleen järjestelylle ei olisi aikaa. H:gin maistraatin mukaan vihkikaavaakaan ei saanut muuttaa ollenkaan, vaikka mikään laki ei sitä säädä. Ainoastaan "tahdotko?"-kysymykset siihen tulee jossain muodossa sisältyä. Tämän siis sain tietää Hyvinkäältä ja meidän vihkikaavamme olikin sitten loppujen lopuksi hyvinkin persoonallinen!
Mutta tosiaan, jos Hyvinkää on edes siedettävän matkan päässä teidän vihkipaikaltanne, niin soittele sinne. Toki muualtakin päin Suomea asiaa kannattaa tiedustella, muista maistraateista minä en valitettavasti tiedä yhtään mitään.
Mutta... Se kahden minuutin pikavihkiminen ei meille kirkkoon kuulumattomillekaan ei ole tosiaankaan ainoa vaihtoehto! Onneksi!
P.S. Ks. myös nettisivu:
http://www.pro-seremoniat.fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390