Siviilipuhuja?

Leila

Emme kuulu avomieheni kanssa kirkkoon ja olemme menossa vuoden päästä naimisiin. Haluaisinkin siis tietää, onko kokemuksia ns. siviilipuhujista? Entäpä muutenkin tälläisistä "ei kirkkohäistä"?

3

579

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkonmies

      Hei! Olethan lukenut Anneli Aurejärvi-Karjalaisen kirjoittaman "Perheen omat juhlat" - kirjan? Siellä kerrotaan hyviä vinkkejä siviiliseremonioihin. Osallistuin itsekin vaatimattomalla panoksella kyseisen kirjan laadintaan, vaikka oma vakaumukseni on ihan toisenlainen. Sain sitä kautta myös tutustua vapaa-ajattelijoiden aktivisteihin, jotka kaikki minusta vaikuttivat varsin hienoilta ja kyvykkäiltä ihmisiltä. Tarkoitan tällä sanoa sitä, että jos seuraat tuon kirjan neuvoja ja kysyt puhujia neuvotuista paikoista, saat varmasti ammattilaisen, joka tietää, mitä sanoa ja miten, eli häistänne tulee siltäkin osin onnistuneet! Onnea!!!

    • Rva

      Minut ja mieheni vihittiin maistraatissa ja täytyypä sanoa, että tilaisuus oli todella sanoisinko, että karu ! Henkikirjoittajan puhe kesti pari minuuttia ja sitten kaikki olikin jo ohi !
      Huonoiten oli mielestäni järjestetty kahvitilaisuus. Sillä vihkiminen tapahtui kahdelta ja kahvitilaisuus alkoi vasta kuudelta, oli todella mälsää, kun siinä oli niin kauan aikaa hermoilla...! Mutta tämä kaikki sen vuoksi, kun meidät vihittiin perjantaina, kun maistraatti ei ole vklp:sin auki.
      Voisin suositella, että pyydätte siviilipuhujaa jonnekin teidän valitsemaan juhlapaikkaan, sen voi koristellakin nätiksi, toisin kuin sen huoneen jossa meidät vihittiin...

    • Rouva

      Mistä päin Suomea olet? Hyvinkään maistraatista saa siviilivihkijän paikanpäälle kohtuullisen matkan päähän (esim. Helsinkiin onnistuu) matkakorvauksia vastaan, myös viikonloppuisin. Meidät vihittiin "siviilimenoin" helsinkiläisessä kartanossa. Vihkipuhe kaava oli itse kirjoitettu ja näin paljon normaalia kaavaa pidempi ja juhlavampi, mutta ennen kaikkea henkilökohtaisempi. Kaikissa maistraateissa tämä vihkikaavan "sormeilu" ei onnistu, mutta puheen sen yhteyteen voi lisätä kai missä vain.

      Useimmista maistraateista ei saa vihkijää paikanpäälle ainakaan virallisesti - tosin kuulemani mukaan esim. yksi helsinkiläinen henkikirjoittaja kyllä tulee juhlapaikalle vihkimään myös viikonloppuisin, mutta hinta on kohtuuton, suorastaan törkeä! Ja tämän hän tekee ns. of the records, sillä palvelu ei kuulu H:gin maistraatille. (Jonkun lain mukaan vihkimisestä EI saisi ottaa maksua -> vrt. kirkkovihkiminenkin on ilmainen ajankohdasta ja vihkipaikasta riippumatta.)

      Häiden alla kyselin siviilivihkimisestä Helsingin, Espoon ja Vantaan maistraateista, mutta kaikissa niissä vihkimiseen suhtauduttiin kuin mihin tahansa virkatoimitukseen, joka vaati sen pakollisen asioinnin ko. virastossa... Eli hyvin nuivasti! Juhlatilaa ei esim. pysty koristelemaan, sillä aika yhdelle vihittävälle parille on tosi lyhyt (odotustilassa usein monia muitakin pareja odottamassa vuoroaan), joten sen siivoamiselle / uudelleen järjestelylle ei olisi aikaa. H:gin maistraatin mukaan vihkikaavaakaan ei saanut muuttaa ollenkaan, vaikka mikään laki ei sitä säädä. Ainoastaan "tahdotko?"-kysymykset siihen tulee jossain muodossa sisältyä. Tämän siis sain tietää Hyvinkäältä ja meidän vihkikaavamme olikin sitten loppujen lopuksi hyvinkin persoonallinen!

      Mutta tosiaan, jos Hyvinkää on edes siedettävän matkan päässä teidän vihkipaikaltanne, niin soittele sinne. Toki muualtakin päin Suomea asiaa kannattaa tiedustella, muista maistraateista minä en valitettavasti tiedä yhtään mitään.

      Mutta... Se kahden minuutin pikavihkiminen ei meille kirkkoon kuulumattomillekaan ei ole tosiaankaan ainoa vaihtoehto! Onneksi!

      P.S. Ks. myös nettisivu:
      http://www.pro-seremoniat.fi/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      117
      5369
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      70
      5118
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4164
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3630
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3248
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2831
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2307
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      54
      1959
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      42
      1852
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1703
    Aihe