apuvälineet muotoilussa

anonyymi

moi, mitähän apuvälineitä ihmiset yleensä käyttävät muotoillessaan esim das/jov massaa?

Esim nuppineulaa pieneen "piirtelyyn" massanpinnalle jne

Varmaan jotkut ammattimaisemmat välineet tätäkin harrastusta auttaisivat omaltaosaltaan? :)

itse ajattelin ruveta muotoilemaan ihmisen päätä, mutta tämä on ensimmäinen kerta kun ikinä kyseíseen materiaalin kosken... :)

4

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fyllitäti

      eli kyllähän em viestissäsi mainittuihin massoihin toimii samat "työvälineet" kuin esim saven muovailuun, improvisoi: puukon terä, pöytäveitsi, haarykan piikit, jäätelötikku, neulepuikot, lattapää-ruuvimeisselit, kynän kärki...jokaisella saa erilaista, omanlaistaan jälkeä ilman sen "ammattimaisempien" välineitten hankintaa...
      (kuvanveistäjä-ystäväni veistelee itse eri kokoisista puukepeistä (rautakaupan pyörökeppejä/luonnon oksia) kulloinkin tarkoitukseen sopivat muotoilupuikot (terävää, pyöreää, kulmikasta kärkeä...)

    • mielummin

      savea, massojen tilalla. Mainitsemiisi massoihin ei saa kaunista pintaa (puhuu keraamikko-kuvanveistäjä). Kädet on myös ihan hyvä työväline ja paistinlasta. Polttoja voit kysyä joltain keraamikolta. Keraamikkoja löydät kun gooletat.

      • jormah

        Ajatus saven käytöstä on hyvä ja tekisi mieli sanoa oikea.Saven käyttö vaatii kuitenkin- siis keraamisessa kuvanveistossa kokemusta jota tietysti voi saadä kysymällä ja tekemällä. savi laatuja on paljon ja ne "piirtävät" eri tavoin. Oleellinen neuvo poltettavia savia (polttamaton savi kestää huonommin kuin ajattelemasi massat) käytettäessä on että teet ko. pään ontoksi ja tasa paksuisen seinämältään, muuten on olemassa vaara että se rikkoontuu poltossa.Pään voit kovertaa varovasti ontoksi muovailun jälkeen. Työskentelyn ajan voit pitää saven sopivan kosteana käärimällä sen kosteisiin (ei märkiin) riepuihin ja muoviin. Ennen polttoa saven täytyy antaa kuivua hitaasti, kuivana se on melko arka ja hauras kuljetettava.Poltettuna teos kutistuu savilaadusta riippuen n.5-10%.
        Valmiita muovailu puikkoja myyvät tait.tarvike liikkeet, mutta kuten keskustelussa on tullut esiin, niin vain luovuus on rajana; itse olen veistänyt puusta , takonut sopivista nauloista jne.


    • pikku.vintiö

      Ainoat apuvälineet löytyvät : Käytä luovuuttasi,Omat kädet tietenkin! Käsillä muovataan,rystysellä muovataan,kynnellä voi "piirtää" ja painella kuvioita jne. Jos joku muita apuvälineitä käyttää,se on makuasia,mutta miksi laittaa rahansa apuvälineisiin...? Oma maalaisjärjen käyttö sallittua,hoksottimet pelaa jokaisella,ei muuta kuin työn iloa itsekullekin : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      156
      2095
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      309
      1786
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe