Moi!
Elikkäs... Olis tosi kiva jos voisitte kertoo mulle kaiken kuukautisista...? En nimittäin ite tiiä melkee mitää... Mitä pitäs tehdä jos ne alkaa koulussa? Kiitti jo etukäteen!
Elikkäs... Olis tosi kiva jos voisitte kertoo mulle kaiken kuukautisista...? En nimittäin ite tiiä melkee mitää... Mitä pitäs tehdä jos ne alkaa koulussa? Kiitti jo etukäteen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuukautiset tulevat noin kerran kuukaudessa. Tällöin vuodat verta keskimäärin 3-7 päivää. Tuo vaihtelee kovasti yksilöittäin. Vuodon määrä voi olla hyvin erilainen eri päivinä. Yleensä niin, että ensimmäinen ja viimeiset päivät ovat niukempia ja välillä voi tulla vuotoa enemmänkin.
Myös koostumus ja väri voivat vaihdella. Välillä voi tulla tummaa verta, välillä ruskeaa tuhrua. Joskus mukana tulee verihyytymiä, jotka ovat ihan normaaleja (limakalvon rippeitä ja kuivunutta verta).
Alussa kuukautiset voivat olla hyvin epäsäännölliset. Ne voivat jäädä välillä kokonaan väliin tai tulla muutoin pitkällä aikavälillä. Kuukautiskierto lasketaan menkkojen ekasta päivästä seuraavien ensimmäiseen päivään. Monella tämä väli on 27-32, mutta toisilla myös lyhyempi ja toisilla paljon pidempi.
Kuukautisia varten on hyvä hankkia terveyssiteitä. Niissä on eri imukykyjä ja kokeilemalla löydät sen mikä side milloinkin on hyvä. Toki voi myös harkita muita vaihtoehtoja kuten tampoonia, kuukautiskuppia tai kestositeitä/-tamponeja, mutta aluksi on ehkä hyvä käyttää vain kertakäyttö siteitä.
Jos kuukautiset alkavat koulussa, voit käydä terveydenhoitajalta pyytämässä siteen, jos itselläsi (tai kavereilla) ei ole. Jos terveydenhoitaja ei ole paikalla, voit pyytää joltakin mukavalta opettajalta (koulussa varmasti on terveyssiteitä, opettajat tietävät missä).
Tässä näin äkkiseltään mieleen tullut pikakurssi kuukautisista :)
No, jos kuukautiset alkaa koulussa, vaikka sillo ku istut luokassa ja huomaat että tuntuu kosteelta, viittaa ja pyydä lupa mennä vessaan. sit jos pelkäät et verta on jo tullu läpi, ni vyötäisille voi sitoa vaikka villapaidan, jos on sellane päällä. jos ei oo mitää villapaitaa tai muuta pitkähihasta minkä voi ottaa päältä, ni voit pyytää vaikka kaveria kävelemää sun takana vessaan. (ettei kukaa siis huomaa että on tullu läpi) nii, ja terkkariltaha voi aina kysyä terveyssiteitä :) mä en nyt kyl valitettavasti muista mitää sivuja, mis olis lisäinfoo.. no, ainaha sitä löytyy jostain :) Kuukautisista kannattaa myös pitää kirjaa, millo alkanu, millo loppunu, että osaa sit varautua, ja ottaa vaik siteen mukaa, jos ne on alkamassa lähipäivinä. Ne voi tietysti olla myös epäsäännölliset, ettei ne tuu nii merkintöjen mukaisesti. Sitte on ne kuukautiskivut, joillai ei oo niitä melkei ollenkaa, joillai sit vähä enemmä. Kannattaa ottaa särkylääkkeitä mukaa kouluu kuukautisten aikana. Mä oon pyörtynykii pari kertaa, kun on ollu nii pahat kivut :S Sori, ku tää on näi sekavaa, toivottavasti saat selvää :D ehkä joku muu voi kertoa vähä lisää ja vähä selvemmi.. toivottavasti oli ees pientä apua :)
Parisuhteessa elävä nainen on miehen kannalta hankala tapaus kuukautisten aikana. Kaikki mitä mies sanoo tai tekee on väärin eikä siinä auta kun odotella kärsivällisesti että millon ne puolukkaviikot loppuu.
vai sellasta..
Jos kuukautiset alkavat koulussa, ei sitä verta tule niin paljon, että sitä kukaan huomaisi. Siis puhutaan todella pienestä määrästä. Itselläni alkoi joskus ala-asteella koulussa jokusen kerran niin, että en ollut osannut lainkaan varautua, eikä sitä kukaan huomannut. En huomannut edes itse :p