pesiikö normaalisti syksylläkin ja kannattaako niille laittaa pönttöä jos munivat tähän aikaan loppukesää?mitä niile syötetään pesimisen aikana?
kakadun pesintä
2
528
Vastaukset
- kakadu
siis kysymys on neitokakaduista.
- -M-
Sisätiloissa elelevillä lemmikkilinnuilla ei olosuhteet yleensä niin paljoa vaihtele että vuodenajalla olisi oleellista merkitystä pesinnän onistumiseen jos linnut vaan vireessä ovat, etenkin jos talviajan riittävästä valaistuksesta ja ilmankosteudesta huolehditaan. Ruokaa ja vettähän niillä on jatkuvasti riittävästi saatavilla, eli varsinaisia pesintää rajoittavia tekijöitä ei häkkioloissa ole, kuin korkeintaan pesimävirettä säätelevä päivänpituus.
Riittävä kalsiuminsaanti on tietysti hyvin tärkeää munivalle naaralle, proteiinit ovat myös tärkeitä muninnan ja poikasten ruokinnan aikaan. Lisäksi kannattaa muutenkin antaa monipuolista ruokaa jotta poikaset saavat jo munaan kunnon eväät mukaan kasvamiseen ja varmistaa että linnut saavat riittävästi myös vitamiineja ja hivenaineita joko monipuolisesta ruoasta tai nirsoilevilla linnuilla lisäravintovalmisteista.
Pesäpoikasvaiheessa kannattaa erityisesti kiinnittää huomiota monipuoliseen ruokintaan (vihannekset ja hedelmät pellettien lisäksi pitäisi toki kuulua normaaliruokavalioonkin)ja varmistaa että tarjolla on kohtuullisesti myös nopeasti ja helposti sulavaa ruokaa, josta poikaset saavat tehokkaasti energiaa, esim keitettyjä pastatuotteita (moniviljaa mielummin kuin pelkkää valkoista vehnää) tai keitettyä viljaa/riisiä, sekä proteiineja (esim keitettyä munaa pieneen määrään korppujauhoja sekoitettuna).
Pelletit joko kokonaan tai osittain siementen sijaan ovat lintujen perusruokinnassa monipuolisempaa ja tasapainoisempaa kuivaruokaa kuin pelkkä siemenseos, mutta kesken pesinnän ei ole hyvä pellettikonversiota tehdä, vaan kannattaa pitää siemeniäkin tarjolla jos linnut ovat niihin liiallisesti jumittuneet.
Lukaisepa myös nämä:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=81
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=25
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=84
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1013502Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta93372Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää522372Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762331Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut982315Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392108HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364221882Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt361870Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin491847Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1181807