pesiikö normaalisti syksylläkin ja kannattaako niille laittaa pönttöä jos munivat tähän aikaan loppukesää?mitä niile syötetään pesimisen aikana?
kakadun pesintä
2
542
Vastaukset
- kakadu
siis kysymys on neitokakaduista.
- -M-
Sisätiloissa elelevillä lemmikkilinnuilla ei olosuhteet yleensä niin paljoa vaihtele että vuodenajalla olisi oleellista merkitystä pesinnän onistumiseen jos linnut vaan vireessä ovat, etenkin jos talviajan riittävästä valaistuksesta ja ilmankosteudesta huolehditaan. Ruokaa ja vettähän niillä on jatkuvasti riittävästi saatavilla, eli varsinaisia pesintää rajoittavia tekijöitä ei häkkioloissa ole, kuin korkeintaan pesimävirettä säätelevä päivänpituus.
Riittävä kalsiuminsaanti on tietysti hyvin tärkeää munivalle naaralle, proteiinit ovat myös tärkeitä muninnan ja poikasten ruokinnan aikaan. Lisäksi kannattaa muutenkin antaa monipuolista ruokaa jotta poikaset saavat jo munaan kunnon eväät mukaan kasvamiseen ja varmistaa että linnut saavat riittävästi myös vitamiineja ja hivenaineita joko monipuolisesta ruoasta tai nirsoilevilla linnuilla lisäravintovalmisteista.
Pesäpoikasvaiheessa kannattaa erityisesti kiinnittää huomiota monipuoliseen ruokintaan (vihannekset ja hedelmät pellettien lisäksi pitäisi toki kuulua normaaliruokavalioonkin)ja varmistaa että tarjolla on kohtuullisesti myös nopeasti ja helposti sulavaa ruokaa, josta poikaset saavat tehokkaasti energiaa, esim keitettyjä pastatuotteita (moniviljaa mielummin kuin pelkkää valkoista vehnää) tai keitettyä viljaa/riisiä, sekä proteiineja (esim keitettyä munaa pieneen määrään korppujauhoja sekoitettuna).
Pelletit joko kokonaan tai osittain siementen sijaan ovat lintujen perusruokinnassa monipuolisempaa ja tasapainoisempaa kuivaruokaa kuin pelkkä siemenseos, mutta kesken pesinnän ei ole hyvä pellettikonversiota tehdä, vaan kannattaa pitää siemeniäkin tarjolla jos linnut ovat niihin liiallisesti jumittuneet.
Lukaisepa myös nämä:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=81
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=25
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=84
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat261580Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 26482
- 47427
- 30416