Sato: uustuotannon rakennuttaminen

http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4499497.asp

"- Uustuotanto on käytännössä pysähdyksissä eikä sitä nykyisellä hintatasolla saa kannattamaan, Erkka Valkila perustelee."

Niinpä niin. Pimeän työvoiman turvin elementeistä kasaan lätkityt neukkukuutiot maksavat pk-seudulla 5000-10000 euroa neliöltä. Jollekin tämä bisnes kyllä kannattaa, mutta kenelle?

Ettei vain monopolibetoniyhtiöllemme, rakennuskartelleillemme sekä pankeille, jotka hommaa pyörittävät.

Samaan aikaan valtio näpertelee paljon pienempien juttujen kanssa. Oisko jo aika tehdä jotain?
7713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4497804.asp

SATO ja Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ovat tehneet aiesopimuksen kaupasta, jolla SATO ostaa 895 vuokra-asuntoa ja 12 000 kerrosneliömetriä asuntorakennusoikeutta. Asunnoista 70 prosenttia on pääkaupunkiseudulla ja tonteista kaikki.

Kokonaiskauppahinta on 61,5 miljoonaa euroa.

Jos lasketaan KOKO kauppahinta pelkille asunnoille, tulee hinnaksi alle 69k€/asunto. Kaupan päälle tulee vielä nuo kaksi tonttia Espoosta ja yksi Vantaalta. Näille on suunniteltu n. 150 uutta asuntoa.

Perus tuulipuku olisi maksanut tuplasti. Tässä näette asuntojen TODELLISET hinnat.

Äänestä
  • Nimenomaan näin. Todennäköisesti tuulipuku olisi maksanut triplastikin näistä läävistä. Uskomatonta miten kansaa pissataan silmään!

    Äänestä

  • suhnuttelija kirjoitti:

    Nimenomaan näin. Todennäköisesti tuulipuku olisi maksanut triplastikin näistä läävistä. Uskomatonta miten kansaa pissataan silmään!

    Kaivapa itse 60 miljoonaa ja lähde ostoksille, katsos isommista ostoksista on hieman helpompi neuvotella kuin yksittäisistä. Ai eikö sulta löydy 60 miljoonaa (360 miljoonaa markkaa)?

    Eikö löydy?

    Jos ei löydy, niin älä sitten marise halvoista hinnoista. Olisit vaan sinäkin aikanasi "tehnyt tilin", niin ehkä sullakin olis 60 miljoonaa euroa taskussa?

    Äänestä

Siis vuokraasuntoja ei kannata rakentaa koska vuokrien hintataso huono (kysyntä laimea)
Jätit edellisen olennaisen lauseen pois:

"Rakennuttajana Sato on viime vuodet keskittynyt omistusasuntojen rakentamiseen. Uusia vuokra-asuntoja ei nyt juurikaan rakenneta.

- Uustuotanto on käytännössä pysähdyksissä eikä sitä nykyisellä hintatasolla saa kannattamaan, Erkka Valkila perustelee"

Äänestä
  • Jos vuokralaiset eivät kerran maksakaan uudistuotantoa järkevässä ajassa Saton mielestä, niin miten kupla-asunnon ostaja sitten muka on tehnyt hyvän ostoksen?

    Totuus on se, että isot pojat eivät nyt osta, vaan ainoastaan tuulipukukansa tekee idioottimaisia kauppoja pankkien suosiollisella avustuksella (siis lainan tyrkytyksellä).

    Mielenkiintoista nähdä se a-talk.

    Äänestä

  • Aivan näin!! kirjoitti:

    Jos vuokralaiset eivät kerran maksakaan uudistuotantoa järkevässä ajassa Saton mielestä, niin miten kupla-asunnon ostaja sitten muka on tehnyt hyvän ostoksen?

    Totuus on se, että isot pojat eivät nyt osta, vaan ainoastaan tuulipukukansa tekee idioottimaisia kauppoja pankkien suosiollisella avustuksella (siis lainan tyrkytyksellä).

    Mielenkiintoista nähdä se a-talk.

    Ja arvaa kerääkö pikku vai isot pojat potin taas kerran?

    Satohan kyllä osti mutta aivan erihintaan kuin tuulipuvut.
    Oikeasti vähän harmittaa tuulipukujen puolesta kun eivät itse oikein osaa funtsia näitä asioita. Välittäjien minihameet pistää pään pyörälle ja ikuinen kateus ajaa poloiset ottamaan entistä suurempia lainoja että kyettäisiin asumaan hienommin kun opiskelukaverit amiksesta. 30% raukoista ei edes ymmärrä mitä korkojen nousu tarkoittaa heidän takaisinmaksukyvylle.

    Äänestä

  • Mitä suuremmaksi kasvaa asunnon arvon ja siitä saatava vuokra sitä vähemmän kannattaa asuntoja vuokrata. Puhumattakaan vuokra-asuntojen uudisrakentamisesta. Sijoittaja haluaa tietyn minimi tuoton sijoitetulle pääomalle.

    Luonnollisesti raha kannattaa siirtää asunnoista paremmin tuottaviin kohteisiin jos asunnosta saa nyt hyvän hinnan mutta odotukset vuokratuotolle liian alhaiset.

    Se miksi Sato osti Ilmariselta mitä osti on aika kuvaavaa. Tarjoaa hyvin selkeän esimerkin sittä mitä on tapahtumassa.

    Yhä useampi vuokralla aiemmin aina asunut ostaa nyt oman. Niinpä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattamatonta! kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4499497.asp

"- Uustuotanto on käytännössä pysähdyksissä eikä sitä nykyisellä hintatasolla saa kannattamaan, Erkka Valkila perustelee."

Niinpä niin. Pimeän työvoiman turvin elementeistä kasaan lätkityt neukkukuutiot maksavat pk-seudulla 5000-10000 euroa neliöltä. Jollekin tämä bisnes kyllä kannattaa, mutta kenelle?

Ettei vain monopolibetoniyhtiöllemme, rakennuskartelleillemme sekä pankeille, jotka hommaa pyörittävät.

Samaan aikaan valtio näpertelee paljon pienempien juttujen kanssa. Oisko jo aika tehdä jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu