Vectra C 2.2 moottorit

Milloin moottoria on uudistettu C Vectraan ? Näyttäisi olevan liikkeellä autoja varustettuna 2.2 l moottoreilla, joille luvataan 108 kW/203 Nm ja 114 kW/220 Nm. Puristussuhde näyttäis kanssa kasvaneen ja kulutus vähän pudonnut. Ilmeisesti "tehottomampi moottori on Vectra B:n ajoilta. Onko joku käytännössä todennut eroja käytännössä?
134820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

C Vectraan tuli uusi suorasuihku moottori (Direct), mutta vanhaa myytiin myös siinä rinnalla samaan aikaan, en muista saiko ihan ensimmäisiin C vectroihin vielä uutta direct moottoria, vanha oli perinteinen ruiskumoottori, nyt ei vanhaa moottoria enään myydä, Tehottomampi oli se B vectrasta tuttu moottori.

Äänestä

Sen verran voin kertoa tuosta 2,0 T koneesta, että on aika syöppö, liekö Saabin peruja. Alle 10 litran en ole vielä satasella päässyt. Toisaalta rivakasti liikkuu.
Minkälaisella keskikulutuksella tuo 2,2 Direct mahtaa mennä?

Äänestä
  • Hei

    Minulla oli Vectra GTS 2.2 Direct koneella melkein kaksi vuotta. Kilometrejä kerkesi tulla 78 000. Maantiellä pääsi parhaimmillaan alle 7 litraa (jos ei moottoritietä mukana), normaali maantie kulutus 7-7.5 litraa. Moottoritiellä kulutus nousi noin 0.5 - 1 litraa satasella. Kaupunkiajossa kulutus oli noin 10 litraa

    Tällä hetkellä käytössä Vecrtra wagon 2.0T. Tällä hetkellä ajettu 31 000. Turbolla on maantiellä vaikea päästä alle 7.5 litran, mutta alle 8 litran kulkee helposti. Kaupungissa kulutus 9.5 - 10 litraa. Olen seurannut kuukausittain kulutusta ja ne ovat olleet välillä 8.2 -8.6 litraa. Ajosta 2/3 maantieajoa, loput kaupunki pyöritystä.

    Moottoreina kummatkin hyviä ajettavia, mutta Turbon vääntö vähentää vaihteiden vaihto tarvetta.

    Äänestä

  • 2 vectraa kirjoitti:

    Hei

    Minulla oli Vectra GTS 2.2 Direct koneella melkein kaksi vuotta. Kilometrejä kerkesi tulla 78 000. Maantiellä pääsi parhaimmillaan alle 7 litraa (jos ei moottoritietä mukana), normaali maantie kulutus 7-7.5 litraa. Moottoritiellä kulutus nousi noin 0.5 - 1 litraa satasella. Kaupunkiajossa kulutus oli noin 10 litraa

    Tällä hetkellä käytössä Vecrtra wagon 2.0T. Tällä hetkellä ajettu 31 000. Turbolla on maantiellä vaikea päästä alle 7.5 litran, mutta alle 8 litran kulkee helposti. Kaupungissa kulutus 9.5 - 10 litraa. Olen seurannut kuukausittain kulutusta ja ne ovat olleet välillä 8.2 -8.6 litraa. Ajosta 2/3 maantieajoa, loput kaupunki pyöritystä.

    Moottoreina kummatkin hyviä ajettavia, mutta Turbon vääntö vähentää vaihteiden vaihto tarvetta.

    Ihan mielenkiinnosta kyselen, että mitä mieltä olet nyt kokemuksen kautta, että kannattaako turbosta maksaa? Elikkä kannattaako valita uusi 2.2 ja säästää rahaa?

    Äänestä

  • valinta? kirjoitti:

    Ihan mielenkiinnosta kyselen, että mitä mieltä olet nyt kokemuksen kautta, että kannattaako turbosta maksaa? Elikkä kannattaako valita uusi 2.2 ja säästää rahaa?

    Hei

    Näin reilun puolen vuoden kokemuksen perusteella tykkään turbo koneesta enemmän ja minusta ei ole huono sijoitus pikkuisen kalliimmasta hinnasta huolimatta. 2.2 koneessa on minusta riittävästi tehoa, mutta turbolla saa mukavuutta lisää. Normaalissa ajossa vaihteiden vaihtelu vähenee, kun vääntöä on enemmän. Toisaalta vaihteistossa on yksi vaihde enemmän, mutta turbolla voi hyppiä vaihteiden ylitse kiihdyttäessä, joten vaihtaminen ei lisäänny vaihteiden lisääntyessä. Maantieajossa tämä kuudes vaihde laskee melua jonkun verran, mutta entinen 2.2 Vectra oli myös hiljainen maantiellä.

    Yksi peruste oli myös turbon hankintaan sport malli (alusta penkit), jota ei saanut 2.2 koneeseen.

    Seuraavana varmaan meille tulee 1,9 CTDI koneella, joka oli jo harkinnassa tätä turboa hankkiessa, mutta sain tähän turbo mallin varusteita yli 3000 eurolla ilmaiseksi, joita en olisi saanut dieseliin, niin tääsä tapauksessa diesel koneeseen hinta ero olisi ollut yli 6000 euroa vastaavilla varusteilla ja tämä hinta ero jo minusta liikaa.

    Äänestä

  • 2 Vectraa kirjoitti:

    Hei

    Näin reilun puolen vuoden kokemuksen perusteella tykkään turbo koneesta enemmän ja minusta ei ole huono sijoitus pikkuisen kalliimmasta hinnasta huolimatta. 2.2 koneessa on minusta riittävästi tehoa, mutta turbolla saa mukavuutta lisää. Normaalissa ajossa vaihteiden vaihtelu vähenee, kun vääntöä on enemmän. Toisaalta vaihteistossa on yksi vaihde enemmän, mutta turbolla voi hyppiä vaihteiden ylitse kiihdyttäessä, joten vaihtaminen ei lisäänny vaihteiden lisääntyessä. Maantieajossa tämä kuudes vaihde laskee melua jonkun verran, mutta entinen 2.2 Vectra oli myös hiljainen maantiellä.

    Yksi peruste oli myös turbon hankintaan sport malli (alusta penkit), jota ei saanut 2.2 koneeseen.

    Seuraavana varmaan meille tulee 1,9 CTDI koneella, joka oli jo harkinnassa tätä turboa hankkiessa, mutta sain tähän turbo mallin varusteita yli 3000 eurolla ilmaiseksi, joita en olisi saanut dieseliin, niin tääsä tapauksessa diesel koneeseen hinta ero olisi ollut yli 6000 euroa vastaavilla varusteilla ja tämä hinta ero jo minusta liikaa.

    Taitaa tuohon tulevaan facelift vectraan tulla myös kuusivaihteinen laatikko myös 2.2 koneeseen kuten turbossa nykyään.

    http://services.netwheels.fi/palin/tinfo.asp?sid=58&tid=53024

    Äänestä


Facelift on paikallaan ja näin vekkulista tulee menevä peli.
Mutta sitä en ymmärrä, että miksi 5-ovinen hinnoitellaan aivan typerästi? Sehän on jopa farmaria kalliimpi! Ja jos yleensäkin tutkikaan mallieroja on farmarin alustakin erilainen mm. akselivälin osalta. Joten en kyllä tajua, että miksi tehdas yrittää rahastaa gts merkinnällä mukamas että se olisi jotain sporttista, sillä ihan normaali 5-ovinen se on kuten muidenkin automerkkien HB mallimerkinnällä?
No "ei se ole hullu joka pyytää, vaan se joka maksaa..."

Äänestä
  • 5-ovisessa mallissa (GTS) on vakiona jäykempi alusta ja paremmet penkit ja joitain muuta sporttisempia ominaisuuksia, jotka korottavat hintaa. Se kuinka paljon näiden pitäisi nostaa hintaa verrattuna 4 oviseen on vaikea arvioida. Itse en olisi voinut ajatella normaalilla alustalla olevaa Vectraa, kun se tuntui ajossa pehmeältä kuin ranskalaiset autot. Nyt tämä uusi malli uudistus on poistanut sport version farmisrista ja nyt joutuu sitten erikseen kasamaan alustaa ja penkkejä autoon ja hintaa tulee aika paljon lisää!!

    Äänestä

  • 2 vectraa kirjoitti:

    5-ovisessa mallissa (GTS) on vakiona jäykempi alusta ja paremmet penkit ja joitain muuta sporttisempia ominaisuuksia, jotka korottavat hintaa. Se kuinka paljon näiden pitäisi nostaa hintaa verrattuna 4 oviseen on vaikea arvioida. Itse en olisi voinut ajatella normaalilla alustalla olevaa Vectraa, kun se tuntui ajossa pehmeältä kuin ranskalaiset autot. Nyt tämä uusi malli uudistus on poistanut sport version farmisrista ja nyt joutuu sitten erikseen kasamaan alustaa ja penkkejä autoon ja hintaa tulee aika paljon lisää!!

    Vaikka laskeekin alustan ja penkkien muutokset on gts vieläkin ylihintainen ja reilusti? Eli kyllä tehdas rahastaa GT-merkinnällä.

    Eikös järkevintä olisi tehdä "normaali" 5-ovinen automalli(HB) ja jos joku siihen sitten haluaa erikoisalustaa ja penkkejä kaikenmaailman kromilistojen lisäksi voisi ne tilata erikseen, vaikkapa sportpaketin muodossa? Nyt nimittäin mallistoon tulee aukko, kun "gts" on kalliimpi kuin farmari ja tuskin kovin monikaan haluaa maksaa siitä, että alusta on kovempi ja/tai penkit ovat vakiota muotoillummat? 5-ovinen on erittäin käytännöllinen korimalli ja vekkulin mallistossa kaunein, mutta hinnalla pilattu...

    Äänestä

  • pakettiin ratkaisee asian. kirjoitti:

    Vaikka laskeekin alustan ja penkkien muutokset on gts vieläkin ylihintainen ja reilusti? Eli kyllä tehdas rahastaa GT-merkinnällä.

    Eikös järkevintä olisi tehdä "normaali" 5-ovinen automalli(HB) ja jos joku siihen sitten haluaa erikoisalustaa ja penkkejä kaikenmaailman kromilistojen lisäksi voisi ne tilata erikseen, vaikkapa sportpaketin muodossa? Nyt nimittäin mallistoon tulee aukko, kun "gts" on kalliimpi kuin farmari ja tuskin kovin monikaan haluaa maksaa siitä, että alusta on kovempi ja/tai penkit ovat vakiota muotoillummat? 5-ovinen on erittäin käytännöllinen korimalli ja vekkulin mallistossa kaunein, mutta hinnalla pilattu...

    hinnat, joissa farkku on aina kallein

    Äänestä

  • gts turbo kirjoitti:

    hinnat, joissa farkku on aina kallein

    Katsottu on.
    - 1.8 gts 29500€ ja 1.8 farmari 28900€.
    - 2.0T Farmari 34700€ ja 2.0T gts 34400€.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Syöppökö ? kirjoitti:

Milloin moottoria on uudistettu C Vectraan ? Näyttäisi olevan liikkeellä autoja varustettuna 2.2 l moottoreilla, joille luvataan 108 kW/203 Nm ja 114 kW/220 Nm. Puristussuhde näyttäis kanssa kasvaneen ja kulutus vähän pudonnut. Ilmeisesti "tehottomampi moottori on Vectra B:n ajoilta. Onko joku käytännössä todennut eroja käytännössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu