Suomalaista oikeuskäytäntöä
SINISILMÄISILLE
5388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vieraantuneita pahasta maailmasta
osaamista - älyä ja ymmärrystä vailla.
Turistihan huristaa aina sinne mistä tuohta on vedettävissä. On tärkeää nähdä, että elävä elämä ja laki ovat erillään eli syytön ja syytön. Turisti edustaa aina pokaansa tai pikemminkin pokansa lompakkoa vrt. Ollila on vastuussa vain osakkeenomistajille Floridassa.
Syyttäjä on töissä meillä suomalaisilla veronmaksajilla, jotka olemme rakentaneet ja haluamme ylläpitää oikeusvaltiota. Syyttäjä tekee töitä meille ja jos täällä "keskustelevien" oma tytär löytyy teltasta housut nilkoissa ja pisteltynä niin Poliisi on pian ystävämme ja Syyttäjä tekee meille pian töitä. Voisihan asian tietysti hoitaa mafian tai jonkin MC:n kautta?
Tuomari (hyvä sellainen) harkitsee lain kirjaimen (valtava materiaali) ja hengen (valtava materiaali) sekä oman maalaisjärkensä (kokemus tieto musta tuntuu) avulla.
Tuomarilla on oikeus/velvollisuus harkita/tulkita/päättää mitä tapahtui elävässä elämässä eli yhdistää tosiasialliset tosiseikat (voivat olla sekavia juoruja tai hataraa teknistä näpertelyä) omaan järkeensä/kokemukseensa/vaistoonsa sekä lain kirjaimeen ja henkeen ja tehdä siitä sitten se mitä tapahtuu juridisesti eli lyödä nuija pöytään.
Onko Suomessa hyviä tuomareita, syyttäjiä ja tutkijoita vaiko vain harmaita virkamiehiä, macho-apinamiehiä ja teksti-insinöörejä?
Tulisiko Syyttäjän ja Tutkijan tehdä työtää vailla intoa? (vrt. oma tytär).
Mikä on näyttö jutussa tosiasiallisesti (tosiseikat) ja maalaisjärjellä harkiten?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000476&posting=22000000010321063
"Nissisen arvioi, että ratkaisukäytäntöjen suuren hajonnan taustalla on useita tekijöitä. Syitä voi etsiä muun muassa poliisin ja syyttäjien työkäytännöstä ja mahdollisesti myös syyttäjien tavasta arvioida näyttöä."
Suomalaisten oikeusturva on HYVÄVELI-IDIOOTTIEN käsissä.