Miten pienenä olette kisua opettaneet valjaisiin? Ja mistä saisi parhaat valjaat pennulle? Itselläni aikuinen kissa pääsee valjaissa ulos ja tämä pieni maukuu perään. On nyt 3 kuukautta vanha. Äsken käytin sitä ulkona toisen kisun valjaissa ja siellä viihtyi. Oli tutkittavaa paljon. Kunnes huomasi ne valjaat ja alkoi rimpuilla. Nuo valjaat on sellaiset kankaiset. Ei mielestäni ehkä parhaat pennulle, joka rimpuilee ainakin alkuun, kunnes tottuu niihin. Kaikki marketit olen käynyt läpi, eikä mistään löydy. Ilmeisesti eläinkaupasta löytyy? Ja osaako kukaan suositella minkälaiset valjaat olisi parhaat pennulle? Ja minkä hintaisia suunnilleen on? Tuo ipana hinkuaa kuitenkin ulos jatkuvasti. Itse asiassa molemmat kissat kyttää nytkin takaovella että pääsisi ulos...
valjaat
pennulle
3356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jotain mokkaa olevat säädettävät valjaat jotka menee ihan pienelle kisulle ja sitten aika isollekkin aikuiselle kissalle..nämä ostin mustista ja mirristä ja ne makso 13euroa remmi 8euroa..Totesin että kankaiset ei ole mitkään hyvät..Kissaa voi alkaa opettaan niin pienestä kun itse haluaa eli voit ihan hyvin tuota 3kk kisua jo opettaa valjaisiin..
Meillä on molemmilla kissoilla nailonnaruiset hagen -merkkiset valjaat. Niissä on nipsulukot ja "portaaton koon säätö". Ovat olleet loistavat käytössä ja mielestäni myös tyylikkäät, useita eri värivaihtoehtoja. Meillä on viininpunaiset ja turkoosit:)
Valjaat maksoivat akvaariosopessa 13,50. Niissä ei ollut mukana hihnaa (halusin pitemmän remmin, niillä metrisillä naruilla ei tee mitään). Hihnoina meillä on kolmimetriset flexit, maksoivat muistaakseni kympin kappale.
Tuon ikäisenä voi ihan hyvin jo totutella valjaisiin. Jos kissa hätäilee valjaita kannattaa niihin totutella ensin sisällä. Akvaariosopessa myydään myös pennuille tarkoitettuja valjaita, mutta olen ostanut ihan normaalikokoisia ja pienentänyt itse ompelemalla paikoin kaksinkerroin: pian kissa kasvaakin jo niihin valjaisiin sopivaksi.
Vinkkinä vielä, ettei kannata ostaa sellaisia valjaita joissa kaulan ja mahan ympäri kulkevat hihnat kiinnittyvät samaan pisteeseen kissan lapojen kohdalle -niistä kissa pääsee helposti irti eikä niissä ilmeisesti ole niin helppo liikkua.
Eläinkaupasta pitäisi löytyä. Meidän kissallemme ostettiin valjaa pentuna. Ensin se vähän rimpuili, kun ei ollut tottunut niihin, mutta kyllä se ajan myötä hävisi.
Nyt kissamme on 2 vuotias ja menee edelleen ulos valjaissa. Ei se niistä valjaista pidä, mutta tietää ettei muuten pääse ulos. Tietenkin se on muutaman kerran ottanut spurtin niin, että valjaat pääsivät taluttajan kädestä (Joka 2 kertaa tietenkin olin minä xD ) ja kissa ampaisi puuhun. Siellä se kiemurteli ja jotenkin onnistui pääsemään irti valjaistaan ja olisi lähtenyt pakoon ellen olisi ollut puun juurella kiinni ottamassa. Valjaat sitten haettiin kiipeämällä tikapuiden kanssa puusta.
Eikä puuhun kiipeäminen ole ainoa mahdollinen konsti karata valjaista. Pelasimme sulkapalloa pikkusiskoni kanssa ja kissamme oli kiinnitetty pyykkitelineeseen ´siihen lähelle. (Asumme omakotitalossa) Sitten pikkusiskoni huudahti "Ninni kuristuu!" (Ninni on kissamme nimi) Sitten juoksimme sinne ja juuri kun pääsimme perille, kisu pääsi irti valjaista ja pikkusiskoni oli onneksi takana. Muuten se olisi taas karannut naapurin puolelle. Se nääs karkailee ovista ja sitten haemme sen naapurin puolelta. Naapurin koira ei kyllä tykkää siitä, että kisu käy siellä tonkimassa. Kissamme oli kiertänyt itsensä pyykkitelineen ympäri ja sitten oli hypännyt sen päälle. Sitten se tiputtautui siitä alas ja jäi roikkumaan. Sitten se tipahti siitä alas. (Johtuu ilmeisesti sen painosta) Senkin lihava katti ^^
Kannattaa pistää pennuille ja vilkkaille kissoille valjaat riittävän kireälle, muttei niin kireälle että ne hätätilanteessa eivät pääse niistä pois.