Miten ymmärtää IOK ?

kysymys,

Palstalla on mielenkiintoisia keskusteluja kyseisestä kirjasta. Paljon hyviä ajatuksia ja kommentteja.
Selailin kyseistä kirjaa kirjakaupassa. Sisältö vaikuttaa vaikeaselkoiselta minulle. Kannattaako kirjaa hankkia jos tuntuu ettei teksti avaudu kunnolla? Varmasti oppikurssin käyminen ja sisällön tajuaminen vaatii jokaiselta runsaasti aikaa. Sen verran laaja tuo kyseine kirja on.
Miten te muut olette kokeneet tämän kirjan?
Luetteko alusta loppuun,vai pätkiä sieltä täältä?
Olenko ainoa tyhmä kenelle kirja tuottaa vaikeuksia? Mitä tämä kirja on teille antanut?
Opintopiirit ovat varmasti hyödyllisiä ja mielenkiintoisia. Niitä lienee vain pääkäupunkiseudulla.

5

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • acimlaine

      Et ole suinkaan ainoa joka pitää sitä vaikeatajuisena. Sinuna en ehkä ostaisi sitä heti vaan odottaisin hiukanaikaa, jospa se vaikka ilmestyisi joskus nettiin myös suomeksi. Tällä palstalla saat myös nähdä mitä kaikkea mieltä siitä ollaan, varsinkin nyt kun palsta on ruvennut tositeolla "elämään". Minun henkilökohtainen neuvoni on että odottele ja ota enemmän selvää siitä ennenkuin päätät ostosta.

      Tässä suomeksi henkilöstä joka otti kirjan sisäisenä saneluna vastaan:

      http://www.miraclestudies.net/SchucmanIOK.html



      ACIM englanniksi netissä:

      http://acim.home.att.net/



      Tässä alkuperäisteksti ennenkuin se laittettiin julkaistavaan muotoon:

      http://courseinmiracles.com/

      varsinainen teksti alkaa tästä:

      http://courseinmiracles.com/acourseinmiracles/acim1_10/acim1.htm


      Tässä aihepiirittäin ryhmiteltyinä sitaatteja selventävien kommenttien kanssa:

      http://www.pyramus.com/acim/Wcompanion2.htm




      ACIM:n virallinen kotisivu:

      http://www.acim.org/

    • valoaralia

      Luin ensin joitakin lukuja, joiden otsikot herättivät kiinnostusta, luin myös joitakin harjoituksia ja ne tuntuivat aika jänniltä: käsitteiden uudelleen selittäminen vetosi omaan aiempaan kokemukseeni käsitteiden sekavuudesta, niiden selittämisen subjektiivisuudesta ja kommunikaation vaikeudesta sinänsä. Olen miettinyt, miksi tilannearviot vaihtelevat niin paljon fiiliksestä riippuen. Voisi vetää sen johtopäätöksen, että jos opettelisi ajattelemaan jollain tietyllä, toisella, tavalla, myös kokemukseni asioista ja tilanteista olisi aivan erilainen. Eli että en ikäänkuin pilaisi omia mahdollisuuksia tietyn tyyppisellä reagoinnilla pelkästään siitäkin syystä, että tiedän kokemuksesta, miten kussakin tilanteessa voi epäonnistua ja tiedän niiden seuraukset. Koen että ihminen näkee useasti nykyhetken menneisyyden kautta('miten tähän on tultu') ja tulevaisuus on kuin valmiiksi tehty, jos menneisyydestä etenee lineaarisesti; sitten päättelee, että näinhän sen täytyy olla ja sitten seuraa sitä suoraa viivaa (minkä ei kuitenkaan tarvitsisi olla totta, mutta itse luo sen todeksi)

      Luin seuraavaksi IOK:ta alusta alkaen. Käytännössä pystyin lukemaan vain vähän kerrallaan, enkä todellakaan kai ymmärtänyt mitään. Seuraavalla kerralla luin aiemmin lukemani uudelleen ja tuntui siltä kuin olisin löytänyt käytännön vastaavuuden asialle ja ymmärsin enemmän. Pidemmälle ehtiessäni muutaman kerran mielessäni välähti epäilys, että mitä mahtaa tapahtua, jos ajattelisin tuollaisella aivan toisenlaisella tavalla. Siinä vaiheessa kurkkasin nettiin, josko sieltä löytyisi 'vertaisihmisiä'.

      Investoiminen IOK-kirjaan oli vain pikku hetken kirpaisu, enkä ole sitä katunut, sillä tämä kirjahan ei vanhene, kuten eivät muutkaan 'klassiset filosofiateokset'. Se tulee myös olemaan tyylikäs kirjahyllyssä (pölynkerääjänä ja tuttavien ihmeteltävänä). Yöpöydältäni löytyy tällä hetkellä myös toinen massiivinen kanavointiteos, Urantia, johon olen myös ollut tyytyväinen, vaikka se romuttaakin maailmankuvan täysin, antaessaan toisenlaisen selityksen historiallemme. Sellaiseenkin vaihtoehtoiseen käsitemalliin tutustuminen on ollut varsin kiehtovaa.

      • Sakarja

        Luin netistä Ihmeiden oppikurssista kertovan esittelyn. Sen perusteella kysymyksessä on selkeä New Age :n laajaan kategoriaan kuuluva harhaoppi.
        Kyllähän Raamattukin puhuu paljon rakkaudesta, mutta jos sillä aletaan mässäillä liikaa ja otetaan se erilleen Raamatusta ja Jeesuksen Kristuksen sovitustyöstä, niin hälytyskellot alkavat soida.


      • acimlai ne
        Sakarja kirjoitti:

        Luin netistä Ihmeiden oppikurssista kertovan esittelyn. Sen perusteella kysymyksessä on selkeä New Age :n laajaan kategoriaan kuuluva harhaoppi.
        Kyllähän Raamattukin puhuu paljon rakkaudesta, mutta jos sillä aletaan mässäillä liikaa ja otetaan se erilleen Raamatusta ja Jeesuksen Kristuksen sovitustyöstä, niin hälytyskellot alkavat soida.

        Ihmiset jotka eivät ole tutustuneet siihen paremmin sanovat noin. Ihan ymmärrettävää. Minäkin suhtaudun epäluuloisesti New Age -juttuihin.


      • moi
        Sakarja kirjoitti:

        Luin netistä Ihmeiden oppikurssista kertovan esittelyn. Sen perusteella kysymyksessä on selkeä New Age :n laajaan kategoriaan kuuluva harhaoppi.
        Kyllähän Raamattukin puhuu paljon rakkaudesta, mutta jos sillä aletaan mässäillä liikaa ja otetaan se erilleen Raamatusta ja Jeesuksen Kristuksen sovitustyöstä, niin hälytyskellot alkavat soida.

        Kaikki aiheet mitkä avaavat keskustelua käsittelemään asioita erilaisesta näkökulmasta ovat yhtä tervetulleta.
        Keskustelun sisällön teemme me keskustelijat keskenämme.
        Suurin osa ympärillämme olevassa tarjonnassa on harhaoppia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6222
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4704
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3304
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3101
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      359
      1723
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1528
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1391
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1308
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1189
    Aihe