Ovet puusepältä?

Isäni teetti pari vuotta sitten taloonsa kuusi puista ja valmiiksi maalattua ovea, niin että ne asennettiinkin paikoilleen. Hinta oli tuolloin yht. n. 1000 €. Hankkimassani ok-talossa pitäisi uusia n. 10 ovea. Mitä mieltä olette, kannattaako niistä maksaa yli vai alle 200 € kpl? Koivuhan olisi tietysti vielä kalliimpaa.
2985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kannattaa ja ei kannata. Jonkun varakkaan mielestä ehdottomasti kannattaa ja persaukisen mielestä ei kannata.

Lisäksi asia riippuu siitä mitä itse haluat.
Myös talon "henki" määräilee rakennusmateriaaleja.
Jossain vanhassa hirsitalossa alumiinikehyksinen ökyovi näyttää lähinnä naurettavalta kun siihen sopisi parhaiten vaikka massivinen laakaovi valkoiseksi maalattuna tai jotain.

"Kuuntele" taloa ja jos kaupasta ei sopivaa ovea löydy niin silloin kannattaa kääntyä puusepän puoleen. Maksoi mitä maksoi.

Äänestä

kannattaa maksaa ja vielä enemmänkin jos haluat aidot puuovet mittojen mukaan tehtynä. Ei kukaan puuseppä tee edes kuusipuista ovea alle 300 € saati siten koivuista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paljonko? kirjoitti:

Isäni teetti pari vuotta sitten taloonsa kuusi puista ja valmiiksi maalattua ovea, niin että ne asennettiinkin paikoilleen. Hinta oli tuolloin yht. n. 1000 €. Hankkimassani ok-talossa pitäisi uusia n. 10 ovea. Mitä mieltä olette, kannattaako niistä maksaa yli vai alle 200 € kpl? Koivuhan olisi tietysti vielä kalliimpaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu