Hei te kaikki kultaisten noutajien omistajat! Itse olen ajatellut hankkivani lähitulevaisuudessa koiran ja haluaisinkin tietää, onko kultainen noutaja "hyvä" ensimmäiseksi koiraksi? Kotonani ei ole koskaan ollut koiraa ja nyt kun olen muuttamassa pois kotoa, haluaisin ihanan karvaisen kaverin:). Minkä hintaisia pennut on Suomessa ja kuinka paljon noutajat allergisoivat, poikakaverini kun taitaa olla koirille vähän allerginen.
eka koira
8
2870
Vastaukset
- kults
Tuosta allergiasta. Kaikki koirat allergisoivat. Rotukohtaisia eroja on, samoin eroja yksilöiden välillä, mutta mitään allergiavapaata koiraa ei ole olemassakaan. Myös allergiset ihmiset reagoivat hyvin yksilöllisesti eri koiriin (rotuihin ja yksilöihin), eli tuota on hyvin vaikea etukäteen arvioida.
Kultainen noutaja on kai sellainen peruskoira, että ihan keskiverrosti allergisoi. Kannattaisi varmaan testauttaa se poikakaveri, tai hankkia jostain vastaavan tyyppinen koira allergiatestilainaan pariksi viikoksi (tiedän, ei onnistu helposti). Näin olisi varmempi kuva siitä, uskallatko koiran ottaa. Toisaalta koirasta onkin sitten seuraa jopa seuraavaksi 15vuodeksi, uskotko tuon pojan pysyvän kuvioissa niin kauan? Tietysti uskot!
Muuten kultainen noutaja sopii hyvin ihan ensimmäiseksi koiraksi. - irkku
Minulla on kultsu (narttu) ja eräällä ystävälläni uros. Molemmilla eka koira. Uros on paljon ärhäkämpi toisille koirille ja se on myös tosi vahva, joten saa kyllä vetämällä pienen ihmisen mukaansa. Oma koirani on peruskoulutettu ja hyvin sopeutuva. Kannattaa käydä minkä koiran kanssa tahansa peruskoulutus, jotta (molemmat) oppivat käytöstavat. Vetävä koira on tosi rasittava. Kultsut ovat viisaita ja lempeitä sekä tosi uskollisia. Mielestäni myös helposti koulutettavia. Lempeästi mutta päättäväisesti. Sopii hyvin eka koiraksi. Narttu helpompi käsiteltävä tottumattomalle.
- Dude
kultsi on tosi hyvä koira ekaksi koiraksi. Sen mahtava luonne mahdollistaa sen oton millaiseen perheeseen tahansa (ei vahtikiraksi kyllä mielellään), se on niin ihmisrakas ja lapsille ystävällinen. Kannattaako ottaa riskiä ja ottaa koira jos sun poikakaveri on allerginen, koska sit se pentu saattaa jutuu etsimään uuden kodin jos ei voi asua teidän kanssa. Näitä asioita kannattaa miettii hyvin ennen ostoa! Kultsilla on pitkäkarva ja sitä irtoaa todella helposti, niin ei kyllä allergiseen perheeseen kannata ottaa pitkäkarvaista koiraa! :) Ihan koiran parasta ajattelen!
- -suokki-
kultsi on hyvä ensimmäiseksi koiraksi... ehdotan että haette lähimmästä löytöeläintalosta, sieltä löytyy ihania hylättyjä kultseja! samalla voit antaa kodittomalle kultsille hyvän kodin.
- kannata
allergisen hankkia koiraa itsellensa, eika varsinkaan kodittomia ja hylattyja koiria.Ajatteles nyt tarkkaan kun menet neuvomaan tallaista.eiko tule mieleesi etta taas tama kerran hylatty koira,voitaisiin taas hylata toisen kerran allergian takia.miltakohan siita koira ressukasta tuntuisi taas jos se hylattaisiin.
- ~Jemina~
kannata kirjoitti:
allergisen hankkia koiraa itsellensa, eika varsinkaan kodittomia ja hylattyja koiria.Ajatteles nyt tarkkaan kun menet neuvomaan tallaista.eiko tule mieleesi etta taas tama kerran hylatty koira,voitaisiin taas hylata toisen kerran allergian takia.miltakohan siita koira ressukasta tuntuisi taas jos se hylattaisiin.
Ei kannata ottaa koiraa aleergia perheeseen.
Kun se todennäköisesti joutuu etsimään uuden kodin todella pian.
Muuten kultainennoutaja sopii kyllä hyvin ensimmäiseksi koiraksi. - blackmagictiger
kannata kirjoitti:
allergisen hankkia koiraa itsellensa, eika varsinkaan kodittomia ja hylattyja koiria.Ajatteles nyt tarkkaan kun menet neuvomaan tallaista.eiko tule mieleesi etta taas tama kerran hylatty koira,voitaisiin taas hylata toisen kerran allergian takia.miltakohan siita koira ressukasta tuntuisi taas jos se hylattaisiin.
ei allergiselle. mutta yleisesti ottaen kultsu on aina kärkisijoilla jos ekaa koiraa hankitaan
Hei!:)
Kyllähän kultainennoutaja sopii ensimmäiseksi koiraksi. Itsellänikin oli ensimmäinen koira rodultaan kultainennoutaja,ja hyvin pärjättiin!:)
Mutta,kannattaa poikakaverisi(jos asutte sitten yhdessä)käydä allergia-testeissä,että ei käy niin että joudutte luopumaan sen takia koirasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M487139Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1163868Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463816Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e562096KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492002Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn461927Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331920Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21832Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj331435- 781293