Zalmanko hiljainen

Kari

Asensin koneeseeni Zalmanin CNPS7700 alcu jäähdyn. Valintaan vaikutti hyvä testimenestys. Käytän jäähdyn puhallinta säätimen minimiasennolla noin 1000 kierroksella. Pettymyksekseni puhallin on mikroni äänekkäin osa. Varsinaista puhaltimen kohinaa ei juuri kuulu, mutta puhallin pitää selvää "pörinää". Onko muilla saman puhaltimen käyttäjillä vastaavia ongelmia? Onko siili revittävä koneesta irti ja toimitettava liikkeeseen ja pidettävä kone käyttämättömänä ties kuinka kauan.

3

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Pitäisi olla markkinoiden parhaimpia siilejä. Faktaa:
      - kierrosnopeus 1000-2000rpm ( -10%)
      - äänenvoimakkuus 20-32dB ( -10%)

      Eihän se mikään äänetön ole, mutta kyllä sen pitäisi olla hiljainen. Mitkä lämmöt prossullasi ovat tuolla 1000rpm:llä? Mille kannalle se tulee?

      Vaihtoehtoina hiljaisuutta hakevalle:

      Thermaltake Big Typhoon:
      Äänitaso: 16dB(A)
      Tuuletin: 1300rpm -10%

      Thermaltake Sonic Tower:
      Äänitaso: 0dB(A)
      Tuuletin: ei tuuletinta.

      Äänenpaine:
      5 - 25dB Pensaiden lehtien havina
      25 - 50dB Tietokone

      • kari

        Prossun lämpötila näin nettikäytössä 31 astetta prossu athlon 3500 ja kanta 939. Puhallin pitää selvää rohinaa, esimerkiksi koneen käynnistyksessä kuuluu ikäänkuin kuluneen hammasratasvedon ääni. Pitänee kuskata kone myyjälle äänen arviointia varten.


      • Erkko
        kari kirjoitti:

        Prossun lämpötila näin nettikäytössä 31 astetta prossu athlon 3500 ja kanta 939. Puhallin pitää selvää rohinaa, esimerkiksi koneen käynnistyksessä kuuluu ikäänkuin kuluneen hammasratasvedon ääni. Pitänee kuskata kone myyjälle äänen arviointia varten.

        Leveys saattaa kanssa aiheuttaa ongelmia. Oletko itse vai firma asentanut? Tässä emolevy sopivuus 939:llä:

        http://www.zalman.co.kr/product/cooler/7700-754-939-940MBlist_eng.htm

        Saattaa olla että ohut ripa on kääntynyt niin, että ottaa kiinni flektiin. Näyttäisi olevan herkka osumille, kun ei ole mitään suojaa rivastolla. Kyllähän se hyvin viileänä prossun pitää. Näköjään hyvä tuuletin. Ilmota, jos on todellakin vikaaaa vikaaa. Olen itsekin katsellut uutta tuuletinta.

        Jos se toimiikin hammasrattailla? =D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe