Elikkä imetys loppui 8kk pojan omasta tahdosta. (sai hampaan ja kun ei saanutkaan käyttää tissiäni puruleluna niin hylkäsi koko homman) lypsin jonkun aikaa maitoa, noin 2-3viikkoa mutta nyt tisseissä ei ole enää paljon ollenkaan maitoa mutta silti niitä kivistää. Onko kellään muulle tapahtunut näin? Eli ovat siis aivan kosketusarat vaikka ovatkin pelkät tyhjät pussit. Onkohan tämä nyt aivan normaalia??
kun imetys on loppu ja sattuu..
haisulin äiti
3756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
alkoi jomottaa rintoja joka päivä ja etenkin ennen kuukautisia, kun olin lopettanut imettämisen (imetin 5kk). Tätä kesti ehkä pari kk, ehdin jo huolestua että "tätäkö tämä tulee olemaan ja miksei tästä puhuta", mutta sitten hälveni eikä nykyään särje enää. Luulen, että imettäessä osa rintojen rasvakudoksesta korvautuu rauhaskudoksella joka reagoi hormoniheittoihin.
Omat lapseni imivät rinnat tyystin tyhjiksi. Jäi vain iloisina läpsyvät pussit. Mutta sitä kivistelyä ja varsinkin maidon tuotantoa jatkui viimeisimmän lapsen jälkeen kuusi vuotta. Eli aina kun meni lämpimään saunaan alkoi rinnoista tulemaan miatoa. Kävin lääkärissä kun ajattelin ettei tää voi olla totta. Mutta mitään vikaa ei löytynyt..Sitä kivistelyä ei kuitenkaan (onneksi) kestänyt kuutta vuotta.
että rintasi ovat todellä tyhjät maidosta. Mene lämpimaan suihkuun ja suihkuttele rinnoillesi jonkin aikaan lämmintä vettä. Sitten lypsät pois mahdollisen maidon.
Itse kun lopetin imetyksen, niin luulin että minulla on joku kasvain rinnassa kun tuonne ulkosyrjään tuli patti ja rinta oli todella kipeä. Itkustelin asiaa yönyli, kunnes tajusin että maitoahan sinne oli pakkaantunut.