Ulkoiluinto?

Eikös kaikki koirat nauti kävelylenkeistä..?

Mietin vaan kun omaani saa joskus väkisin kantaa pihalle .. sohvalla ja pehmoisessa pedissään viihtyisi mieluummin, vaikka täysin terve yksilö.
6469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vaan ovat flegmaattisia,eikä ole suurta liikunnan tarvetta että eipä siinä sen kummempaa;)

Äänestä

Jos koirasi on aktiivista rotua mutta silti se vaan makoilee, kyse ei ole enää tyytyväisyydestä ja viihtymisestä. Aktiiviset rodut saattavat masentua liian virikkeettömästä elämästä. Ja se sitten voi ilmetä apaattisuutena ja "tyytyväisenä makailuna".

Tietysti valveutunut koiranomistaja tuntee koiransa ja sen rodulliset piirteet. Ja epävarmempi tai kokemattomampi osaa hakea oikeaa tietoa jos epäilee koiransa terveyttä tai mielentiloja. Ja muunlaisia koiranomistajia ei sitten soisi olevankaan. Kiitos että jaksoit lukea päivän valistusintoni tuotoksen loppuun.

Äänestä

tapaus toisena koirana muutama vuosi sitten. Kyllä sitä porukalla ihmeteltiin, kun porokoira ei halunnut lähteä kotoa mihinkään muuta kuin kantamalla pihalle.
Aamullakin, ennen töihin lähtöä sakemanni oli aina valmiina ovella vartoomassa ulosmenoa, mutta porokoira veteli vain sikeitä vaimon vieressä peiton alla. Se oli hakemalla haettava mukaan.
Muutaman kerran sattui vielä mainio tapauskin, kun porokoira asiansa tehtyään "karkasi" takaisin kotiovelle. Minä huutelin koiraa aikani ja kauhistelin että mihin ihmeeseen se nyt katosi ja kun lähdin viemään toista kotiin, istui toinen kotiovella kaikessa rauhassa. Sisään päästyään se sitten syöksyi suoraa päätä tass vaimon viereen sänkyyn nukkumaan.
Ja tämä koira oli tälläinen koko ikänsä, kaksitoista vuotta ja rapiat.

Äänestä

Meillä oli entinen tibbe sellainen että lenkille lähdettäessä pari sataa metriä kotiovelta iski jarrut pohjaan eikä liikkunut enää metriäkään, oikein hyvällä ilmalla lenkille joskus lähti. Vesisateella herra piti kantaa lähimmän puun alle tarpeilleen josta sitten hippulat vinkuen juoksi takaisin sisälle..Hänellä piti olla myös oma tyyny ja peitto sängyssä..

Äänestä

Hienot Rouvat nukkuvat meillä aamuisin tosi kauan ja nämä vähemmän hienot leidit ovat valmiitä nousemaan heti kun me itsekkin. Hienoja rouvia ei lenkkeily tai ulkoilu kiinnosta pätkääkään, se on niiden mielestä rahvaan huvia, kun sitten taas nämä vähemmän hienot olisisvat aina valmiita pitkille kunnon lenkeille.
Hienoja Rouvia ja herroja meille tulee yleensä kun koira vanhenee. Rupeaa nauttimaan mukavuudesta ja pehmeästä pedistä täkin alla maaten useimmiten selällään. Lenkille kyllä lähtevät pitkin hampain ja kiiruusti kotiin takaisin. Sisällä kyllä riehutaan mielin määrin.

Äänestä

Moi!Kaikki koira eivät pakosti tykkäää lenkkeilystä.Se saattaa riippua vähän rodustakin.Meidän koira on sekarotuinen ja sekään ei meena jaksaa aina lähteä lenkille.mutta kun se on lenkki tuulella se lähtee lenkille ilomielin.Eli se saatta riippua minkä lainen luonne koirallasi oikein on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn kirjoitti:

Eikös kaikki koirat nauti kävelylenkeistä..?

Mietin vaan kun omaani saa joskus väkisin kantaa pihalle .. sohvalla ja pehmoisessa pedissään viihtyisi mieluummin, vaikka täysin terve yksilö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu