9 kk flunsassa

9 kk poikani on saanut perheessämme kulkeutuneen flunssan. räkäinen, kuuma, itkuinen... ruoka ei mene kunnolla, maito paremmin, välillä tosin oksentaa sen voimalla ulos. miten tällaista hoidetaan? tokkopa lekuri sanoo muuta kuin flunssasta yleensäkään, että paranee potemalla. miten voisin parantaa pikkupotilaan oloa... ja jaksaa itsekin siinä sivussa? olen itsekin yhä flunssainen.

ps. sukua/ystäviä ei tässä kaupungissa, jos joku ehdottaa heidän avuksi pyytämistä...
5739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itseasiassahan jo vastasit itse kysymykseesi. Ehkä nenätipoista voisi olla pientä helpotusta, mutta lepohan se on tärkeintä.

Äänestä

Osta apteekista nenän kostutustippoja/suihketta. Se helpottaa hengitystä, nenä ei ole niin tukkoinen. Höyryhengitys on myös hyvä. Vauvan kanssa suihkutilaan istumaan, hanat täysille, niin johan helpottaa. Tosin se on vaan hetkellistä. Sitten sängynpäätyä kannattaa nostaa ylöspäin myös.

Äänestä

sairastettiin 6.5kk ikäisen kanssa nuha ja kuume. Käytettiin keittosuolatippoja avaamaan nenää ja apteekista saatavalla niistäjäletkulla imettiin räkää nenästä. Pienen on hankala nukkua, kun nenä on tukossa. Pinnasängyn pääty oli koholla kirjojen avulla.

Äänestä

meillä tyttö oli 1v flunssassa ja kuumeessa.
paljon nestettä vaan koko ajan, höyryhengitystä ja nenäimuria käyttäkää. meillä se imuri on pelastava enkeli. ja nasolinilla on tippoja noinkin pienille. keittosuolaliuosta kannattaa välillä tiputtaa ja ei saa juottaa vauvaa makuuasennossa, ettei vain mene korviin. viikon annan minä potea flunssaa kotona, jos ei helpota, niin sitten tarkastamaan lääkäriin, ettei ole mikään tauti, mikä tarvitsee antibioottikuurin. meillä kesti sen viikon se flunssa ja itsekseen meni onneksi ohi. viime talvena sairastimme myös yhden korvatulehduksen.

Äänestä
  • ja panadol suppoja kannattaa käyttää kuumetta alentamaan. ja tuulettaa huone hyvin, ennenkuin menee pieni nukkumaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaipaava kirjoitti:

9 kk poikani on saanut perheessämme kulkeutuneen flunssan. räkäinen, kuuma, itkuinen... ruoka ei mene kunnolla, maito paremmin, välillä tosin oksentaa sen voimalla ulos. miten tällaista hoidetaan? tokkopa lekuri sanoo muuta kuin flunssasta yleensäkään, että paranee potemalla. miten voisin parantaa pikkupotilaan oloa... ja jaksaa itsekin siinä sivussa? olen itsekin yhä flunssainen.

ps. sukua/ystäviä ei tässä kaupungissa, jos joku ehdottaa heidän avuksi pyytämistä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu