Valkoista häihin

Mitä mieltä olette, voiko vieras mennä häihin valkoisessa jakku-puvussa???
Itse meinasin laittaa semmoisen luonnonvalkoisen, kylläkin alle tulee vihreä toppi ja vihreä sifonki huivi kaulaan.
Musta laukku ja kengät.
Voinko mennä niissä vai täytyyks lähtee viellä vaateostoksille?
83439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä se nyt vaan niin on että valkoinen väri on varattu morsiammelle. Eli et voi... Eri asia jos olisi vaikka pelkästään valkoinen ylä- tai alaosa, mutta valkoinen kokopuku on kyllä mielestäni liikaa.

Äänestä
  • viitsisi nähdä vaivaa niin huomaisi että koko foorumi on täynnä samoja aiheita ja samoja vastauksia.

    Äänestä

  • vähän kirjoitti:

    viitsisi nähdä vaivaa niin huomaisi että koko foorumi on täynnä samoja aiheita ja samoja vastauksia.

    Itse en myöskään ole tätä keskustelusivustoa kauan käyttänyt, joten en todellakaan ala kaahlata kaikkia vanhoja juttuja läpi. Kylläpä ihmiset pienestä valittaa...Pienet on ihmisen murheet.

    Äänestä

Valkoiseen kokopukuun pukeutuu vain morsian. Oli puku yksi- tai kaksiosainen ei vaikuta asiaan.

Asiasta on keskusteltu tälläkin palstalla monen monta kertaa kuten yllä jo todettu. Ja vastaus pysyy samana.

Minusta asusuunnitelmasi vaikuttaa, että yrität naamioida vaalean pukusi muuksi. Vähän vihreää ja mustat asusteet eivät ratkaise tilannetta vaan kokonaisuus näyttää helposti kuin olisit "pakolla" koonnut asusi saatavailla olevista osista.

Äänestä

Itse olin myös lähdössä valkoisessa mekossa ja vaal.punaisessa hartiahuivissa kesähäihin, mutta onneksi kaapista löytyi toinenkin mekko. Kyllä valkoinen on häissä ainoastaan morsiammen väri, kunnioittakaamme vieraina sitä. JA TÄMÄ KOSKEE MYÖS KENKIÄ!!! Kamalaa katsoa, kun vieraat tepastelevat lyhyissä mekoissa ja VALKOISISSA kengissä häihin!!! Mustat kengät ovat juhlakengät.

Äänestä
  • Minulla oli sisareni häissä ihan selvästi sininen, mutta vaaleansininen kukkaiskesämekko. Ei sen kanssa olisi voinut mustia kenkiä laittaa, ellei sitten ihan rimpulasandaaleja, ja sellaisia en sattunut omistamaan. Valkoiset sandaalit minulla sen sijaan oli, ja ne kyllä kiskoin jalkaani.

    Valkoinen on morsiamen väri, mutta seuraavaksi morsmaikut alkavat vissiin sukkia, sukkahousuja ja hiuskoristeitä kyyläämään? Joku raja pitää olla.

    Äänestä

No mitäkäs olette mieltä luonnonvalkeasta tummansinisellä essillä varustetusta muinaispuvusta? Muinaispuku kun kuitenkin pukupartena on vähän toisen sorttinen koruine kaikkineen, niin kilpaileeko sekin mielestänne vaalean morsion rinnalla?

Äänestä
  • Voi kai tyhmepiäkin kysyä mutta kärjessä olet...
    Eipä kai sitä kaikkia poikkeuksia vastauksissa voi alkaa luettelemaan tyyliin "poislukien mahdolliset kansallis/muinaispuvut." Kaipa vaatisit hyväksyttävien pukujen yksilöimsenkin ihan pukutasolla. Entä ulkomaiset vieraat sitten?

    Kysymys ei ole järjellinen senkään vuoksi että muinaispukuun kuuluu päällishame / vaippa ehdottomana osana. Niissä muinaispuvuissa, jotka tunnen ja olen nähnyt kurssilla valmistettavan, jää vaaleasta aluspuvusta näkyviin hihat ja hieman harteilta. Päällyspuku kun kiinnitetään suurimpaan osaan muinaispuvuista soljilla olkapäille. Kokopuku ei siis ole valkea oikein puettuna. Muinais ja kansallispuku on juhlapuku ja sen kantaminen on paikallaan kaikissa juhlissa. Se ei materiaalinsa tai mallinsa vuoksi mene sekaisin esim. morsiuspuvun kanssa ellei morsiankin ole pukeutunut muinais tai kansallispukuun...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vieras.. kirjoitti:

Mitä mieltä olette, voiko vieras mennä häihin valkoisessa jakku-puvussa???
Itse meinasin laittaa semmoisen luonnonvalkoisen, kylläkin alle tulee vihreä toppi ja vihreä sifonki huivi kaulaan.
Musta laukku ja kengät.
Voinko mennä niissä vai täytyyks lähtee viellä vaateostoksille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu