Onko kellään ollut kissa ja kissanomistaja on tullut raskaaksi. Miten olette menetelleet ja miten asiat ovat sujuneet? Ajattelen tässä lähinnä toksoplasmoosin vaaraa. Harkitsen kissan ottoa ja eläinlääkäriltä en ole vielä saanut vastausta. Mutta kaipaisinkin kokemuksia muilta jotka ovat kenties olleet vastaavassa tilanteessa. Raskaus ei ole ajankohtainen mutta kenties jonakin päivänä on.
Kissa raskausaikana
Muiden kokemuksia kaipaava
2195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En itse ole vielä tullut raskaaksi, mutta tiedän kyllä miten pitää toimia jos on kissa ja on raskaana. Paras olisi jos joku muu voisi tyhjentää kissan hiekkalaatikon, muttä tässä sinulle linkki mistä voit lukea asiasta:
http://www.clinivet.fi/index.php?mid=102
Ja tässä vielä niille jotka eivät vaivaudu linkin kaikkea tekstiä lukemaan :)
"Miten välttää toksoplasmoosin leviäminen
Tyhjennä kissan hiekkalaatikko päivittäin. Jos olet raskaana, käytä kertakäyttöhanskoja ja pese kädet homman jälkeen. Seropositiivinen kissa on turvallisempi raskaana olevalle, jos kissasi on seronegatiivinen: anna muiden huolehtia kissan hiekkalaatikosta Syötä kissallesi laadukasta lihaa, älä anna kissasi metsästää pikkujyrsijöitä. Pese multajuurekset hyvin ruoanvalmistuksessa, älä syö raakaa tai huonosti kypsennettyä lihaa. Lihan tulee kypsyä sisäosistaan myös ainakin yli 66 °C."
multaisista kasviksista tai syömällä raakaa lihaa, kuin kissasta. ;) Sinun pitäisi käytännössä seisottaa kissan kakkaa laatikossa pari päivää, sitten tonkia sitä sormin ja sen jälkeen nuolla kätesi. Eli aika vaikeaa, jos hygieniasta huolehditaan normaalisti. Kakat kannattaa siivota pois pari-kolme kertaa päivässä ja hävittää heti, hiekkis ja lapio pestä desinfioivalla kerran viikossa ja kädet pestä hyvin saippualla heti laatikon siivouksen jälkeen. Hanskojakin voi käyttää. Neuvolassa voi pyytää päästä testauttamaan onko jo aiemmin saanut toksoplasmoositartunnan, silloinhan vaaraa ei enää ole. :)