Ehdollista?

Onko mahdollista,että rattijuopumuksesta (0.66/0.26mg/l)voi saada ehdollista ja samalla rikosrekisterin?Vaikeuttaa vain hieman ilmeisesti noita viisumivapauden saamista jenkkeihin,jos rikosrekisteri olisi..Kokemuksia?
1450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rattijuopumuksen rangaistusasteikko on sakko - 6 kk vankeutta. On hyvin hyvin hyvin hyvin HYVIN poikkeuksellista, että rattijuopumuksesta tuomittaisiin vankeutta, kyllä normaalirangaistuskäytännön mukainen rangaistus on sakko. Varsinkin kun tuo on ollut lähellä alarajaa (0,50 prom/0,22 mg). No worries. Sakkoa tuomitaan, ei vankeutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rattijuopumus kirjoitti:

Onko mahdollista,että rattijuopumuksesta (0.66/0.26mg/l)voi saada ehdollista ja samalla rikosrekisterin?Vaikeuttaa vain hieman ilmeisesti noita viisumivapauden saamista jenkkeihin,jos rikosrekisteri olisi..Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu