ongelma WLAN yhteydessä

TäysAmatööri

Tervehdys oi gurut, nyt alkaa mennä itseltä ideat loppuun tuskaillessa uuden koneen ja langattoman verkon asetteluissa.

Uutena kannettavana on Fujitsu-Siemens Amilo kannettava ja sen kytkeminen Connect2Air WLAN AP-600RP-USB:hen tökkii. Yhteyden saan koneen ja tukiaseman väliin saan kaapelilla, mutten WLANin kautta. Tässä tapauksessa tarkoitan yhteydellä, että pääsen konffaamaan WLANin asetuksia verkkokaapelin kautta.

Kannettavaa en saa löytämään ollenkaan langatonta verkkoa, PC pyytää vain ottamaan yhteyttä verkonhaltijaan. Sen sijaan kannettavassa annetaan mahdollisuus "korjata" verkkoyhteys, mutta se ei toimi kuten pitäisi.

En tiedä vaikuttaako tämä tieto mitenkään, mutta kytkemällä PC:n suoraan Welhon kaapelimodeemiin kaikki toimii hienosti, mutta sitten kun pistää WLAN aseman väliin kaikki alkaa mättää.

Manuaaleja on nyt luettu tarpeeksi, en keksi enää miksi en saa yhteyttä.

1

954

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdollisuuksia on liikaa arvailtavaksi. Alkaa voisi siitä, että joissain kannettavissa on näppäin langattomien laitteiden kytkemiseen.

      Asetukset oletkin varmaan laittanut samoiksi sekä tukiasemassa että koneessa?

      Tukiaseman asetukset kannattaakin tehdä aluksi kaapelin kautta. Joissain tapauksissa SSID:n piilottaminen on estänyt laitteita kytkeytymästä tukiasemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      811
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe