narttu vai kollikissa?

Olen hankkimassa elämäni ensimmäistä kissanpentua ja haluaisin tietää kumpaa sukupuolta oleva kissa kannattaisi hankkia vai onko sillä mitään väliä näin "ensikissan ostajalle"?
7658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Narttu. Halvempi leikkauttaa, eikä ruiki.

(Jos on jo leikkautettu, niin eipä sillä sitten ole mitään väliä: itselläni on ollut ihan villejä tyttöjä ja poikia ja todella rauhallisia tyttöjä ja poikia).

Äänestä
  • halvempi leikkauttaa? mistäs tämmöistä olet päähäsi saanut? kyllä se kolli on halvempi leikkauttaa..Mutta kyllä itse ainakin suosittelen narttua..Itse pidän nartuista koska niistä tulee pienempiä kuin kolleista, pissa ei haise..

    Äänestä

Suurin osa minulla pennun ostajista haluaa kollipojan, koska leikkaus on halvempi. Minusta ei kannata tuijottaa leikkauksen hintaan, koska se on niin pieni menoerä kuitenkin kaikessa muussa kissan elinaikana.

Kollin pissa ei HAISE leikkauksen jälkeen. Kollit ovat usein naaraita rauhallisempia hyssyttelijöitä.

Äänestä

Eipä niissä niin suuria eroja ole. Urokset kasvavat hiukan uuremmiksi. Luonteessa on sen verran että usein tytöt ovat hiukan itsepäisempiä, mutta ei niin paljoa ettei niiden kanssa tulisi toimeen. Tietysti jos sinulla on joku tietty väri toive pennulle esim. kilpikonna niin se sanalee pennun sukupuolen tyttöön. mutta jos väritoiveita ei ole niin ota se pentu joka silmää miellyttää. Leikattava ne on kuitenkin molemmat, jos niitä ei jalostukseen käytetä, ettei siinäkään eroa ole

Äänestä

Itselläni siis on molemmat. Olin yhtä hankkimassa mutta mukaan tarttuikin kaksi. Jos yhden olisin ottanut niin kollin olisin siinä tapauksessa valinnut. Haluan että kissassani on kokoa ja sitä siinä onkin ihan kivasti tuossa pojassa. Muuten ei väliä. Poika on tyttöä hellyydenkipeämpi ja kaipaa hirveästi huomiota ja turhautuu helposti jos ei sitä saa. (osoittaa mieltään) tuo on siis todellakin tapauskohtainen. Tyttö osaa olla omissa oloissaankin mutta joskus käpertyy ihan korvanjuurelle taikka olen joskus herännyt niinkin että se on ollut kainalossani "unikaverina" : D Jokainen kissa on yksilö ja meillä taitaa olla niin että poika on itsepäisempi tyttöä mutta molemmat yhtä kivoja. : )

Äänestä

Sukupuolella ei ole mielestäni juurikaan merkitystä sen takia että hankit ensimmäistä kissaasi. Mutta, otapa tämä kuitenkin huomioon:

Narttukissat viihtyvät paremmin kotosalla, kiima-aikoina saattavat lähteä vaeltelemaan. Mutta kollikissoilla on tapana sukukypsäksi tultuaan kadota jäljettömiin ellei niitä leikata. Tämä siis vain jos annat kissasi liikkua vapaasti ulkona. Sisäkissoilla en usko että on eroa, nartun selvä kiima-aikakin katoaa kun sen leikkuuttaa.

Äänestä

älä ainakaan ota kolli kissaa..meidän kissa on ihan hullu...kaikki narttu kissat ovat olleet kivoja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ritu kirjoitti:

Olen hankkimassa elämäni ensimmäistä kissanpentua ja haluaisin tietää kumpaa sukupuolta oleva kissa kannattaisi hankkia vai onko sillä mitään väliä näin "ensikissan ostajalle"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu