Kiinnityslaasti

Irrottelin seinästä vanhan laatoituksen poravasaralla uuden tieltä. Nyt täytyisi saada vanha kiinnityslaasti (laattaliima) pois. Millähän se lähtisi pois helpoiten? Käsin hiomalla menee kyllä päivä jos toinenkin..
61054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mitä loppuja sit ei saa taltan jälkeen,antaa olla ja tasoittaa tasoitteella tasaiseksi.

Äänestä
  • Eipä viitsisi jättää vanhaa kiinnityslaastia alle, kun sitä on kuitenkin aika paksulti. Pois se pitäisi saada. Paikoin laasti irtosi kokonaan, joten tasoitettakin joutuisi laittamaan aikas paljon..

    Äänestä

  • koopelo kirjoitti:

    Eipä viitsisi jättää vanhaa kiinnityslaastia alle, kun sitä on kuitenkin aika paksulti. Pois se pitäisi saada. Paikoin laasti irtosi kokonaan, joten tasoitettakin joutuisi laittamaan aikas paljon..

    Ota ne vanhant cyprocit vallan pois ja levytä uudelleen. Hommaa on vähän enenmmän, mutta tuleepa nekin uusittua. Sitten saat vedettyä primerit ja kaikki. Näin me tehtiin.

    Äänestä

  • Santtu* kirjoitti:

    Ota ne vanhant cyprocit vallan pois ja levytä uudelleen. Hommaa on vähän enenmmän, mutta tuleepa nekin uusittua. Sitten saat vedettyä primerit ja kaikki. Näin me tehtiin.

    Seinät varmaankin heillä on betoniseinä.Meinaan jos levyseiniä poravasaralla ajelee niin todennäköisesti hän olis jo huomannut että levyt menee vaihtoon.Mä ehdottaisin että otat leveämmän terän siihen koneeseen jatkat vaan hommaa.Aikaa ja ärräpäitä siinä menee varmasti mutta jos et halua siihen kerran tasoitetta päälle niin se on ainoa vaihtoehto.

    Äänestä

Rakennuskonevuokraamoilla on tarjota apua ongelmaan eli pikkurälläkkä jossa on sellainen kuppilaikka(timantti)ja siihen tehokas kiekens imuri, näillä laastijämät saa seinistä tunnissa pois.

Äänestä
  • Rälläkkä ja 37€ maksanut teräsharja teki tehtävänsä... Housut ja mökki täynnä kivipölyä, mut onpahan puhdas betonideinä nyt. En kyllä toista kertaa rupea tuohon ilman kunnon vermeitä. Jos jollain sama homma vuokraamoon mars, ei se että homma on raskasta, vaan se pöly on joka paikassa. PRKL mikä siivous (vaikka oli muovitettu kämppä)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koopelo kirjoitti:

Irrottelin seinästä vanhan laatoituksen poravasaralla uuden tieltä. Nyt täytyisi saada vanha kiinnityslaasti (laattaliima) pois. Millähän se lähtisi pois helpoiten? Käsin hiomalla menee kyllä päivä jos toinenkin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu