kaliiperi

Terve!

Mitä eroa on 222 kaliiperisella kiväärillä ja 223 kaliiperisella. Onko tehossa paljon eroa?
32109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eroa onpi paljonkin. .222rem. hylsynpituus on 43.18mm. Luodin nimellis halkaisija on 5.6mm.
.223rem. hylsynpituus on 44.70mm Luodin nimellishalkaisija on 5.74mm.
pesäpaineet .222rem = 3200 baria. ja .223rem = 3600-3700 baria. Vähän patruunasta riippuen. Muistaakseni .222rem patruuna menee .223rem patruunapesään. VAARALLISTA!!!!!!

Äänestä
  • Lapuan mukaa luodin halkaisia on ,224" (5,70mm)molemmissa(222 ja 223)
    Paineet (222) 370Mpa Cip ja (223) 430Mpa CIP

    Äänestä

Kiitos tiedoista! Asia selvisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäselvää kirjoitti:

Terve!

Mitä eroa on 222 kaliiperisella kiväärillä ja 223 kaliiperisella. Onko tehossa paljon eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu